Hayat Akarken | İyi İncelikli Yaşam İçin Öneriler | Pudralı Venüs

Akarken

Güncel olaylar, gündemdeki konular ve meseleler ile ilgili yazılar, öneriler, kitaplardan, filmlerden alıntılar, örnekler, iyi ve incelikli bir yaşam için küçük hatırlatmalar.

İyi Bir Uyku için Öneriler

Merhaba sevgili okur. Güzel bir hafta olsun.  Bugün size iyi uykunun püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Çünkü bazen ne kadar uyusak da sabah zinde uyanmayız ve kendimizi yorgun hissederiz. Bu nedenle uyku kalitesini artırmak ve uykudan önce de hazırlık yapmak gerek.  Neler mi? Damla sakızlı Türk kahveleri hazırsa bana eşlik edin efem.

 • Yatmadan en az üç saat önce ağır yemekler ve asitli içecekler tüketmeyin.
 • Uyumadan önce odanızı havalandırın.
 • Vücudunuzla uyumlu, ortopedik bir yatak seçin.
 • Spor ya da yürüyüş yapmak gibi bedensel aktiviteleri ihmal etmeyin.
 • Uykuya dalmadan önce size gergin hissettirecek film ve haberlerden uzak durun.
 • Ilık bir duş alın.
 • Akıllı telefonunuz yatak odanızda kalacaksa mavi ışık filtresini açın.

Erken Uyanmanın Yolları

Klişedir ama doğrudur, ne derler, “erken kalkan yol alır.” Çoğumuz, gün içinde yetiştiremediğimiz işlerden, kendimize vakit ayıramamaktan yakınırız. Oysa erken uyanınca herkesin uyuduğu o saatlerde, çıkmayan “çıt”ların arasında kuş seslerini bile duyabilirsiniz:) O halde erken uyanmanın yollarına göz atalım, bana eşlik edin efem.

Erken Uyanmak için Bir Neden Bulun

İnanın bu, işleri daha da kolaylaştıracak. İşe gitmeniz gerekiyorsa mecburen sabah insanısınız demektir. Onun dışında daha çok okumak, yazmak, kendinizle daha çok baş başa kalmak ya da egzersiz yapmak bu nedenler arasında olabilir.

Gün İçinde Yapacaklarınızı Listeleyin

“En iyi plan plansızlıktır,” dediğinizi duyar gibiyim. Ama ne yapacağınızı bilmek size epey zaman kazandırır. Mesela ertesi sabah giyeceğiniz kıyafeti hazırlamak, çantanızı düzenlemek işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Vücudunuzun Ritmini Bulun

İnsanlar günde kaç saat uyumalı? Aslında bu sorunun cevabı kişilere göre değişkenlik gösterir. Ama uzmanlar yetişkinlerin 5-9 saat arası uyuması gerektiğini söylüyorlar. Siz de kendinize göre bir yatış ve kalkış saati belirleyin. İlk hafta zor olsa da uyum vücut bu düzene uyum sağlayacaktır sevgili okur.

Uyumadan Önce Teknolojik Aletlerden Uzak Durun

Uzmanların söylediği bir şey var: yatağı uyumak için kullanın. Yani uykunuz geldiğinde yatağa girin. Film izlemek, elde telefonla video izlemek gibi eylemlerden kaçının. Bu, uyku kalitesini etkileyecektir.

Uyku Ortamınızı Hazırlayın

Uyumadan önce odanızı havalandırın. Işık geçirmeyen perdeler kullanın. Sessizlik sizinle olsun. Ilık bir duş almak, kitap okumak, enstrümantal müzik dinlemek gibi aktiviteler de iyi uykunun püf noktalarıdır.

Alarmı Yatağınızdan Uzak Bir Yere Koyun

Öten alarmı durdurmak için kalkmanız gerekecek değil mi? O halde bu iyi bir fikir. Böylece alarmı erteleyemeyeceksiniz. Hem 5 dakika fazla uyumak size ne kazandırır, sorarım size:)

Telefonunuza Uyanmanızı Kolaylaştıracak Uygulamalar İndirin

Uykum çok ağır, ne yaptıysam olmadı diyenler için telefonlarına uygulamalar  indirebilirler. Aşağıdaki videoda önerilenler işinize yarayabilir.

 

Gün İçinde Şekerleme Yapmayın

Ay bu sabah erken kalktım, yemekten sonra biraz uyuyayım demeyin. Uyku saatinizi öne çekmek erken uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Sabah Rutininiz Olsun

Öncelikle yatağı toplayın ki geri yatmayın. Beyninize “ben uyandım” mesajını verin. Sonra belki bir yürüyüş,  birkaç bölüm dizi izlemek, meditasyon ya da zihninizdekileri kağıda dökmek… Siz ne seviyorsanız… Ama zihin bu saatlerde üretken oluyor, analitik beceri gerektiren işleri yapmak için de güzel saatler.

Hafta Sonları da Erken Kalkmaya Dâhil

Belki tatsız ama durum bu efem. Alıştığınızdan daha fazla uyumak beden saatinizi bozmak demek. Bu konuyu da dikkate alın.

Eğer siz gece insanıysanız ama sabah insanına dönüşmek istiyorsanız bunu kademeli olarak yapın. Alarmı 15 dakika öncesine çekebilirsiniz. Ya da o gün canınız erken kalkmak ve uyumak istiyorsa uyuyun. Ara sıra kaçamak yapmak iyidir:) Sizin erken kalkma sırlarınız neler? Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Türk kahvesi sever misiniz sevgili okur? Ben gün içinde iki fincan içerim. Ama sade. Sağlığım için daha faydalı, doktorlar da öyle söylüyor. Bunun sizin için de bir ritüel olduğunu biliyorum ve köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır, bundan bahsetmek istiyorum. O zaman kahve kokuları eşliğinde bana eşlik edin efem.

Cezvede Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

 • Taze ve ince çekilmiş Türk kahvesi satın alın. Ben paket tercih etmiyorum. Yıllardır alışveriş yaptığım bir kahveci var. Hep oradan az az alırım. Kahvem mis gibi kokar ve köpürür. Hem bayat kahve köpürmüyor. Tecrübe edildi:)
 • Musluk suyu kullanmaktan kaçının. Oda ısısında içme suyu kullanın.
 • Daha kolay erimesi açısından kesme şeker yerine toz şeker tercih edin.
 • Bir fincan için 2 çay kaşığı (tepeleme) Türk kahvesi kullanın.
 • Sade, az şekerli, orta şekerli gibi kavramlar var, biliyorsunuz. Bu elbette damak zevkine göre değişir ama az şekerliye bir kaşık silme, orta şekerliye silme iki kaşık koyabilirsiniz.

Türk kahvesinin köpüklü olması için:

 • Kahveyi suya ekledikten sonra çok karıştırmayın. Biraz karıştırdıktan sonra o topak topak görünümü elde edin.
 • Kısık ateşte pişirin. Pişirirken karıştırmayın.
 • Kahveyi çok pişirmeyin. Göz göz olan köpükleri fincana alın, ardından kalan kısmı bir kez daha pişirip köpürtün.
 • Kahveyi fincana yavaş yavaş dökün.

Tabii şimdilerde klasik yöntemi kullanan pek kalmadı. Hâlbuki ben bakır cezvede Türk kahvesine bayılırım. Makineler de pratik oluyor, kabul ediyorum.

Türk Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır

 • Cihazı dik ve dengeli bir konumda tutun. Yüzeyin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 • Pişirme haznesini elde yıkayın ve kurulayın.
 • Karıştırma işlemi için metal kaşık kullanmayın.
 • Pişirme haznesinin tabanında su damlacıkları kalmamasına özen gösterin.
 • Bu hazneyi yerine tam oturtun.
 • Kahve pişince hemen alın, bekletmeyin.
 • Makinenizin genel kullanım talimatını okuyun.

Lezzetli, okkalı Türk kahveleriniz olsun. Sevdiklerinizle birlikte içeceğiniz sağlıklı günleriniz. Şimdiden herkese afiyet olsun. Muhabbetiniz hiç eksilmesin. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık ) Nedir

Merhaba sevgili okur, size güzel hafta diliyorum. Biliyorsunuz gün içinde zihnimizden yüzlerce düşünce geçer. Kimisi bize iyi hissettirirken çoğu da endişe ve kaygı verici olur. Oysa düşündüklerimizin çoğu gerçekleşmez. Elbette düşünce akışını durduramayız ama psikologların dediğine göre onları yönlendirebiliriz. O halde mindfulness (bilinçli farkındalık) nedir, limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

Mindfulness Nedir?

Basitçe tanımlamak gerekirse olumlu farkındalık, o anda içimizde ve etrafımızda gelişen olayları, yargılamadan, duygularımızı katmadan objektif biçimde izleyebilmektir.  Aslında bu, insanda doğal olarak vardı ama dış uyaranların artmasıyla bu yeteneğimiz köreldi, diyebiliriz. Yeniden kazanmamız için birazcık egzersiz şart efem.

Farkında olmakla bilinçli farkında olmak arasında küçük bir fark vardır. Mindfulness ile her şeyi açık seçik, olabildiğince objektif ve nazikçe karşılarız.

MindFulness Ne Değildir?

 • Her şeyi boş vermenizi, zihninizi boşaltmanızı sağlamaz.
 • Gevşeme ve esneme vaat etmez.
 • Bir olumlama tekniği değildir. Gerçeği olduğu gibi görmenizi sağlar.
 • Düşünceleri zihinden silmeyi değil onları doğru yönde izlemeyi öğütler.
 • Bir din, ritüel ya da” iyi düşün iyi olsun,” türünden bir hayat felsefesi değildir. Zihin ve beden arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir yaşam pratiğidir.

Mindfulness Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

 • İç huzuru ve mutluluğu yakalamamıza katkı yapar.
 • Zihnimizi geliştirir.
 • Odaklanma süremizi uzatır.
 • Doğayla kurduğumuz bağı güçlendirir.
 • Duygulara kapılmadan onları fark etmemizi ve yönetmemizi sağlar.
 • Geçmiş takıntısı ve gelecek kaygısı olmadan olduğumuz anda kalıp hayatımızın hayatı yaşanılır kılmanın yollarını arar.
 • Bedenimizin farkında olmamızı, öz benliğimizi sevmemizi, kendi olmanın güzelliğini keşfettiren bir yolculuğa çıkarır.

Mindfulness Egzersizleri

Stresli şehir hayatı, sosyal medya, yoğun iş temposu, modern hayatın koşuşturmacası içinde bir şeye odaklanmak oldukça zor değil mi? İşte mindfulness egzersizleri ile bir nebze bunu sağlamak mümkün. Sakin bir oda, sandalye ve derin nefes. Birkaç örneği aşağıya bırakıyorum.

Sizin mindfulness deneyiminiz var mı merak ediyorum, yorumlarda buluşalım mı sevgili okur. Bilgilerimiz çoğalsın, nefesinize zeval gelmesin. Bilinçli farkındalıkla geçecek bir ömrünüz olsun. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Topuklu Ayakkabı Giymenin Püf Püf Noktaları

Merhaba sevgili okur. Kimimiz düğüne giderken babetlerini yanına alsa da davetlerde çıplak ayakla dans etmeye devam etse de ayaklarını yara bandı ile donatsa da topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmiyor, değil mi? Elbette öncelik sağlık ve konfor, sonra estetik görünüm diyelim. İnce topuklar, stilettolar, platform topuklar, küt topuklar…  O zaman topuklu ayakkabı giymenin püf noktaları nelermiş, bana eşlik edin efem. Dikkat, kahveler taşmasın:)

Topuklu Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları

 • Doğru seçim hayatımızın her alanında önemli sevgili okur, doğru ayakkabı seçmek de öyle! Ayak yapınızı en iyi siz biliyorsunuz, ayaklarınızın enine ve boyuna göre sizin için doğru numarayı satın alın. Ayak numaramızı biliriz ama kilo almak, şişkinlik, hamilelik gibi durumlarda numara değişebilir. Beğendiğiniz ayakkabıyı mutlaka deneyerek alın, aman diyeyim.
 • Eğer spor ayakkabı giymeye alışıksanız hemen 12 cm yükseklikteki topuklu ayakkabıya geçmeyin. Önce 5 cm, kalın, ayak parmaklarınızı rahat ettirecek önü geniş modelleri tercih edin. Bu tarz ayakkabılar, günlük kullanım için daha rahat bir seçenek olacaktır.
 • Ayakkabınızın içine ortopedik tabanlar yerleştirin. Veya ayakkabı modeliniz çorap giymeye uygunsa ince bir çorap tercih edin. Bu, sizi rahatlatacaktır.
 • Topuklu ayakkabı giymeden en az yarım saat önce ayaklarınızı nemlendirin. Kremi topuklarınıza, ayak parmaklarınıza sürün. Fakat ayaklarınızın öne doğru kaymaması için tabana krem sürmeyin, Pudralı’dan hatırlatması.
 • Gün boyu topuklu ayakkabı ile gezecekseniz mutlaka kısa molalar verin. Hatta ayakkabılarınızı çıkarın ve bir süre öyle kalın. Uzun süre topuklu ayakkabı giymek, duruş bozukluğuna neden olabilir.
 • Her gün topuklu ayakkabı giyiyorsanız, modeli mutlaka değiştirin. Her gün sivri, çok uzun topuklu modeller yerine, kısa ve kalın topuklu modelleri dönüşümlü olarak giyin.

Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürünür?

 • Yüksek topuklar üzerinde doğru duruş pozisyonu sergilemek hem sağlığımızı korur hem de estetik bir görünüm sunar.
 • 8 cm den yüksek topuklar duruş bozukluklarına, belin olduğundan daha fazla çukurlaşmasına, bel ve kalçada bükülmelere, kamburlaşmaya neden olabilir. İlk olarak ne yapıyoruz, topuklar üzerinde dimdik duruyoruz!
 • Omuzlarınızı kare pozisyonunda, ağırlığınızı her iki ayağınıza eşit olarak verin. Omuzlarınızı, kalçalarınızı ve dizlerinizi bir hizada tutun.
 • Adım atarken dizlerinizi aşırı şekilde kırmayın. Bu sağlıksız olduğu gibi, komik bir görüntüye de neden olur efem.
 • Sivri topuklu ayakkabılar giydiyseniz ağırlığınızı topuğa değil, tabana verin. Adım atarken ağırlık tabana, tık, tık!
 • Son olarak da egzersiz yapıp bacak kaslarınızı güçlendirmeyi unutmayın.

Hem güzel hem sağlıklı olabiliriz sevgili okur. Yeter ki püf püf noktalarını kaçırmayalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. İndirimleri kaçırmayın. Hoşça kalın.

Kek Hamuru Nasıl Yapılır

Merhaba sevgili okur. Mutfakla ve tatlılarla aranız nasıl? Bugünkü yazım kek yapmaya yeni başlayanlar ve bilgilerini tazelemek isteyenler için. Çünkü kekin kabarık olması önemli bir mevzudur, değil mi efem:) Eh, malzemeler hazırsa ve kahveler köpürdüyse bana eşlik edin. Yazının sonunda sizinle bir kek tarifi de paylaştım,  sürpriz!

Kek Hamuru Püf Noktaları?

 • İster telle ister mikserle çırpma işleminde kıvamı anlamak için telden düşen damlalar, hamurun üzerinde bozulmadan bir müddet duruyorsa kıvamı olmuş demektir. Tam kıvamında olan hamur fırında çok iyi kabarır.
 • Kıvamlı hale gelmiş şeker-un karışımına un, tel döndürüle döndürüle un yedirilerek konur. Çok karıştırmamak gerekir. İçindeki hava çıkan hamur iyi kabarmaz.
 • Keklere kabartma tozu yerine karbonat koymak bazı durumlarda kekin rengini ve tadını bozabilir.
 • Kek hamurları çok iyi yağlanmış ve altına kâğıt konmuş pasta ve kek kalıplarına konmalıdır.
 • Kek hamurunu kalıba koyduktan sonra bekletmeden sıcak fırına koymak gerekir. Bekletmek ve soğuk fırına koymak, hamurun iyi kabarmasına engel olur.
 • Hamuru fırına koyduktan sonra fırının kapağını açmadan 40-45 dakika, başlangıçta orta, sonra ateşi azaltılarak pişirilmelidir. Kapağı sık sık açmak soğuk havanın içeri girmesine sebep olur, soğuk hava da kabaran hamura basınç yaparak çökmeye neden olur.

Peki kek hamurunun pişip pişmediği nasıl kontrol edilir? Hamurun tam ortasına bıçak veya kürdanı saplayın. Hamur yapışmıyorsa pişmiş demektir.

Kek Pişirirken Dikkat Edilecek Noktalar

 • Fırını mutlaka önceden ısıtın.
 • Isı önce orta, sonra hafif olmalıdır.
 • Fırının soğuk olması, kekin fırından pişmeden alınması da kekin fırından çıktıktan sonra çökmesine sebep olur.

Kekin İçine Konan Maddelerin Dibe Çökmemesi için:

 • Meyveleri iyice kurulayıp unla karıştırdıktan sonra kek hamuruna ekleyin.
 • Fazla çırpmayın.
 • Bu yiyecekleri kek hamuru kalıba konurken ekleyin.

Kekim Nasıl Daha Kabarık Olur?

 • Kullanacağınız kek malzemelerini oda ısısında bekletin. Yumurta ve katı yağı dolaptan çıkarın.
 • Mikseri önce düşük ayarda, katı malzemeleri ekledikten sonra da daha yüksek devirde çalıştırın.
 • Malzemeleri tarifte belirtildiği şekliyle, doğru sıralama ile ekleyin.
 • Malzemeleri kaba yavaş yavaş ve az az ekleyin.
 • Unu mutlaka eleyerek kullanın.
 • Fırın ısısını önceden ayarlayın ve keki karıştırdıktan sonra çok bekletmeden pişmeye bırakın.

Yoğurtlu Kek

Malzemeler:

 • 3 adet yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı un
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı karbonata
 • ½ limon suyu
 • 1 paket vanilya

 Yapılışı:

Derin bir kaba yumurtaları kırın. İçine şekeri de ilave edip karıştırın. Yoğurdu, yağı da ekleyip iyice yedirin. Ardından kaba unu ve vanilya karışımını eleyin. Limon suyuna da karbonatı ekleyin. Hepsini karıştırın. Kek kalıbının altına yağlı kâğıt koyun ve etrafını yağlayın. Hamuru kaba yayın. Orta derecede altı üstü pembeleşene kadar pişirin.

Regl Sancısını Hafifletme Yolları

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım hepiniz afiyettesinizdir. Bugün size  regl sancısını hafifletme yollarından bahsedeceğim. Biliyorsunuz bu ağrılar bazılarımız için oldukça zorlu olabiliyor. Günlük işlerimizi dahi yapamayacak hale gelebiliyoruz. Bunu okurken bile karnınızı içinize çektiğinizi görebiliyorum. Bitki çayları hazırsa bana eşlik edin efem.

Sıcak Su Uygulamaları

Şu sıcak su torbaları, ayın bazı günleri adeta bizimle yaşıyor değil mi? Siz de karın altı ağrılarınız için bu sıcak torbasını ayağınızın ya da belinizin arkasına koyun. Ama ağzını sıkıca kapadığınızdan emin olun ya da bir battaniyeye sarın. Aman diyeyim.

Ilık Bir Duş Alın

Karın bölgenize gelen suyun etkisi ve hafif bir masaj rahatlatıcı olacaktır. Elbette ayaklarınızı sıcak tutmayı da ihmal etmeyin.

Bol Kıyafetler Giyin

Evde birkaç gün eşofmanla dolaşmak hiç de fena olmaz.  Bu dönemlerde olabildiğince rahat, bedeninizi sıkmayacak kıyafetler giyin.

Besleyici Gıdalar Tüketin

Öğünlerinize şişkinlik yapmayan, besleyici gıdalar ekleyin. İşlenmemiş, lifli ve bitkisel gıdalar tüketin. Fındık, kabak çekirdeği, badem gibi manganez yönünden zengin atıştırmalıklar yiyin.

 Bitki Çayı İçin

Bu dönemde gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Papatya, yeşil çay, maydanoz gibi rahatlatıcı ve ödem sökücü bitki çayları için.

Alt Karın Bölgesine Masaj Yapın

Alt karın bölgesine hafifçe masaj yapın. Bu sırada lavanta, biberiye, misk gibi doğal yağlardan destek alın. Adet sancınız bir nebze azalacaktır.

Hafif Egzersizler Yapın

Elbette bazen yerimizden kımıldamak bile istemiyoruz. Battaniyenin altına saklanıp film, dizi ne varsa izleyerek vakit geçiriyoruz. Ama kendinizi biraz daha iyi hissediyorsanız yürüyüş, yoga, yüzme gibi hafif fiziksel egzersizler yapabilirsiniz efem.

Bol Su Tüketin

Su içmeyi ihmal etmeyin efem, hep söylerim. Bu süreçte suyun içine maydanoz koyup bekletip öyle içebilirsiniz. Ve tabii ki stresten olabildiğince uzak durun. Kendinizi mutlaka gün içinde dinlendirin.

Gerekli Durumlarda Ağrı Kesici Kullanın

Regl döneminde ağrı kesici kullanmanın zararlı olduğu veya kanı kestiği konuşulur. Fakat kulak verdiğim birçok kadın doğum uzmanı ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda ağrı kesici kullanmanın zararlı olmadığını, hatta bazı durumlarda kanın durması için özellikle verildiğini söylüyor. Ama siz yine de doktorunuza danışarak ilaç kullanın.

Dismenore olarak da adlandırılan adet sancısının birçok sebebi var. Eğer dayanılamayacak durumdaysa bir jinekoloğa danışmak gerek. Regl ağrısını geçirmek için evde çözüm bulmanıza yardımcı olacak bir yazı olmasını umuyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.