İsveç Usulü Mutluluk: Lagom |Hayat Akarken | Pudralı Venüs

İsveç Usulü Mutluluk: Lagom

Merhaba, sevgili okur. Bugün yine size son yıllarda çok konuşulan, İskandinav usulü  bir mutluluk felsefesinden bahsetmek istiyorum. Lagom. Anlamı ‘’ne çok fazla, ne çok az, tam kararında, olması gerektiği kadar, ‘’ gibi düşünülebilir. Daha önce Hygge’den bahsetmiştim. Orada mutluluktan bahsederken, Lagom’da hayatı dengede yaşamaktan bahsedebiliriz. Anahtar kelimeler sadelik ve denge! Filtre kahveler hazırsa başlayalım.

Lagom İlkeleri

*Kısa vadeli planlar yapmak. Gerçekleşmesi kısa zamanda mümkün görünen planlarınızı not alın. Yapamadıklarınız için kendinizi suçlamayın. Başarılı oldukça daha çok motive olacaksınız.

*Verimli çalışmak. Çalışırken kısa süreli molalar verin.

*Fazlalıklardan kurtulmak. Yaşamınızda ve eşyalarınızda sadeliğe önem veren. Kullanmadığınız eşyalar için kendinize şu soruları sorun:

-Bunu en son ne zaman kullandım?

-Bunu bir daha ne zaman kullanırım?

-Bu benim için gerçekten gerekli mi?

*Bilinçli bir tüketici olmak. Kullandığınız eşyalar çok fonksiyonlu, doğaya saygılı ve geri dönüştürülebilir olsun.

*Dinlemeyi öğrenmek. Karşınızdakinin anlattıklarını içselleştirin. Tüm benliğinizle onu anlamaya çalışın.

*İş-özel hayat dengesini kurmak. Mesai dışında çalışmayın, onun yerine sevdiklerinizle vakit geçirin.

*Az sayıda insanlar derinlikli ilişkiler kurmak. Kalabalıklar arasında sizi anlamayan bir yığın insanla olmaktansa gerçekten konuşabileceğiniz, uzun masa sohbetleri edebileceğiniz, seyahate çıkabileceğiniz insanlar olsun yanınızda, sevgili okur.

*Sosyal medyada doğru insanları takip etmek. Küçük bir ayrıntı gibi gözükebilir ama bize ilham veren, bize bir şeyler katan insanları takip etsek, daha yararlı olmaz mı, ne dersiniz.

*Doğayı sevmek. Enerji kaynaklarını tasarruflu kullanarak doğaya ve tüm insanlığa katkıda bulunun.

* Sahip olamadıklarınız için hayıflanmamak. Bunun yerine elinizdekilerle neler yapabileceğinize, günü nasıl verimli geçirebileceğinize odaklanın. Hep şikayet olmaz değil mi ama, yetinmek de önemli a dostlar.

Vallahi bu iş tam minimalistlere göre. Ben oldukça sevdim bu Lagom’u. Hayatımızda uygulayabilsek harika olur derim. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için bir kitap önermek isterim. Linnea Dunne’nin Pegasus Yayınları’ndan çıkan ‘’LAGOM: İsveçlilerin Dengede Yaşama Sanatı.’’ Siz de bu felsefe ile hareket ediyorsanız yorumlarda buluşalım. Neler yaptığınızı merak ediyorum. Sizi uzaktan kocaman öpüyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beş × bir =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Tuzsuz Şampuanın Faydaları
İsveç Usulü Mutluluk: Lagom