Bir Mutlu Olma Sanatı: Hygge | Hayat Akarken | Pudrali Venüs

Bir Mutlu Olma Sanatı:Hygge

Kendinizi iyi hissetmek için neler yapıyorsunuz, sevgili okur? Mutlu ve huzurlu hissetmek için yarattığınız sığınaklar var mı? Olmalı, der Pudralı Venüs. Belki reçel yapmak size iyi geliyor, belki battaniye altında film izlemek, belki de yağmur sesleri ile birlikte, yünlü çoraplarınızı giyip papatya çayı içmek… İşte bunların hepsi Hygge felsefesine dahil.

Geçenlerde denk geldim bu kelimeye sevgili okur. Hygge, Danimarka’da ortaya çıkmış. Kesin bir tanımı yok. ‘’Mutlu ortamlar oluşturma sanatı,’’ ‘’ruhun sıcacık hissetmesi,’’ gibi tanımlarla ifade edilebilir. Aslında tüm İskandinav ülkelerinde uygulanıyor denilebilir. Eh, Danimarka’nın da dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer almasına şaşmamak gerek.

Hygge Manifestosu

1.Ortam: Danimarkalılar bu ortamı genelde mum yakarak oluşturuyorlarmış. Işıklar kapalı, mum ışığı…Aman diyeyim yatarken mumları söndürün.

2.Anda Kalmak: O anı, olabilecek en keyifli şekilde geçirmek. Mısırın patlamasını, kekin kabarmasını izlemek. Bilgisayar ekranından, elde telefonlardan uzak durmak.

3.Keyif: Küçük keyif anları yaratmak. Çikolatalar, kurabiyeler, ince porselen bardaklarda içilen çaylar…Artık orası size kalmış.

4.Eşitlik: Arkadaşlarınızla toplandınız. Kimse ‘’ay ben misafirim,’’ diye baş köşeye kurulmayacak. Herkes bir işin ucundan tutacak. Kimi salatayı hazırlarken, diğeri masaya tabakları dizecek.

5.Şükran: Sahip olduklarımıza şükretmek. Büyük-küçük ayrımı yok. Belki bir dilim kek, belki bir yazlık, belki bir deniz manzarası. Bunu bir düşünün deri, sevgili okur.

6.Uyum: Unvanlardan, kibirden, egolardan arınarak bulunduğunuz ortama ayak uydurma.  Yarışmak yok, birlikte vakit geçirmek var! Vallahi sevdim bunu.

7.Rahatlık: Giydiğiniz kıyafetlerin, oturduğunuz koltuğun rahat olması. Bak bu maddede güzel. Bugünlük fırlatıverin ayağınızı sıkan topuklu ayakkabıları.

8.Ateşkes: Üzücü, gerginlik yaratıcı konulardan uzak durmak. Hygge çemberinde daha fazla drama yer yok😊

9.Birliktelik: Arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmek. Film izlemek olabilir, tabu oynamak ya da yemek yapmak. Artık siz ne yapmaktan hoşlanıyorsanız.

10.Sığınak: Tüm bunları yapabileceğiniz güvenli ve huzurlu bir liman oluşturmak. Renkli duvarlar, minik yastıklar, renkli saksılar…

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıya bıraktığım linklere göz atabilirsiniz. Güzel felsefeymiş şu Hygge. Sizin de uyguladığınız, mutlu olmak için yaptığınız ritüeller varsa bana yazın. Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın.

https://zeynepcansoylu.com/dunyanin-en-mutlu-ulkesinden-ithal-hygge-felsefesi/

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × 4 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Toplanın: Yüz Yogası Yapıyoruz
Bir Mutlu Olma Sanatı:Hygge