İyi Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Püf Noktaları | Pudralı Venüs

İyi Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Püf Noktaları

“Dibi tuttu, tane tane olmadı, ay bu pilav değil lapa olmuş…” Pilav yapma tarihimizde bunlardan birini mutlaka yaşamışızdır değil mi efem? Ki yıllardır anlatılır durur pilav yapmanın ne kadar zor olduğu. Nefis pilav yapanlar da bunu bir gurur nişanesi olarak taşırlar. Siz de yeni başladıysanız üzülmeyin. Pudralı sizin için araştırdı. Çaylar hazırsa iyi pilav yapmanın püf püf noktalarına geçelim.

Pilav için pirinç seçimi

Evet sevgili okur, o kadim soru geliyor. En iyi pilav hangi pirinçten yapılır? Ülkemizde genelde baldo ve Osmancık kullanılır. Baldo biraz daha iridir ve ben de annem de kendisini tercih ederiz. Fakat Refika Birgül’ün videosunu izleyince bir şey hatırladım. Hani annelerimiz eskiden pirincin taşını ayıklardı ve bu pirinçlerin ortasında pembe bir çizik olurdu, hatırladınız mı? İşte o bizim toprakların genetiği ile oynanmamış Tosya pirinci imiş. Sevgili Refika en çok onu kullanıyormuş. Ben de deneyeceğim.

Pirinçleri ıslatın

Pirinci ıslatırsanız, pilavınız daha kısa sürede pişer hem de pirinçlerin nişastası arındırılır efem. Yarım saat önceden içine bir tutam tuz da ekleyerek pirinçleri sıcak suda bekletin. Eğer suda bekletmeye vaktiniz yoksa pirinçleri mutlaka güzelce yıkayın ki su berraklaşsın.

Şehriyeleri kavurun

Pilavınıza şehriye ekleyecekseniz şehriyeleri yağda, kahverengileşmeye başlayana kadar kavurun. Ama yakmayın, aman diyeyim. Çünkü daha pirinçle de kavrulacaklar. Eğer tereyağı kullanacaksanız pilava su ekledikten sonra ilave etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü tereyağını yakmamak gerekiyor. Bu yol daha iyi sanki ne dersiniz? Laf aramızda ben tereyağı sevmiyorum efem:)

Pirinçleri kırmadan karıştırın

Öncelikle tahta kaşık kullanmanızı salık veririm. Böylece tavanız çizilmez ve pirinçleriniz kırılmaz. İyi kavrulmuş pirinçler, tane tane pişmiş pilavın en önemli püf püf noktalarından biridir, sevgili okur.

Ölçü kullanın

Klasik pilavın ölçüsü 1’e 1 buçuktur. Yani bir bardak pirince bir buçuk bardak su konur. Fakat pirinçleri suda çok beklettiyseniz bu oranı biraz düşürebilirsiniz. Ustalaşmış kişiler bu ölçüyü kullanmazlar, üzerini geçecek şekilde pilava su eklerler. Ve bu su sıcak olur, yıllardır böyle bilinirdi. Fakat annem ılık su ekliyor, yani suyu kaynatmıyor. Ben de artık öyle yapıyorum, sonuç yine süper efem!

Pilava birkaç damla limon suyu ekleyin

Pilavınızın daha beyaz gözükmesi için suya birkaç damla limon suyu veya bir adet kesme şeker ekleyin. Fakat ben şeker kullanmaktan kaçınıyorum.

Pilavı kısık ateşte pişirin

Bakın bu da önemli bir nokta efem. Ocağın altını iyice açıp pilavınızı haşlayıp lapa hale getirmeyin. Bırakın pilavınız yavaş yavaş pişsin.

Pilavı Karıştırmayın

Tencerenin kapağını açıp pilavı karıştırarak kendisinin dengesini bozmayın efem. Şöyle kapağın üstünden bakın. Emin olamıyorsanız su iyice çekilince spatula yardımıyla küçük bir çizik atabilirsiniz, kontrol için. Ama zaten o çıtırtıyı duyacaksınız. Dikkat, dibi tutmasın.

Demlenmeye Bırakın

Pilavınız güzelce pişti. Acele etmeyin, kendisi biraz dinlensin ve demlensin. İsterseniz kapağın altına havlu kâğıt koyun. En az 15-20 dakika bekleyin. Oh, mis!

Size şimdiden afiyet olsun efem. Sizin de  pilav yaparken kullandığınız teknikler varsa bana yazın. Yorumlarda buluşalım. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on − 8 =

2 Yorumlar
  • Pumpkin
    19 Ekim 2020

    Limon suyu dısındakileri biliyordum, bir dahaki pilavda denemeliyim 🙂 Aydınlatıcı bir yazı olmus.

Önceki
Bronzer Nasıl Kullanılır
İyi Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Püf Noktaları