Çevre Koruma Haftası |Hayat Akarken |Pudralı Venüs

Çevre Koruma Haftası

Mini mini bir öğrenciyken müzik derslerinde öğrendiğimiz bir şarkı vardı:

Tohumlar fidana

Fidanlar ağaca

Ağaçlar ormana

Dönmeli yurdumda

Yuvadır kuşlara

Örtüdür toprağa

Can verir doğaya

Ormanlar yurdumda…

Hatırladınız mı efem? Demek ki neymiş, çevre bilincini erken yaşlardan itibaren itibaren çocuklara aşılamak gerekirmiş. Nasıl da coşkuyla söylerdik bu şarkıyı sınıfça, bir ağızdan. Fidanlara, ormanlara, hayvanların evine inanırdık. Bunları nereden mi hatırladım. Çevre Koruma Haftası vesilesi ile bir şeyleri yeniden düşündüm. Bana eşlik edin, sevgili okur.

Peki bu hafta nasıl ortaya çıktı? Efem 1972 yılında Stockholm’de Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Burada çevre sorunları tartışıldı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü ilan edildi. Ülkemizde 1978 yılında Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı kuruldu ve 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti. Bu haftada okullarda çocuklara doğayı korumanın önemi anlatılmaya başlandı. Aşağıya bıraktığım videoda çocuklara geri dönüşümün önemi anlatılıyor.

 

Sizin İçin Küçük İnsanlık için Büyük Adımlar

*Tekrarlıyoruz efem, ‘’Her atık çöp değildir.’’ Plastik, metal, cam, kâğıt, karton gibi maddeleri evde ayırıp geri dönüşüm kutularına atın. Geçen hafta da yazdığım bir yazıda da meyve ve sebze atıklarının nasıl değerlendirileceğinden bahsetmiştim. Göz atabilirsiniz. Önce biz yapalım ki, çocuklarımız da öğrensin değil mi efem.

* Doğal kaynakları da tasarruflu kullanmak lazım. Gereksiz lamba yakılmasının, fazla su harcamanın önüne geçmek gerek. Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın, o esnada şarıl şarıl akmasın, rica ediciim. Tasarruflu makineler kullanmak, ihtiyaç fazlası ürün almamak gibi önlemler çoğaltılabilir.

*Pikniğe mi gittik, ateş yaktıysak söndürelim, çöplerimizi orada bırakmayalım, çimleri ezmeyelim, pandaları ve doğayı sevelim.

*Çocuklarla sahile gittiğinizde giyin eldivenleri, alın çöp poşetlerinizi hem dolaşıp hem çöpleri toplayın.  Denize atılan çöplerin deniz canlıların hayatını tehlikeye soktuğunu, doğanın hepimizin evi olduğunu onlara güzel güzel anlatın.

*Durmadan tüketmemize gerek yok değil mi efem? İhtiyacımız kadar her şey ne az ne fazla! Onarın, tekrar kullanın, plastik şişeleri, cam şişeleri, kartonları değerlendirin.

*Plastik kullanmaktan kaçının. Aman diyeyim.

Çevre Koruma Günü dolayısıyla güzel şeyleri yeniden hatırladık, ne dersiniz? Sizin çevreyi korumak adına aldığınız önlemler neler, yorumlarda buluşalım. Hepinizi sosyal mesafeden kucaklıyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × bir =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Saç Tebeşiri Nasıl Uygulanır
Çevre Koruma Haftası