Para Biriktirme Yöntemleri | Hayat Akarken | Pudralı Venüs

Para Biriktirme Yöntemleri

Merhaba efem. Bugün karşınızda tasarruf yapmayı bilen, harcamalarını kontrol altına almayı öğrenmiş, para biriktirme yöntemlerini araştırmaya gelmiş bir Pudralı Venüs var. O zaman ne yapıyoruz, limonlu çayları hazırlayıp okumaya devam ediyoruz.

Para Üstünü Almayı Unutmayın

Damlaya damlaya neler olur efem, neler. Öyle, nasılsa 5 kuruş kaldı, 10 kuruştan ne olur demeyin. Alışveriş sonrası para üstünüzü mutlaka alın. Ve bir kavanozda bozuk paralarınızı biriktirin.

Bir Ürünü Piyasa Sürüldüğü Gün Almayın

Telefonumuzun bir üst modeli çıktı, değiştirdik. Sonra yenisi, daha yenisi ve yine yeniden… Elinizdeki elektronik aletler sizi idare ediyorsa onları bozulana kadar kullanın. Yenilik iyi ama yetişebilmemiz mümkün mü? Bir ürün çıktığında bekleyin, daha sonra fiyatı düşecektir.

Evin Çeşitli Yerlerine Para Bırakın

Mesela montumuzun cebinde para bulunca çook seviniriz değil mi? Azıcık azıcık kitabımızın arasına, çekmecelere para bıraksak nasıl olur sevgili okur. Bulunca seviniriz. 🙂

Kendinizi Cezalandırın

Nasıl mı ? Mesela işe geç kaldınız, ceza kutusuna 3 lira koyun. Bugün spora gitmediniz ,hoop 2 lira daha, annenizi dinlemediniz ve terli terli soğuk su içtiniz bir 5 lira daha! Eh, faul olan hareketler ve ceza miktarı size kalmış. Eminim işe yarayacak.

Markete Nakit Para ile Gidin

Bu bizi sınırlar. Cebimizdeki nakit paraya göre hareket ederiz. Bir salça ve ekmek almaya geldiysek ihtiyacımız olmayan bir sürü şeyi alıp çıkmayız. Bunu diğer alışverişlerinizde de uygulamaya çalışın. Zorunlu olmadıkça ve taksite ihtiyaç duymadığınız anlarda kredi kartınızı evde bırakın.

Almadan Önce 1 Gün Düşünün

Biliyorum, o stilettoyu çoook beğendiniz. O dünyadaki en güzel ayakkabı. Ama onu gördüğünüz gibi satın almayın. Bir soluklanın, derin derin nefes alın. Eve gidince dolabınızı kontrol edin. Buna gerçekten ihtiyacınız var mı? Tamam arada kendinizi ödüllendirin ama bunu geçen hafta da yapmıştınız.

İndirimleri Takip Edin

Eh, bu hepimizin olmazsa olmazı. Black Friday geliyor, listeler hazırlandı, kış sonunda yazlık alınacak, yaz biterken kışlık, o da tamam. O halde ne yapmalı, indirim kuponlarını da takip etmeli. Çoğu alışveriş sitesi ilk alışverişe özel indirim kodları veriyor. Kullanın efem. Bunları takip etmek için internette küçük bir araştırma yeter.

Uygulamalardan Faydalanın

Bir ürünü almadan önce en ucuz nerede, ona bakmak lazım. Bunun için bildiğim iki site var: cimri.com ve akakçe.com. Siz aradığınız ürünü yazın, nerede, kaç para önünüzde listelensin. Ayrıca yaptığınız her harcamayı kayıt edebileceğiniz uygulamalar var. Bu uygulamalar temizlik için, giyim için, yeme-içme için toplamda ne kadar harcama yaptığınızı gösteriyor.

Maaş Hesabından Ayrı Bir Hesap Açın

Yatırım hesabı açın ve oraya her ay belirlediğiniz miktarda para atın efem. Ama istikrarlı olmaya çalışın. Bunu kendinize yaptığınız bir ön ödeme olarak düşünebilirsiniz. Hatta isim verebiliyorsanız “Fethiye Tatili, Ecem’in Yeni Bisikleti için” gibi isimler verin.

Açık Havada Dolaşın

Canınız her sıkıldığında kendinizi alışveriş merkezlerine atmayın efem. Parkları dolaşın, sokakları dolaşıp eski evleri fotoğraflayın, merkezdeki kuşlara yem atın. Böylece paranız cebinizde kalır. Sizin para biriktirme yöntemleriniz neler sevgili okur? Yorumlarda buluşalım, zarif kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on + 15 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır
Para Biriktirme Yöntemleri