Smear Testi Nedir | Sağlık | Hayat Akarken | Pudralı Venüs

Smear Testi Nedir

Merhaba, sevgili okur. Sağlığınız sıhhatiniz yerinde mi, iyi misiniz, hoş musunuz? Sağlık demişken, kadın hastalıkları doktoruna gidip düzenli muayene oluyorsunuz değil mi? Bunda utanıp sıkılacak bir şeycik yok, siz belirtileri dikkate alın, ertlemeyin, yeter. Biliyorsunuz rahim ağzı kanserinde –diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi- erken teşhis çok önemli. Bugün size smear testi nedir, ondan bahsedeceğim. Çaylar ince belli bardaklara dolduysa devam edelim.

Smear Testi Nedir ve Nasıl Yapılır

1930 yılından beri kullanılan, ‘’pap smear’’ de denilen smear testi,  rahim ağzı kanserini erken evrede tespit etmek için yapılan bir tarama testidir. Smear testi hastanede, muayenehanede doktor tarafından kısa sürede yapılan ağrısız ve acısız bir işlemdir. Rahim ağzından bir çubuk yardımıyla alınan hücreler, mikroskop altında incelenir.  Hücrelerin hareketi izlenir, HPV enfeksiyonlar tespit edilir, patolojik olarak bir sorun olup olmadığı gözlenir. Smear testi yapılmadan önce:

* Kadınların,  az 48 saat önce cinsel ilişkiye girmemiş olması gerekir.

*Bakteri, mantar gibi hastalıklar varsa, tedavi sürecinden sonra bu testi yaptırmanız önerilir.

* Vajinal duş alınmamalı, dezenfektan, vajinal fitil gibi ürünlerin kullanılmamış olması gerekir.

*Regl döneminden 1 hafta sonra testin yapılması tavsiye edilir.

 Smear Testi ile Hangi Hastalıklar Tespit Edilir

*Rahim ağzı lezyonları

*Mantar enfeksiyonları

*Kötü huylu hücreler

*Kolposkopiye ihtiyaç duyulabilecek bulgular

Kimler Smear Testi Yaptırmalıdır

*Her kadının yaptırması gerekir efem. Özellikle aktif cinsel yaşamı olan kadınların bunu ihmal etmemesi gerekir. Bir yaş vermek gerekirse uzmanlar 21 yaşını geçirmeden, 30 yaşın üstündeki kadınların da –son üç testte bir bulguya rastlanmadıysa- senede bir kez smear testi yaptırmasını öneriyor.

*Hamilelerin smear testi yaptırmasında sakınca yoktur.

*Jinekolojik rahatsızlıkları olan kişilerin daha sık yaptırması gerekebilir. Bu sıklığı elbette jinekoloğunuzla birlikte belirleyebilirsiniz.

Smear testinden sonra havuza, denize girebilir, cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Belki çok az kanama olabilir ama onda da endişe edecek bir durum yok efem. Sadece 5- 10 saniyelik bir işlemle rahim ağzı kanserini erkenden teşhis edebilirsiniz. Sağlığınızı ihmal etmeyin, aman diyeyim. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 8 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Deniz Sonrası Saç Bakımı
Smear Testi Nedir