Pürüzsüz Bir Cilt için 9 Adım | Cilt Bakım | Pudralı Venüs

Pürüzsüz Bir Cilt için 9 Adım

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Sıhhatiniz yerindedir umarım. Bugün size pürüzsüz bir cilt için ne yapmalı, ondan bahsetmek istiyorum.  Çünkü hep ışıl ışıl, en önemlisi de sağlıklı bir cilt isteriz. O zaman çaylar ince belli bardaklara dolduysa bir güzellik yolculuğunda daha bana eşlik edin.

1.Cildinizi Tanıyın

Daha önceki birçok yazımda da bahsettiğim gibi efem, cilt bakımına başlamadan önce cildimizi tanımamız gerekiyor. Cildinizi gözlemleyin, endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Cildiniz yağlı mı, kuru mu, yoksa sadece T bölgeniz mi parlıyor, ya da alerjik bir teniniz mi var? Bunu kendiniz de belirleyebileceğiniz gibi, bir dermatologdan da yardım alabilirsiniz.  Böylece evde cilt bakımı yaparken ve kozmetik ürünleri kullanırken doğru kararları vermiş oluruz. Gündüz ve gece cilt bakım kremlerinin ayrı olması gerektiğini unutmayın.

2.Cildinizi Temizleyin

Toz, kir, yağ, makyaj kalıntıları… Cilde nefes aldırmak gerekiyor, değil mi efem. Gözeneklerin tıkanıp cilt problemlerine yol açmaması ve pürüzsüz bir görünüm için cildi derinlemesine temizlemek şart.  Bunun için yüz temizleme jeli, yağı ya da köpük kullanın.

Kullandığınız suyun kalitesi de cilt sağlığınızı etkiler. Arındırılmış saf su kullanmanın cildinize daha iyi geldiğini fark edeceksiniz efem. Bununla birlikte sabah kalktığınızda mutlaka yüzünüzü temizleyin.

3.Tonik Kullanın

Yoğun makyaj, güneş kremi, bazen ciltte kalıntı bırakır. Etkili bir arındırma için cildin Ph dengesini de düzenleyen tonikler kullanın. Gül, lavanta, salatalık gibi özlerle evde kendi toniğinizi hazırlayabilirsiniz. Pürüzsüzlüğün ilk şartı derinlemesine temizlik efem, hatırlatmak istedim.

4.Cildinizi Nemlendirin

Pudralı hem ne der efem, yağlı bir cilde de sahip olsanız mutlaka cildinizi nemlendirin. Vücudunuzu nemlendirmek için de duş sonrası en uygun zaman. Hatta çok kuru bir cilde sahipseniz hafifçe kurulandıktan hemen sonra kremlenin. Nemsiz kalan bir cilt kurur ve kırışıklık oluşumuna elverişli hale gelir. Deri döküntülerini önlemek için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

5.Peeling Yapın

Cildin kendini yenileyip parlaması için ölü hücrelerden kurtulmak gerek sevgili okur. Yüzünüz ve vücudunuz için çok sık olmamak koşulu ile peeling yapabilirsiniz. Ben yüzüm için yıllardır haftada bir kez kahve-zeytinyağı karışımını kullanıyorum. Siz de peeling yaparken cildinize nazik davranın.  Hassas bir cildiniz varsa mutlaka bir cilt doktoruna danışın.

6.Cilt Maskesi Uygulayın

Cildi içten olduğu gibi dıştan da beslemek gerekir. Haftada bir cildinize uygulayacağınız maskeler cildinizi canlandırır ve daha yumuşak, parlak gözükmesini sağlar. Bu maskeleri bal, avokado, yoğurt gibi malzemelerden yardım alabilirsiniz.

7.Güneş Kremi Sürün

Güneşin zararlı ışınları ciltte yaşlanma belirtilerine, leke ve kırışıklıklara sebep olur. Tüm bunları engellemek için sadece plaja ve havuza giderken değil, kış günlerinde de yüz ve vücut için güneş kremi kullanmak gerek. Pürüzsüz bir cilt için hiçbir adımı atlamayın derim efem.

8. Dengeli Beslenin

Nemli ve ışıldayan bir cildin 9 sırrından biri ne, elbette gün içinde bol bol su içmek. Eğer suyu daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız içine mevsim meyveleri, çubuk tarçın gibi gıdalar koyun. Yeşil sebzeler ve limon ise aynı zamanda detoks etkisi yaratır. Masanızda cam şişe veya bardak bulundurun ki su içmeniz gerektiğini hatırlatın. Cildiniz için faydalı vitamin ve mineralleri içeren gıdaları mutlaka öğünlerinize ekleyin.

9. Kendinizi Sevin

Bu size çok klişe gelecektir ama kendinizi tanıyıp tüm yönlerinizle sevdiğinizde hayata daha farklı bakmaya başlayacaksınız. Çünkü o kavrayış, kendine yenilikler katmanın, hayatı anlamaya çalışarak incelikli davranmanın ışıltısı bir başka. Güzelliğin oldukça tartışmalı olduğu böyle bir ortamda auranın  sizi fark ettiren şey olduğunu düşünüyorum, ne dersiniz?

9 adımda pürüzsüz cilt için neler yapmalı, anlatmaya çalıştığım yazının ve bana ayrılan sürenin sonuna geldik efem.  Sizin bu konudaki sırlarınız ne? Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on dokuz − dört =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Sahte Çil Nasıl Yapılır
Pürüzsüz Bir Cilt için 9 Adım