8 Mart Dünya Kadınlar Günü | Hayat Akarken | Pudralı Venüs

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Biliyorsunuz bugün 8 Mart. Peki, bugün neden Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ediliyor? Kısaca anlatayım efem. 40.000 dokuma işçisi,1857 yılının 8 Mart tarihinde daha iyi şartlarda çalışmak için greve başladılar. Fakat polis müdahalesi ve kapıların kilitlenmesi sonucu çıkan yangında 120 kadın işçi öldü. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 1910 yılında yapılan kongrede bu günün Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını teklif etti ve bu teklif oybirliği ile kabul edildi.

Evet, bu vesile ile ben de bir yazı yazmak, biraz sizinle konuşmak istedim efem. Çünkü bence burada yapılması gereken “kadınlar çiçektir” deyip onlara hediye almak değil. Hepimiz, insan olarak biricik varlıklarız. Hepimiz kendimiz olduğumuz için kıymetliyiz, cinsiyetimizden dolayı değil.

Biliyorsunuz bazen toplum kadınları şekillendirmek ister. Evliyseniz daha yüksek mertebede görülebilirsiniz ya da çocuğunuz varsa size kutsallık atfedilebilir. Oysa kimse anne olmak zorunda değil, 48 yaşında bir kadın da bekar olabilir. Bunlar kimseyi daha değerli ya da değersiz yapmaz. Hayatta seçimlerimiz vardır, değil mi sevgili okur?

Bizi biz yapan tutkularımız, isteklerimiz, heveslerimiz, hayal kırıklarımız, deneyimlerimiz, sevgimiz, değişen duygularımız, bakış açımız… Bir kadının evdeki emeği de görmezden gelinemez, orkestra şefi bir kadının da… Maalesef hala bazı haklara sahip olmak için mücadele etmeye devam ediyoruz, En temeli yaşama hakkı, boşanma hakkı, eşit işe eşit ücret…

Gazete haberlerinde hala cinsiyetçi kelimelere rastlıyoruz. Oysa değişime kendimizden, dilimizden başlamamız gerek. Değişim bizden başlayarak dalga dalga yayılacak, değil mi?

Son zamanlarda Twitter’da geçen bir cümle çok hoşuma gidiyor. “Kadın kadının yurdudur.” Gerçekten öyle. Kadın dayanışması umudumu yeşerten en güzel şeylerden biri. Birlikte güzeliz ve güçlüyüz. Yalnız değiliz. Dünya Kadınlar Günü’müz bir kez daha kutlu olsun. Hayatınızdan zarafet ve mücadelenin güzelliği eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − on yedi =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Şeffaf Rimel Nasıl Kullanılır
8 Mart Dünya Kadınlar Günü