Güçlü Tırnaklar İçin 7 Öneri | Cilt Bakım | Maske Tarifleri

Güçlü Tırnaklar İçin 7 Öneri

 

Günümüzde, bakımlı olmak o kadar da zor değil, değil mi sevgili okur.  Yeter ki vücudumuzu tanıyalım, onun isteklerine kulak tıkamayalım. Biliyorsunuz, bilgi çok hızlı yayılıyor. Doğru bilgiye ulaşmak için azıcık araştırma ve sorgulama yeterli oluyor. Gelelim konumuza. Tırnaklara. Tırnaklarımızla kazıya kazıya neler başardık kim bilir, iyi hoş da onlara iyi bakabildik mi, sormak lazım. Çok zaman harcamanıza  gerek yok. Kuaförde, cilt bakım salonlarında bakım yapılabilir ama evde dinlenirken, kitap okurken, film izlerken de tırnaklarımıza ilgi gösterebilir, tırnak bakımı yapabilirsiniz. Nasıl mı, sıralıyorum.

  1. Elbette herkesin farklı bir tırnak yapısı var. Kiminin ki sert, güçlü, kemik gibi. Kiminin ki incecik, en ufak darbede kırılıveriyor. Eğer sorunlu tırnaklarınız varsa vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda hekime danışmakta ve takviye vitamin kullanmakta fayda var.
  2. Kimyasal maddeler ile çok fazla haşır neşir olmak tırnak yapısına zarar verebilir. O nedenle gerekli durumlarda eldiven kullanmalısınız.
  3. Tırnak kesimi ve törpüleme deyip geçmeyin. Bu konuda da hassas olmalı ve tırnaklarınıza nazik davranmalısınız. Banyo sonrası elleriniz yumuşar ve tırnak kesimi için uygun hâle gelir. Tırnaklarınızı küt veya yuvarlak kestiniz diyelim. Eğer törpüleyecekseniz de kestiğiniz biçimde törpü yapın. İşlem sonrası elinizi yıkayın ve nemlendirici sürmeyi unutmayın, sevgili okur.
  4. Manikür ve pedikür yaptırsam dahi, tırnağımın kenarında çıkan etleri aldırmıyorum. Çünkü o küçük inatçı şeyler tekrar tekrar çıkıyorlar. Peki Pudralı Venüs, almayalım da ne yapalım, derseniz, anlatayım. Ilık bir suya bir çorba kaşığı kadar tuz ve birkaç çimdik karbonata koyuyorum. Yarım saat kadar ellerimi bu suyun içinde bekletiyorum. Sonra da havlunun üzerine koyup vazelinliyorum. Birçok yerde satılan tırnak aparatı ile etlerimi içeri doğru ittiriyorum.
  5. Önemli bir husus: Tırnak makasınız, törpünüz, yani manikür ve pedikür aletleriniz sadece size ait olsun. Bu aletleri birden fazla kişinin kullanması tırnak mantarlarına yol açabilir maazallah. Diğer türlüsü hiç steril değil.
  6. Tırnakların uzun süre ojeli kalması sararmasına yol açar. Tırnakları da evinizin odası gibi havalandırmanız gerek. Yarım limonla tırnaklarınızı ovalamak, sararmaya iyi gelecektir.
  7. Tırnak bakımı için bir maske tarifi de vereyim size. Yapımı ve uygulaması çok kolay. Gereksiniminiz bal ve limon. Ellerinizi bu karışımın içinde on dakika kadar bekletin. Ilık suyla durulayıp nemlendirici krem sürün. İşte bu kadar. Oturduğunuz yerde güçlü tırnaklara sahip olacaksınız. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bir × 3 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Sanat mı Değil mi: Duvardaki Muz
Güçlü Tırnaklar İçin 7 Öneri