İyi Bir Uyku için Öneriler | Yaşam | Pudralı Venüs

İyi Bir Uyku için Öneriler

Merhaba sevgili okur. Güzel bir hafta olsun.  Bugün size iyi uykunun püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Çünkü bazen ne kadar uyusak da sabah zinde uyanmayız ve kendimizi yorgun hissederiz. Bu nedenle uyku kalitesini artırmak ve uykudan önce de hazırlık yapmak gerek.  Neler mi? Damla sakızlı Türk kahveleri hazırsa bana eşlik edin efem.

  • Yatmadan en az üç saat önce ağır yemekler ve asitli içecekler tüketmeyin.
  • Uyumadan önce odanızı havalandırın.
  • Vücudunuzla uyumlu, ortopedik bir yatak seçin.
  • Spor ya da yürüyüş yapmak gibi bedensel aktiviteleri ihmal etmeyin.
  • Uykuya dalmadan önce size gergin hissettirecek film ve haberlerden uzak durun.
  • Ilık bir duş alın.
  • Akıllı telefonunuz yatak odanızda kalacaksa mavi ışık filtresini açın.

Erken Uyanmanın Yolları

Klişedir ama doğrudur, ne derler, “erken kalkan yol alır.” Çoğumuz, gün içinde yetiştiremediğimiz işlerden, kendimize vakit ayıramamaktan yakınırız. Oysa erken uyanınca herkesin uyuduğu o saatlerde, çıkmayan “çıt”ların arasında kuş seslerini bile duyabilirsiniz:) O halde erken uyanmanın yollarına göz atalım, bana eşlik edin efem.

Erken Uyanmak için Bir Neden Bulun

İnanın bu, işleri daha da kolaylaştıracak. İşe gitmeniz gerekiyorsa mecburen sabah insanısınız demektir. Onun dışında daha çok okumak, yazmak, kendinizle daha çok baş başa kalmak ya da egzersiz yapmak bu nedenler arasında olabilir.

Gün İçinde Yapacaklarınızı Listeleyin

“En iyi plan plansızlıktır,” dediğinizi duyar gibiyim. Ama ne yapacağınızı bilmek size epey zaman kazandırır. Mesela ertesi sabah giyeceğiniz kıyafeti hazırlamak, çantanızı düzenlemek işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Vücudunuzun Ritmini Bulun

İnsanlar günde kaç saat uyumalı? Aslında bu sorunun cevabı kişilere göre değişkenlik gösterir. Ama uzmanlar yetişkinlerin 5-9 saat arası uyuması gerektiğini söylüyorlar. Siz de kendinize göre bir yatış ve kalkış saati belirleyin. İlk hafta zor olsa da uyum vücut bu düzene uyum sağlayacaktır sevgili okur.

Uyumadan Önce Teknolojik Aletlerden Uzak Durun

Uzmanların söylediği bir şey var: yatağı uyumak için kullanın. Yani uykunuz geldiğinde yatağa girin. Film izlemek, elde telefonla video izlemek gibi eylemlerden kaçının. Bu, uyku kalitesini etkileyecektir.

Uyku Ortamınızı Hazırlayın

Uyumadan önce odanızı havalandırın. Işık geçirmeyen perdeler kullanın. Sessizlik sizinle olsun. Ilık bir duş almak, kitap okumak, enstrümantal müzik dinlemek gibi aktiviteler de iyi uykunun püf noktalarıdır.

Alarmı Yatağınızdan Uzak Bir Yere Koyun

Öten alarmı durdurmak için kalkmanız gerekecek değil mi? O halde bu iyi bir fikir. Böylece alarmı erteleyemeyeceksiniz. Hem 5 dakika fazla uyumak size ne kazandırır, sorarım size:)

Telefonunuza Uyanmanızı Kolaylaştıracak Uygulamalar İndirin

Uykum çok ağır, ne yaptıysam olmadı diyenler için telefonlarına uygulamalar  indirebilirler. Aşağıdaki videoda önerilenler işinize yarayabilir.

 

Gün İçinde Şekerleme Yapmayın

Ay bu sabah erken kalktım, yemekten sonra biraz uyuyayım demeyin. Uyku saatinizi öne çekmek erken uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Sabah Rutininiz Olsun

Öncelikle yatağı toplayın ki geri yatmayın. Beyninize “ben uyandım” mesajını verin. Sonra belki bir yürüyüş,  birkaç bölüm dizi izlemek, meditasyon ya da zihninizdekileri kağıda dökmek… Siz ne seviyorsanız… Ama zihin bu saatlerde üretken oluyor, analitik beceri gerektiren işleri yapmak için de güzel saatler.

Hafta Sonları da Erken Kalkmaya Dâhil

Belki tatsız ama durum bu efem. Alıştığınızdan daha fazla uyumak beden saatinizi bozmak demek. Bu konuyu da dikkate alın.

Eğer siz gece insanıysanız ama sabah insanına dönüşmek istiyorsanız bunu kademeli olarak yapın. Alarmı 15 dakika öncesine çekebilirsiniz. Ya da o gün canınız erken kalkmak ve uyumak istiyorsa uyuyun. Ara sıra kaçamak yapmak iyidir:) Sizin erken kalkma sırlarınız neler? Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 12 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
İnce Telli Saçları Dolgun Gösterme Yolları
İyi Bir Uyku için Öneriler