Türk Kahvesini Bir de Böyle Deneyin |Akarken |Pudralı Venüs

Türk Kahvesini Bir de Böyle Deneyin

 Türk kahvesi sever misiniz? Ben günde iki fincan içerim ama şekersiz. Böylesi hem damak zevkime uygun hem de daha sağlıklı. Dostlarımızla yaptığımız uzun masa sohbetleri sırasında da hep birlikte içeriz. Biliyorsunuz son dönemlerde değişik sunumlar ve pişirme yöntemleri öne çıktı. Kafeler farklı olma yarışına girdi. Açıkçası ben de değişik tatlar peşindeyim. Bakalım Türk kahvesini nasıl pişirebiliriz. Sizi şöyle alalım sevgili okur.

*Portakalda Türk Kahvesi

En güzel kış meyvelerinden biridir portakal. Kahvaltıda da bol bol suyunu içeriz. İşte o kabukları değerlendirmenin bir yolu var. Suyu ve kahveyi portakalın içine ekleyin ve ocakta pişirin.  Güzel bir aroma ve etrafa yayılan mis koku…Bir uyarı yapmak isterim. Yarım portakalda bir fincan kahve pişirin. Bir keresinde iki fincan yaptım ama fincana dökmesi oldukça zor oluyor.

*Çikolatalı Türk Kahvesi

Çikolatayı sevmeyen az insan tanıdım. Ben bayılırım. Bu nedenle iki sevdiğim lezzetli birleştirmek benim için harika fikir. Erittiğiniz çikolatayı ya da şu ekmeğin üzerine sürülen çikolata kremasını kuru kahveye ekleyip pişirebilirsiniz.

*Fincanda Pişen Türk Kahvesi

İzmir’de Kızlarağası’nda çok güzel yaparlar bu kahveyi. İzmir’e her gittiğimde mutlaka içerim. Siz de evde deneyebilirsiniz. Ama seramik değil, ısıya dayanıklılık açısından porselen fincan kullanın.  Yoğun bir kıvamı oluyor. Tam tiryakilere göre.

 *Sodalı Türk Kahvesi

Su yerine soda kullanmayı denediniz mi hiç? Deneyin derim, bol köpüklü kahveler yapmaya başlayacaksınız, sevgili okur.

*Tarçınlı Türk Kahvesi

Şekerli içmeyin şu kahveyi der Pudralı Venüs ama kahvem illa tatlı olsun diyorsanız şeker yerine tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın kokusuna bayılırım. Sanki mutluluk veriyor.

*Sütlü ve Kakuleli Türk Kahvesi

İtiraf edeyim sevgili okur, kahvede sütü sevmiyorum ama bazıları bayılıyor. İki lezzetti karıştırarak yeni tatlar yaratabilirsiniz. Eh biraz damak zevki, biraz yaratıcılık, mutfakta yeni kapılar açıyor.

Hatırlarım, ben çocukken annemler komşularıyla toplanıp kahve içerlerdi. Kahveler bittikten sonra da ev sahibine ‘’ziyade olsun,’’ derlerdi. Size de ziyade olsun. Bol muhabbetli kahveleriniz olsun. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Makyaj Fırçası Temizliği için 7 Öneri
Türk Kahvesini Bir de Böyle Deneyin