Uykudan Önce Radyo Tiyatrosu | Akarken| Pudralı Venüs

Uykudan Önce: Radyo Tiyatrosu

Bugün orta yaşa gelmiş tanıdıklarınıza radyo tiyatrosunu hatırlatın, duygulanacaklardır. Hele bir de ‘’Arkası Yarın ‘’ı da eklerseniz göz yaşlarına engel olamayabilirler. 30- 40 yıl evvel, internet mi var…  Hatta televizyon bile her evde yok.  Ne yapsın komşular ya toplanıp sohbet ediyorlar ya da radyo dinliyorlarmış. Bizimkilerden dinlemiştim uzun kış gecelerinde insanlar kılıktan kılığa girer, doğaçlama bir şeyler anlatır, kendi tiyatro sahnelerini kurarlarmış. Bence birlikte vakit geçirmek için yaratıcı ve eğlenceli bir yolmuş. Düşünebiliyor musunuz sevgili okur?  Ellerde telefon yok, tık tık tık sosyal medya yok… Düşünün derim ben. Çünkü bu nostaljik keyif günümüzde de devam ettirebilirsiniz.

Vaktimiz yok Pudralı Venüs, hep koşturmaca hep koşturmaca, dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız. Eski heyecanı duymak zor elbette. Radyo başında oturup hikâyenin en merak edilen yerinde kalıp ertesi günü beklemek pek mümkün değil. Ama özellikle uykudan önce radyo tiyatrosu dinlemek çok güzel oluyor. Veya herhangi bir iş yaparken fonda… Günümüzde Youtube’ta bu oyunlara ulaşmak mümkün. Yerli yapımlar, klâsikler, radyo tiyatrosunda dereceye girmiş oyunlar… Bugün tiyatro sahnesinde, sinemada izlediğimiz veya sesini çok iyi bildiğimiz seslendirme sanatçılarının bu oyunlarda dinlemek mümkün. Ben sevdiklerimden size birkaç tane aşağıya bırakıyorum. Zarif kalın, hoşça kalın.

Bu oyunda Yıldız Kenter ve Şükran Güngör’ün muhteşem seslerine doyabilirsiniz. Füsun Erbulak ve Kamuran Yüce diğer oyunculardan. İyi dinlemeler.

Kayıp Şeyler Dükkânı bana göre en ilginç yerli yapımlardan. Burada duygular değiş tokuş ediliyor. Bir şey almak istiyorsanız hayatınızdan başka bir şey feda etmelisiniz. Para dışında. Nurşen Girginkoç ve Hülya Gülşen başrolde. Seveceğinizi umuyorum.

Bu merak uyandıran oyunu dinlemeye başladığınızda evet bu sesi tanıyorum, diyeceksiniz. Özellikle Rosalinda’da gibi pembe dizileri izlediyseniz. Bu güzel  sesin sahibi Seslendirme Sanatçısı Birtanem Candaner. İyi dinlemeler, sevgili okur.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on bir − 8 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Ne Sıklıkla Cilt Bakımı Yapıyorsunuz
Uykudan Önce: Radyo Tiyatrosu