Kendinize Zaman Ayırın |Hayat Akarken |Pudralı Venüs

Kendinize Zaman Ayırın

Merhaba, sevgili okur? Nasılsınız? Öylesine değil, size en içten, en derin duygularımla soruyorum bunu? İyiyim, iyi olmaya çalışıyorum, diyebiliyor musunuz? En önemlisi, kendinize zaman ayırabiliyor musunuz? Dürüstçe cevap verin. Önce kendinize.

Öyle beylik laflar etmek değil niyetim. Kendinize zaman ayırın. Ama çok doğal gelmiyor mu size bu cümle, olması gereken zaten bu değil mi? Sıfatlarımızdan önce isimlerimiz gelmiyor mu? Anne, eş, mimar, yönetici, arkadaş, teyze, bacanak, dayı, üst komşu, sevgili, iş arkadaşı…Mesela ben önce Venüs’üm. Venüs kimliğimle varım, benliğimi oluşturan, beni ben yapan hasletler, zaaflarım, arzularım, hayallerim, halay kırıklıklarım… Hepsi ismimin içinde gizli. Sonra Pudralıyım, Vera ve Leda’nın en yakın arkadaşıyım, blog yazarıyım…

Kendinize vakit ayırın. O sevdiğiniz şeyleri yapmanızı sağlayacak küçük tatlı anları mutlaka yakalayın, tutun bırakmayın. Anayım ben, çocuğumu büyüttüm. Eşim ben, kocamın yemeğini hazır ettim, evimi süpürdüm, oğlum için geçe gündüz çalıştım, ona babalık ettim… Bunlar çoğaltılabilir elbette ama sizce olması gereken bu mudur? Kendimizden geçerek, tüm gücümüzle -kim olursa olsun-karşımızdaki-, yanımızdaki, yöremizdekiler için kendi benliğimizi parçalayarak bölünmek midir, doğru olan? Öyle sevebilir miyiz kendimizi?

Bence bazen hayallerimizin peşinde gitmekten korkuyoruz ve bazı bahanelerin ardına sığınıyoruz. Hadi itiraf edelim. Tutku, evet tam olarak bu kelime her şeyi karşılıyor sanırım. Hem çok büyük hayallerin peşinden koşamasak bile kendimize vakit ayırmamız, varlığımızın nedenini sorgulayıp hayata dokunmamız gerekir, sevgili okur. Ne dersiniz?

Balkona çıkmak, biraz nefes almak, belki örgü örmek, resim yapmak, kısa film izlemek, uzun uzun kahvaltı etmek, arkadaşlarla tabu oynamak, ne bileyim illa ki sevdiğimiz bir şeyler var efem. Bunları yapmak bize iyi geliyorsa yapalım gitsin. Çamaşırlar ütülenmek için biraz daha beklesin, ne çıkar?

Şu salgın sonrası, hiçbir şey eskisi olmayacak, bana öyle geliyor. Düşünmeye, üretmeye, kendimizle kalmaya oldukça zaman ayırabildik sanırım. Diyeceğim odur ki, ne olursa olsun kendinizden kaçmayın, sevgili okur. Kendinize zaman ayırın. Kendinizi dinleyin. Kendinize cevap verin. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

 

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
El Kremi Nasıl Sürülür
Kendinize Zaman Ayırın