Kâğıttan Hayatlar (2021) | Film | Netflix| Pudralı Venüs

Kâğıttan Hayatlar (2021)

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Geçen gün Vera aradı. Kendisi Hakan Muhafız ile Çağatay Ulusoy izlemeye doymamış olacak ki, Netflix’in yeni yerli filmi Kâğıttan Hayatlar’ı izleyelim diye tutturdu. Eh, Pudralı da durur mu, arkadaşını kıramadı tabii. Kolamızı aldık, mısırlarımızı patlattık ve televizyonun karşısına kurulduk.

Film hakkında kısaca bilgiler vererek devam etmek istiyorum efem. Filmin yönetmeni  Müslüm ve Ayla filminden de tanıdığımız Can Ulkay. Senaristi ise Behzat Ç’yi kaleme alan Ercan Mehmet Erdem.

Efem filmde bolca Yeşilçam kodları kullanılmış diyebiliriz. Filmin ilk sahnesinde kahramanımız bütün mahalleye selam veriyor. Hani Zeynepçik’in ilk “Hayat Sevince Güzel” filmindeki gibi gibi dans edecekler gibi. Kaldı mı böyle mahalleler, hey hey?

Filmde kâğıt toplayıcısı Mehmet’in,  küçük bir çocuğa rastlaması ve onu kendi yaşadıklarından korumaya çalışılması anlatılıyor. Ali ile bir bağ kuruyor, onu mutlu etmeye ve annesine ulaştırmaya çabalıyor. Finalde ise gerçeğin daha farklı olduğunu anlıyoruz. Dikkatli izleyiciler olayı daha önce çözmüşlerdir, eminim ki.

Efem dürüst olmak gerekirse filmi pek sevemedim. Çünkü ilk bir saat, müzik eşliğinde kısa videolar izliyor gibi hissettim. Olaylar son yarım saat içinde çözülüyor. Oysa sokakta yaşayan çocukların hayatlarına ajitasyona kaçmadan, daha farklı bir senaryo ile değinilebilirdi diye düşündüm, naçizane.

Oyunculuklara gelirsek, Çağatay Ulusoy gerçekten de kariyerine kendini geliştirerek devam ediyor. Oyunculuğu iyiydi. Tahsin Baba rolünde ise Turgay Tanülkü tok sesi ve babacan tavrı ile uyumluydu. Çocuk oyuncu Emir Ali Doğrul’a bayıldım efem. O nasıl bir tatlılık, yanaklarından makas alasım geldi. Yolu açık olur umarım. Selen Öztürk ve Ersin Arıcı, filmin diğer oyuncularından.

Siz filmi Kâğıttan Hayatlar’ı izlediniz mi sevgili okur? Yorumlarınızı merak ediyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dokuz + bir =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Pratik Makyaj Tüyoları
Kâğıttan Hayatlar (2021)