23 Nisan Çocuk Bayramı |Hayat Akarken | Pudralı Venüs

23 Nisan Çocuk Bayramı

‘’Bugün 23 Nisannnn, hep neşeyle doluyor insann’’ bu sözleri hatırladınız değil mi, sevgili okur. İlkokulda müzik dersinde ezberlemiştik. Hatta flütle çalardık. Ah eski güzel günlerimiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için okulda yaptığımız hazırlıklar… Ben genelde törenlerde okul flamasını ya tabelasını tutardım.

Bu güzel gün Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılından bayram ilan edildi, 1929 yılında da çocuklara armağan edildi. Bilirsiniz, 23 Nisan’da Dünya çocukları ülkemizde toplanır, halk oyunları, müzikler, yürüyüşler… 23 Nisan adeta karnaval havasında geçer. Ah düşündüm ve içim kıpır kıpır oldu.

Bu sene durum biraz farklı. Koronavirüs nedeniyle evlerdeyiz. Çocuklarla evde vakit geçireceğiz. Oysa 100. Yıl için güzel etkinlikler planlanmıştı. Hatta MEB  23 Nisan’a özel 100. Yıl Marşı paylaştı. Dışarı çıkamasak da yüzü karartmak yok! Biz de evimizin camlarını süsler, bağıra çağıra şarkılar söyleriz!

Ben hala biraz çocuğum. Hala Heidi izliyorum, evdeki taşlarla beştaş oynuyorum, çokomel kağıtlarından gemiler yapıyorum. İsterim ki bugünün şerefine siz de yaşadığınız o güzel çocukluk günlerinizi çocuklarınıza anlatın. Birlikte bir yolculuğa çıkın. Önlüklü fotoğraflarınızı, sakladığınız kitapları ona gösterin. Okul arkadaşlarınızla ilgili anılarınızı anlatın.

Başka neler mi yapabilirsiniz? Çocukluğumuzun çizgi filmlerinin Youtube’da var. Arı Maya, Vikingler… Mesela ona Jetgiller’i anlatın. Hayal dünyamızı nasıl da geliştirdiğini. Birlikte gazeteden uçak yapın, patates baskı yapın, şiir okuyun, animasyon filmleri izleyin, pencereden dışarıyı izleyin…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bizimle birlikte büyüyen o çocuğu hatırlamamız için bir vesile olsun, sevgili okur. Bu günü içinde bulunduğumuz zaman dilimine ve şartlara uygun doyasıya kutlayalım. Şimdiden hepimizin bayramı kutlu olsun. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iki + on =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Burnu Kalkık Göstermek için Makyaj Hileleri
23 Nisan Çocuk Bayramı