Anneler Günü ve Anne Olmak | Hayat Akarken | Pudralı Venüs

Anneler Günü ve Anne Olmak

Anne olan arkadaşlarımdan genelde şunu duyarım ‘’ Anne olmak tarif edilemez bir duygu, yaşayınca anlarsın.’’ Bir gün anne olur muyum bilmiyorum, ama canından bir parça doğurmak eminim ki çok yüce bir duygudur. Bu pazar Anneler Günü. Annelerimiz bizim kıymetlilerimiz, flütle ilk çaldığımız şarkıların öznesi onlar. Sözleri şöyleydi, hatırlıyorum. Anneciğim seni ben,/Çiçeklerden yemişten,/Sarı saçlı bebekten, Canımdan çok severim./Gitme hep yanımda kal,/Beni kollarına al,/ Pembe gülden daha al,/Yanağından öperim.’’

Şimdi birçok evde anneme ne hediye alsak, diye düşünülüyordur. Bizimki adına fidan dikmemizi ya da LÖSEV’e bağış yapmamızı istedi. Canım anam, ne güzel düşünmüş. Yanımızdaysalar onlara bir öpücük bile yeter diyelim efem, uzakta oturuyorlarsa sağlıkları için onları kapıdan görüp dönüyoruz değil mi?

Anneler günü vesilesiyle anne olmakla ilgili bir şeyler söylemek isterim. Öncelikle onlara bir kutsallık atfetmeyi doğru bulmuyorum, sevgili okur. Evet onları çok seviyoruz. Ama onlar da insan, zaafları ve yanlışları var. Hatta bazen anneme kızdığım şeyleri yaparken buluyorum kendimi. Ve olgunlaştıkça onu daha iyi anlıyorum. Her yaptıkları şeyde  haklı olmayabilirler. Onların da kendi doğruları var. Bizim için en iyisini istiyorlar. Onları anlamak, anlamaya çalışmak çok kıymetli. Yoksa sevgimiz hep baki.

İkinci değinmek istediğim noktaysa, anne olmama hakkı. Herkes anne olmak zorunda değil. Bir çocuk sahibi olmak istememek, bir hayatın sorumluluğunu almak istememek, ya da hazır hissetmemek, çok doğal geliyor bana. Bu kimseyi sevgisiz yapmaz. Bu sadece bir kadının kendi bedeni, kendi hayatı üzerine karar verebilmesi demek.

 Bir de şöyle bir şey var dikkatimi çeken. Yeni evli kişilere çokça ‘’ çocuk ne zaman?’’ diye sorulur. Çiftin çocuk sahibi olmak istemediği ya da çocuk sahibi olmalarına engel bir sağlık sorunları olduğu hesaba katılmaz. Ben de meraklıyımdır ama kimseye bu soruyu sormam. Bizim soracağımız sorunun cevabı , birilerinin canını yakabilir. Ne der Pudralı, her koşulda zarafet.

Yine çok konuştum sanırım. Meramımı anlatmak istedim efem. Tüm annelerin ve anne adaylarının şimdiden Anneler Günü ‘nü kutlarım. Sosyal mesafeyi koruyarak uzaktan kocaman öperim. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − beş =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Bahar ve Hıdırellez
Anneler Günü ve Anne Olmak