8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun |Pudralı Venüs

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

Güzel kadınları severim,
İşçi kadınları severim,
Güzel işçi kadınları
Daha çok severim,

Der Orhan Veli. Emeğiyle güzelleşen kadınlar, hep var olsunlar. Malum 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.  Biz kadınların taleplerini dile getirme günü, dayanışma günü, hep birlikte güzelleşme günü…

Neden 8 Mart, dünyada ‘’Emekçi Kadınlar Günü ‘’ olarak kutlanır, hiç merak ettiniz mi sevgili okur? Aslında bunun arkasında yine bir kadın mücadelesi var. 1857 yılında dokuma fabrikasında çalışan kadınlar grev yapmaya başlıyorlar. Çünkü çalışma saatleri çok uzun ve haftalık 5 dolar gibi çok az bir maaşla çalıştırılıyorlar. Düşünebiliyor musunuz, günde 16 saat çalışıyorlar.

Haklılar elbette, tek istekleri insani koşullar içinde çalışmak. Elbette eşit işe eşit ücret ve seçme- seçilme hakkı. Grevler gittikçe yayılıyor ve hak talepleri daha yüksek sesle dile getiriliyor. Nihayet 1910 yılında çoğu fabrika, işçilerin taleplerini kabul ediyor. Bir fabrika hariç: Triangle Gömlek Fabrikası. Burada 1911 yılının Mart ayında çıkan bir yangında 129’u kadın 146 işçi hayatını kaybetmişti. Sadece bir asansör çalışıyordu ve kapılar kilitliydi. Cenazeye Kadın İşçi Sendikaları dahil yaklaşık 100 bin kişi katıldı ve cenaze töreni protestolara da sahne oldu.

1917 yılında Miladi Takvim ’de 8 Mart’a denk gelen günde Rusya’da kadınlar ‘’Ekmek ve gül istiyoruz’’ sloganlarıyla sokağa döküldüler. Yapılan yürüyüşün ardından, bu gün Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaya başladı.

8 Mart’ın Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını önerenler Almanya Sosyal Demokrat partisi üyeleri Clara Zetkin ve Rosa Lüksemburg’dur. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında ‘’Komünist Kadınlar’’ tarafından anılan 8 Mart, BM tarafından resmi olarak 1977 yılında kabul edildi.

Gördüğünüz gibi sevgili okur, bazı haklar kolay elde edilmedi. Hala daha çözmemiz gereken çok eşitsizlik var.  Umarım gelecek daha güzel şekillenecek. Şimdiden 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun. Bugünü hem analım hem gücümüzü kutlayalım. Zarif kalın, hoşça kalın. Bu şarkı benden size gelsin.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yirmi + on iki =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Gözaltı Morlukları: Kaybolun!
8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun