Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Pirinç Maskesi |Pudralı Venüs

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Pirinç Maskesi

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz, bayıla bayıla yediğimiz pirincin bizim kadar başka sevenleri de varmış, Asyalı kadınlar!  Mükemmel ciltlerinin ve bakımlı saçlarının kahramanının pirinç olduğunu söylüyorlar efem. Eh, görünen köy kılavuz istemez diyelim ve bence onlara bir kulak verelim. İkinci çaylar bardaklara doldu mu. Çın çın!

Cilt Lekeleri İçin Birebir

Cildinizde güneş lekeleri varsa, cildinizin koyu, nemsiz, mat ve solgun görüntüsünden şikâyetçi iseniz bu maskeye bir şans verin derim. Normalde maskeler göz altlarına uygulanmaz ancak, eğer göz altlarınız çok mor ise koyu halkalar mevcut ise, içeriğimiz o kadar doğal ki çok ince bir tabaka halinde sürmenizde sakınca olmayacaktır.  Maskeyi düzenli olarak uygulamanız durumunda cildinizin renk tonunun eşitlendiğini, renginin açılıp parladığını, kaybettiği nemi ve elastikiyeti geri kazandığını göreceksiniz.

Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı pirinç (bulabiliyorsanız nişasta oranı az ve organik olanı tercih edin )
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı süt

Yapılışı:

3 yemek kaşığı pirinci önce bir kez yıkayın, ardından bir tencerede iyice haşlayın. Suyunu süzdükten sonra bir tel süzgece koyarak kaşık yardımı ile bastırıp özünü bir çıkartın. Beyaz, biraz yoğun bir sıvı elde edeceksiniz.  Pirincin kalan kısmını değil, sadece özünü kullanacaksınız, aman diyeyim. İçerisinde antiseptik özelliği bulunan bakterileri vücudumuzdan uzaklaştıran özelliği ile bilinen bir yemek kaşığı balı ve Laktik asit barındıran ölü derileri temizleyen 1 tatlı kaşığı sütü de bu öze ekleyin. Homojen bir hale gelene dek karıştırmaya devam edin. Ve maskeniz hazır.

Maskeyi kullanmak için öncelikle uygulama yapacağımız bölgeyi temizleyin Mümkünse tonik de kullanabilirsiniz.  Daha sonra maskeyi ince bir tabaka halinde yüzünüz ve boynumuz dâhil olmak üzere uygulayın. 20 dakika bekleyerek ılık su ile yıkayın. Koyu lekelere sahip olanlar için maske haftada 3 defa uygulayabilir. Cildinizde çok fazla leke problemi yok ancak; matlık, solgunluk, nemsizlik problemleri yaşıyor iseniz maskeyi haftada 2 defa yapmanız yeterli olacaktır, sevgili okur. Lifting etkisi sayesinde cildinizi daha gergin ve aydınlanmış hissedeceksiniz.

Şunları da unutmayalım:

Dışarı çıkmadan önce spf li bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyiniz. Bol su içiniz.

Saç Uzatma Etkisi

Kolay uzamayan, çabuk kırılan ve cansız saçlardan sıkıldıysanız, bu pirinç maskesi tam size göre!

Malzemeler:

  • Yarım bardak ,ortalama bir avuç kadar pirinç
  • 1 su bardağı içme suyu
  • 1 adet sprey fısfıs (çiçekleri sulamakta kullandığımız şişe formunda olanları kullanabilirsiniz).

Pirinçleri öncesinde bir kere yıkayın ve o ilk suyu süzün. Daha sonra yıkadığınız pirinçlerin içerisine bir bardak kadar içme suyu koyarak, özünün suya geçmesi için mümkün olduğunca uzun bir süre bekletin.  1 gün beklemesinde sakınca olmayacaktır. Ancak geceden hazırlayıp üzerini örtüp sabah kullanmak üzere şişeye alabilirsiniz. Ve hazır. Bu suyu saçlarınızın dip ve boyları dâhil her yerine sürebilirsiniz. Saçlarınızı tarayarak her yerinin ıslandığından emin olun. 5 dakika boyunca masaj yaparak kan dolaşımını artırın. İşlem tamam, saçlarınızı örün ya da yukarıdan toplayın. 30 dakika boyunca bekletin. Bu karışımı durulama suyunuza da ekleyebilirsiniz.

Evet bugün de birlikte bir güzellik sırrı keşfettik. Ben kendi uyguladığımı anlattım ama siz maske yapma sıklığınızı ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz, sevgili okur. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dokuz − 4 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
İsveç Usulü Mutluluk: Lagom
Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Pirinç Maskesi