Bayat Ekmeği Değerlendirmenin Lezzetli Yolları|Dene|Pudralı Venüs

Bayat Ekmeği Değerlendirmenin Lezzetli Yolları

Evde yapılan hiçbir yemeği ziyan etmem sevgili okur, siz de öylesiniz değil mi? Kalan yemekleri yoğurt kaplarına ya da evde bulunan plastik kutulara koyar çöpün kenarına bırakırım. Sokaktaki hayvanların da karnının doyururum. Mesajımı vermiş olayım. Onları da unutmayalım. Mesela ihtiyacım kadar ekmek alırım. Bir sürü ekmeğin çöpe atıldığı haberlerini okudukça üzülüyorum. Oysa bayat ekmekleri değerlendirmenin de lezzetli yolları var. Pudralı Venüs anlatsın size. Başlayalım.

*Annemden öğrendiğim bir yöntemle başlayayım, sevgili okur. Bayat ekmekleri küp küp doğruyorsunuz. Fırın tepsisine yağlı kâğıt koyup doğradığınız ekmekleri yayıyorsunuz. Üzerine biraz yağ, kekik, pul biber gibi sevdiğiniz baharatları gezdiriyorsunuz. Ekmekler kahverengi oluncaya kadar kızartıyorsunuz. İşte size çorbanın üstüne koymalık kıtır ekmek. Oh mis! Anneciğim büyük cam kavanozlarda saklıyor bu kıtır ekmekleri.

*Yine annemin yaptığı bir şey. Galeta unu yerine ekmek kırıntıları kullanmak. Nasıl mı? Ekmekleri kurutuyorsunuz. Robotta çekiyorsunuz. Köftede, panelerde, artık nerede isterseniz kullanıyorsunuz. Mesela ben galeta unlu poğaçada bunu kullanıyorum. Pratik oluyor.

*Kahvaltıda ekmek pizzasına ne dersiniz? Böyle bir tanım var mı bilmiyorum, aman canım ben uydurdum belki, ne olacak. Ekmekleri dilimleyin. Üzerine de domates, biber ve peynir ekleyip fırına verin. Ben pek sevmem ama tereyağı da ekleyebilirsiniz. Fırındaki kızarmış ekmeğin kokusu geldi burnuma vallahi!

*Nostaljik bir lezzet, yumurtalı ekmek. Nefis olur. Geniş bir kaseye yumurtaları kırın. İyice çırpın. Arzuya göre içine baharat ekleyin. Sonra bu ekmekleri yumurtaya batırıp kızartın. Sonunda da afiyetle yiyin.

*Bayat ekmeklerden şerbetli tatlı da yapabilirsiniz sevgili okur. Şerbetli tatlı seviyorsanız neden olmasın. Kızarmış bayat ekmekleri tepsiye dizin. Üzerine sevdiğiniz meyveler. Üzerine de şerbet. Belki biraz Hindistan cevizi. Ya da seviyorsanız krem şanti. Biraz uydurma bir tarif ama her şey sizin damak zevkinize kalmış.

Pudralı Venüs der ki hiçbir şeyi ziyan etmeyin. Elbet onları değerlendirmenin bir yolu bulunur. Elinizdekiler fazlaysa, elinizdekileri paylaşın.  Geri dönüştürün. Dene- yanıl tarifler deneyin. İlla ki lezzetti yakalayacaksınız. Zarafet hayatınızdan eksik olmasın. Aman ağzınızın tadı bozulmasın. Hoşça kalın.

 

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 4 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Evde Kendi Kitap Ayracınızı Yapın
Bayat Ekmeği Değerlendirmenin Lezzetli Yolları