Sosyal Medyada Yorum Yapmadan Önce…| Pudralı Venüs

Sosyal Medyada Yorum Yapmadan Önce…

Sosyal medyaya günde kaç saat ayırıyorsunuz sevgili okur? Bir, iki, beş… Bununla ilgili düşündünüz mü hiç? Ya da gündemdekileri konuları, ünlü fotoğraflarını yorumlar mısınız? Kısacası sosyal medyayı nasıl kullanırsınız?

Evet, internet bize birçok konuda yardımcı. Birçok bilgiye çok kolayca erişebiliyoruz, sevdiğimiz bir yazara, bir müzisyene sosyal medya aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Dünyanın bir ucundaki gelişmelerden bile haberdar oluyoruz. Bu elbette şahane bir şey. Parolamız: doğru oranda, doğru şekilde!

Bazen Twitter’da gündem olmuş etiketlere bakıyorum. Bazı yorumları okuduğumda ise dehşete kapılıyorum sevgili okur. Bazı insanlar gerçekten çok çirkin sözler sarf edebiliyorlar. Hatta iş bazen linçe kadar varıyor. Tehdit, küfür, hakaret, insanların dış görünüşleri ile ilgili alaylı yorumlar… Pudralı Venüs burada araya giriyor ve lütfen biraz empati diyor.

Bir insanın göz önünde olması, onunla ilgili bize sonsuz bir konuşma hakkı vermiyor, sevgili okur. Bazen işin ucu kaçıyor sanki. Karşı çıkacağımız bir fikir mi var, beğenmediğimiz bir fotoğraf mı var, bir şey yazmadan önce birkaç saniye bekleyelim. Söyleyeceklerimizi ölçüp tartıp saygı ve mantık çerçevesinde ifade edelim. Yorum yaptığımız kişilerin de bir ailesi olduğunu, onların hakaret içeren olumsuz yorumlardan etkileneceğini düşünelim. Yani empati yapalım sevgili okur. Söyleyeceklerimizi söyleyelim, eleştirimizi dile getirelim elbette ama bunu zarafetle yapalım. Daha şık olmaz mı, ne dersiniz.

Hepimiz zaman zaman bu yanlışa düşüyoruz sanırım. Şimdi gözünüzü kapatıp biraz kendinize dönün. Nasıl bir internet kullanıcısı olduğunuzu düşünün. Kendinizi eleştirdiğiniz yönler var mı? Size söylense hoşunuza gitmeyecek sözler? Neler buldunuz oralarda, neler gördünüz?

Pudralı Venüs verir talkımı, kendi yutar salkımı, demeyin sevgili okur. Ben de bu konuda kendimi sorgulayacağım. İçimdeki o sevgiyi, hoşgörüyü, sabrı daha da ortaya çıkaracağım. Siz de bu güzellikleri diğerlerinden esirgemeyin derim. Umuyorum, daha iyiye yönlendiren yorumlar çıksın elinizden. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × 3 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Bayat Ekmeği Değerlendirmenin Lezzetli Yolları
Sosyal Medyada Yorum Yapmadan Önce…