Menopoz Döneminde Cilt Bakımı | Cilt Bakım | Pudralı Venüs

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız, iyisinizdir, hoşsunuzdur umarım. Bugün size menopoz döneminde cilt bakımından bahsediciim. Biliyorsunuz bu dönemde vücutta hormonel değişiklikler meydana geliyor ve bu elbette cildimizi de etkiliyor. Portakal suları hazırsa bana eşlik edin efem.

Menopoz Döneminde Ciltte Neler Olur

*Bu dönemde östrojen ve progesteron azalır efem. Eh hormonlar değişince vücutta da belli başlı farklılıklar baş gösterir.

*Hyaluronik asit azalır ve cilt nemini kaybeder. Kuruluk hissi artar.

*Cilt tahrişe ve morarmalara daha duyarlı hale gelir.

*Kollajen üretimi azalır. Dolayısıyla cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Ciltte sarkma ve ince kırışıklıklar meydana gelir.

*Güneş hassasiyeti oluşur. Ciltte kahverengi lekenlenmeler oluşabilir.

*Kıllanma ve sivilcelenme (ergenlik dönemi ile benzer) sorunu da yaşanabilir.

Menopoz Döneminde Cildi Korumak için Neler Yapmalı

*Sıcak banyodan kaçının.

*Cildinizi güneşten korumaya dikkat edin. Hatta genç yaşta, yaz-kış güneş kremi kullanmaya başlayın.

*Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri kullanın.

*Dermatologların en çok üzerinde durduğu konu, biliyorsunuz, cildi nemlendirmek. Bu adımı elbette atlamıyoruz efem.

*Kullandığınız cilt bakım ürünleri retinol içerikli olursa yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Elbette bir uzmanla cilt analinizi yaptıktan sonra kendi cilt tipinize uygun ürünleri seçerek işe başlayın.

*Vücudunuzda da kurumalar olabilir. Organik doğal yağların onarıcı gücünden destek alabilirsiniz.

*Bu dönemde doktorunuza danışarak gıda ve vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bunun yanında beslenme, egzersiz, alkol ve sigara kullanımının azaltılması da pek mühim sevgili okur. Ne der Pudralı, hareket, hareket, hareket!

*Bu dönemde kollajen üretiminin azaldığını söylemiştik. Peptit ve kollajen kullanabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken noktalar var. Sizi “Kollajen Nedir ve Nasıl Kullanılır” yazıma davet ediyorum efem.

*Cilt sorunları oldukça yoğunsa bazı işlemler tercih edebilirsiniz elbette. Ama mutlaka bu işin uzmanı olan kişilerce ve güvenilir yerlerde yapıldığı sürece! Mezoterapi, kimyasal peeling, lazer, dolgu- botoks gibi… Ama bu işlemleri yaptırmadan önce mutlaka iyi araştırma yapın. Pudralı’dan hatırlatması.

Evet bugün de bana ayrılan sürenin sonuna geldik efem. Sizin menopoz dönemi cilt bakım rutininiz ne, yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Toplanın: Saçlara Kış Bakımı Yapıyoruz
Menopoz Döneminde Cilt Bakımı