Regl Sancısını Hafifletme Yolları | Kadın Sağlığı | Pudralı Venüs

Regl Sancısını Hafifletme Yolları

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım hepiniz afiyettesinizdir. Bugün size  regl sancısını hafifletme yollarından bahsedeceğim. Biliyorsunuz bu ağrılar bazılarımız için oldukça zorlu olabiliyor. Günlük işlerimizi dahi yapamayacak hale gelebiliyoruz. Bunu okurken bile karnınızı içinize çektiğinizi görebiliyorum. Bitki çayları hazırsa bana eşlik edin efem.

Sıcak Su Uygulamaları

Şu sıcak su torbaları, ayın bazı günleri adeta bizimle yaşıyor değil mi? Siz de karın altı ağrılarınız için bu sıcak torbasını ayağınızın ya da belinizin arkasına koyun. Ama ağzını sıkıca kapadığınızdan emin olun ya da bir battaniyeye sarın. Aman diyeyim.

Ilık Bir Duş Alın

Karın bölgenize gelen suyun etkisi ve hafif bir masaj rahatlatıcı olacaktır. Elbette ayaklarınızı sıcak tutmayı da ihmal etmeyin.

Bol Kıyafetler Giyin

Evde birkaç gün eşofmanla dolaşmak hiç de fena olmaz.  Bu dönemlerde olabildiğince rahat, bedeninizi sıkmayacak kıyafetler giyin.

Besleyici Gıdalar Tüketin

Öğünlerinize şişkinlik yapmayan, besleyici gıdalar ekleyin. İşlenmemiş, lifli ve bitkisel gıdalar tüketin. Fındık, kabak çekirdeği, badem gibi manganez yönünden zengin atıştırmalıklar yiyin.

 Bitki Çayı İçin

Bu dönemde gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Papatya, yeşil çay, maydanoz gibi rahatlatıcı ve ödem sökücü bitki çayları için.

Alt Karın Bölgesine Masaj Yapın

Alt karın bölgesine hafifçe masaj yapın. Bu sırada lavanta, biberiye, misk gibi doğal yağlardan destek alın. Adet sancınız bir nebze azalacaktır.

Hafif Egzersizler Yapın

Elbette bazen yerimizden kımıldamak bile istemiyoruz. Battaniyenin altına saklanıp film, dizi ne varsa izleyerek vakit geçiriyoruz. Ama kendinizi biraz daha iyi hissediyorsanız yürüyüş, yoga, yüzme gibi hafif fiziksel egzersizler yapabilirsiniz efem.

Bol Su Tüketin

Su içmeyi ihmal etmeyin efem, hep söylerim. Bu süreçte suyun içine maydanoz koyup bekletip öyle içebilirsiniz. Ve tabii ki stresten olabildiğince uzak durun. Kendinizi mutlaka gün içinde dinlendirin.

Gerekli Durumlarda Ağrı Kesici Kullanın

Regl döneminde ağrı kesici kullanmanın zararlı olduğu veya kanı kestiği konuşulur. Fakat kulak verdiğim birçok kadın doğum uzmanı ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda ağrı kesici kullanmanın zararlı olmadığını, hatta bazı durumlarda kanın durması için özellikle verildiğini söylüyor. Ama siz yine de doktorunuza danışarak ilaç kullanın.

Dismenore olarak da adlandırılan adet sancısının birçok sebebi var. Eğer dayanılamayacak durumdaysa bir jinekoloğa danışmak gerek. Regl ağrısını geçirmek için evde çözüm bulmanıza yardımcı olacak bir yazı olmasını umuyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × 1 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Bella Hadid Öneriyor: Jamsu Makyajı
Regl Sancısını Hafifletme Yolları