Bakım: Eller Eller Eller | Cilt Bakım | Pudralı Venüs

Bakım: Eller Eller Eller

Ne diyor şarkıda Emel Sayın Yıldırım Gürses’in dizeleriyle:

‘’Savrulan mendil gibi, Kalplerde kandil gibi, Aşk okuyan dil gibi, Kıvrılan ellerimiz.’’

Eller mühim sevgili okur. Onlar ki ayaklar gibi durmadan çalışırlar. Evde, işte, hatta bilgisayar ekranında biz keyif çatarken, onlar çalışmaya devam ederler. Eh, birazcık ilgiyi de hak ederler.  El bakımı için neler yapabiliriz naçizane anlatayım.

Ellerinizi Üzmeyin Yormayın

Kolaysa sen yap Pudralı Venüs, dediğinizi duyar gibiyim. Ama en azından şu deterjanlarla haşır neşir olurken eldiven kullanın. Suyu ne çok sıcak ne çok soğukta tutun. Öyle durmadan da elinizi yıkayıp derinizi inceltmeyin. Aman diyeyim.

Mutfakta da El Bakımı Yapabilirsiniz

Cildiniz benimki gibi kuruysa, elleriniz daha fazla özen ister. Özellikle kış aylarında iyice kuruyan elleri nemlendirmek gerek. Mutfaktaki malzemelerle de kendinize mis gibi bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Bu kürlere eczaneden kapsül halinde satın aldığınız E vitamini ve gliserini de eklerseniz şahane olur. Zeytinyağı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kurtarıcı, sevgili okur. Bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı esmer şekeri karıştırıp elinize uygulayın. Avuç içinizden dışına doğru peeling yapın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu kadar kolay. İsterseniz sevdiğiniz yağlardan birkaç damla ekleyebilirsiniz. Ellerinizi daha canlı gösterecek bir tarif daha vereyim size.  Bir çorba kaşığı balı, bir yumurtanın beyazı ile karıştırın. Karışımı ellerinize masaj yaparak yedirin. On- on beş dakika sonra ılık suyla durulayın. Yumuşacık olun. Siz bu yağları ve aromaları çeşitlendirebilirsiniz elbette sevgili okur. Hem mutfakta işlerinizi halleder hem de el bakımınızı aradan çıkartırsınız. E daha ne olsun değil mi?

 Yatmadan Önce Kremler Ellere

Uyku, hücrelerin yenilendiği, dinlendiğimiz, güzel rüyalarda kaybolduğumuz bir zaman dilimi. Elbette eller için de mühim. O zaman ne yapmalı, uyku öncesi ellere krem sürmeli. Yanımızda yöremizde el kremi bulundurmalı. Böyle yavaş yavaş, kremi tüm parmaklara iyice yedire yedire sürmeli. Tüm gün çalıştı elleriniz, o kadarcık ilgiyi de hak etmiyorlar mı? Ellerinizden ve hayatınızdan zarafet eksik olmasın diyor ve size Emel Sayın’ın Eller Eller şarkısını armağan ediyorum, sevgili okur. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç + on sekiz =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Nerede O Eski Günler Nerede O Eski Diziler
Bakım: Eller Eller Eller