Kendi İçine Dönmek |Hayat Akarken |Pudralı Venüs

Kendi İçine Dönmek

Bu dünyada neden yaşıyoruz, var olmamızın sebebi ne? Bu soruları eminim kendinize soruyorsunuzdur sevgili okur. Belki de çok büyük anlamlar peşinde koşmamak gerek. Nihayetinde birkaç nefes sonrası göçüp gideceğiz. Hiç ölmeyecekmiş gibi, hırsla, kıskançlıkla yaşamak yerine geride güzellikler bırakmaya uğraşmalı, derim ben. Tertemiz bir vicdandan, onurlu bir yaşamdan, zarifçe geçip gitmekten daha değerli ne var ki?

Ben yaşıyorsam bulunduğum yeri güzelleştirmem gerektiğine inanıyorum. Dünyanın kötülüklerine sadece üzülmek yerine ‘’ben neyi değiştirebilirim,’’ diye düşünüyorum. Bir köpeğin başını okşayıp onun gözlerindeki hüznü silmek, çok şık olmuş birine, ‘’bugün ne kadar güzelsiniz,’’ demek mesela. Çok zor olmasa gerek.

Ama güzelleşmeye kendi içimizden başlamalı derim ben. İyi filmler izlemek, iyi kitaplar okumak, hep öğrenmek, bir yaraya merhem olmak, iyi-kötü her tecrübeyi sarıp sarmalamak, empati yapmak… Başkalarının hayatları ile ilgili sürekli ahkam kesmek yerine, kendi hayatımızla ilgilenmek, daha hoş olmaz mı sevgili okur?

Öyle bir çağ ki, sürekli konuşuyoruz. Her zaman, her yerde hep bir şeyler anlatıyoruz. Hele ki sosyal medyada, aynı fikirde olmadığımız insanlara hakaretler ediyoruz. Onun üzüleceğini, ailesinden birini inciteceğimizi hiç hesaba katmıyoruz. Ünlü diye, hayatı ile ilgili çok kolay yorum yapabileceğimizi düşünüyoruz. Her şeyle alay ediyoruz. İnsanların eğlenme biçimleri bile dalga konusu oluyor artık. Ama burada herkesin farklı koşullarda yetiştiğini unutmamak gerek. Yermek daha kolayımıza geliyor. Toplumun dinamiklerini hesaba katmıyoruz.

Kimseyi eleştirmeyelim, sevgi pıtırcığı olalım demiyorum elbette, sevgili okur. Tartışalım, konuşalım. Bazen anlaşalım, bazen anlaşamayalım. Ama bu kadar öfkelenmeyelim. Sakinliği ve empati yapmayı elden bırakmamalı der, Pudralı Venüs. Dinlemeyi de bilmeli, anlamaya çalışmalı, hemen savaş baltalarını çıkarmamalı…

Bu kadar kötü düşünce yorar bizi. Kendi içimize dönmek, öz-benliğimizi keşfetmek, ne istediğimizi bilmek, bilmek için uğraşmak. Beslenmek. Bunlar mühim. Komşunun kızı bilmem nereye gitmiş, şunun oğlu şu kadar para kazanmış… Bizi ilgilendirmeyen konulara bu kadar ilgi duymaya gerek var mı sevgili okur? Kim kimi yargılayabilir ki? Sezen Aksu ne demiş, ‘’masum değiliz, hiçbirimiz.’’ Yazıyı bitirirken size güzel bir şarkı armağan ediyorum. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 14 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Saç Düzleştirici Tarak Nasıl Kullanılır
Kendi İçine Dönmek