Peeling Peeling | Deriyi Ölü Hücrelerden Arındırma |Pudralı Venüs

Peeling… Peeling…

Hiç hamama gittiniz mi? Şöyle tellağın önüne yatıp keselene keselene ölü derinizden arındınız mı? Yoksa hamam deyince Tosun Paşa’daki şu meşhur sahne mi canlanıyor gözünüzde? Tellioğlu ve Seferoğlularının atıştığı… Filmde olduğu gibi hamama gitmek başlı başına bir aktivite. Ben dostlarımla buluşup giderim arada bir.  Çalar, söyler, oynarız. Çıkışta da pamuk gibi oluruz.

Her zaman hamama gidemeyiz elbette ama ölü hücrelerimizden arınabiliriz. Şu adını sıkça duyduğumuz peeling ile. Peeling kısaca, soyma işlemi ile cildin en dış tabakasının ölü deriden arındırılması demek. Evde bitkisel karışımlarla uygulanabileceği gibi dermatolog eşliğinde de yapılır. Siz siz olun sevgili okur, sorunlu, alerjik ve hassas bir cildiniz varsa dikkatli olun. Her zaman olduğu gibi, göz çevresini peeling işleminden uzak tutun.

Doğru Peeling Uygulaması

Yine kendimden örnek vereyim. Ben peeling işlemini gece uykusuna yatmadan önce yaparım sevgili okur. Böylece yüzümdeki kızarıklıklar da geçmiş oluyor. Elbette bu işleme rutin cilt temizliğimi yaptıktan sonra geçiyorum. En dışta kalan ölü derimden arındıktan sonra yatıştırıcı tonik ve nemlendirici kremimi sürüyorum. Sonra da güzel rüyalar görüyorum. Bu işlemi haftada bir, en fazla iki kere yapıyorum. Aman diyeyim, cildinizi yerleri siler gibi hatır hatır ovalamayın.  Dairesel hareketlerle masaj yapa yapa, cildinize nazik davranarak peeling yapın.

Kimyasal Peeling de Nedir

Kimyasal peeling, medikal asitlerle cildin en dış tabakasının -elbette kontrollü şekilde- soyulması işlemidir. Taze derinin gün yüzüne çıkması sağlanır. Bu işlem ile renk eşitsizlikleri, cilt lekeleri giderilir.  Üç türde yapılır bu işlem. Yüzeysel, orta- derin ve derin. Evet sevgili okur iyi bir dermatolog ile cildinizin ihtiyacı olan işlemi belirleyip kontrollü (Pudralı Venüs bir daha vurgular ki kontrollü) olarak kimyasal peeling yaptırabilirsiniz.

Oh! Cildim Nefes Alıyor

Değil mi? Peeling sonrası şöyle ferahlıyorsunuz, fazlalıklarınızdan kurtulmuş gibi oluyorsunuz. İşte sevgili okur, cildinizi ölü hücrelerden arındırmayı unutmayın derim ben. Hele kış gelmişken. Ona da güzellikler yapın arada. Hatta arkadaşlarınızda toplanıp birlikte yapın bu işlemi, nasıl olur? Güzel olur. Fena mı, hem eğlenir, hem güzelleşirsiniz. Zarif kalın, hoşça kalın.

 

 

 

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on yedi − 13 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Parlak Saçlar İçin 11 Öneri
Peeling… Peeling…