Patti Smith/ Maymun Yılı | Kitap | Hayat Akarken |Pudralı Venüs

Patti Smith/ Maymun Yılı

Merhaba sevgili okur. 2021’de aldığım kararlardan biri de daha çok kitap okumaktı. Altını çizerek, özümseyerek, notlar alarak okumak. Umarım bunu başaracağım. Bugün de size son okuduğum kitap Maymun Yılı’ndan bahsedeceğim. Yazarı ise  müzisyen, ressam, yazar punck rock’ın önemli temsilcisi harika sanatçı Patti Smith. Filtre kahveler hazırsa bana eşlik edin.

Sürekli evde olduğumdan mı nedir, şu sıra yol hikâyeleri ilgimi çekiyor efem. Yolda olmakla ilgili filmler izliyor, kitaplar okuyorum. Patti Smith’in sade, muzip bir dili var. Bazen bir tabelayla bazen bir kayayla konuşuyor. Fillmore’daki konserinden sonra Santa Cruz’da dolaşıyor, aylaklık ediyor, yeni insanlarla karşılaşıyor. Sohbetler beni başka düşüncelere, kitaplara ve filmlere götürüyor. Bu da kitabı sürükleyici kılıyor.

Ama her şey değişiyor nihayetinde. Dünyanın kuralı bu. Ölüm ve diriliş döngüleri; her zaman hayal ettiğimiz şekillerde olmasa da. Mesela, üzerimizde asla görmeyeceğiniz kıyafetler kuşanmış, eski halimizden bambaşka bir biçimde dirilebiliriz hepimiz.” s.43

“Ama bazen böyle olur, kimseyi tanımadığınız gibi tanırsınız bazen bir yarı yabancıyı.”

Kitapyurdu’ndaki tanıtım kitabın iyi bir özeti:

National Book Award sahibi Çoluk Çocuk ve M Treni’nin yazarından, düşler ile gerçekleri unutulmaz bir yılın panoramasında iç içe geçiren, insanın içine işleyen bir kitap.

Patti Smith, San Francisco’nun efsanevi konser salonu Fillmore’daki yeni yıl konserlerinin ardından, kendini Santa Cruz sahilinde aylaklık yaparken bulur. Tek başına dolaşacağı bir yılın eşiğindedir. Bir sebep ya da süreyle kısıtlanmadan, kendi harikalar diyarına götürür bizi. Bir plandan çok polaroid kamerası ve tabelalar vardır burada. Şubat ayında, gerçeküstü bir ay yılının başlamasıyla, beklenmedik değişiklikler olacak, ortalık karışacak ve keder kaçınılmaz hale gelecektir. Bir yabancının dediği gibi, “Her şey mümkün. Ne de olsa bu yıl Maymun Yılı.” Sürekli keşfeden, düşünen, yazan, müzmin meraklı Smith için maymun yılı, yaşamın girdabındaki değişimlerle –verilen kayıplar, ilerleyen yaş ve Amerika’nın dramatik siyasi iklimi– bir dönüm noktası olacaktır.

Smith’in kendine has polaroidleriyle süslenen, sürükleyici, zarif ve çoğu zaman da nüktedan bir kitap Maymun Yılı; içinde yaşadığımız çalkantılı günler için adeta bir mihenk taşı.”

Evet sevgili okur, siz bu sıralar neler okuyorsunuz? Hangi cümlelerin altını çizdiniz. Pudralı Venüs’e yazın. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × bir =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Pandemide Saç Bakımı
Patti Smith/ Maymun Yılı