Gazoz ve Soda Şişelerini Atmıyoruz |Dene| Pudralı Venüs

Gazoz ve Soda Şişelerini Atmıyoruz

Gazoz deyince benim aklıma ‘’Ah Müjgan Ah’’ filmi geliyor. Sadri alışık ve Esen Püsküllü’nün meşhur Yeşilçam filmi…Ya da doksanlarda çocuk olduysanız Aşkın Nur Yengi’nin şişe çalarak müzik yaptığını hatırlarsınız. Lafı uzattım sevgili okur. Ben gazoz ve soda içmeyi seviyorum.  Bu şişeleri evde değerlendirmenin yollarını araştırdım. Birkaç fikri buraya bırakmak isterim.  Başlayalım.

*İlk akla gelen genelde vazodur. Jüt ipi kullanarak, balon giydirme yaparak yani içinizdeki Derya Baykal’ı harekete geçirerek çok şık vazolar yapabilirsiniz.

*Cam şişeden şamdan yapmak ister misiniz? Bunun için iki şişe, iki altlık, mum ve sprey boya gerekli. Öncesinde gazetenizi kağıdınızı çalışma yerine serin de aman diyeyim annenizden azar işitmeyin. Sprey boya veya ayakkabı boyası ile şişeleri ve altlıkları (fincanı kırılmış porselen bir tabak olabilir mesela) boyayın. İki şişeyi ağızlarından birleştirin. Altlıkları iki yana yerleştirin. En üste de mumu koyun. İşte oldu.

*Bakliyat saklamak için de şişeleri kullanabilirsiniz. İsterseniz evinizdeki kumaşlarla kapaklarını süsleyebilirsiniz.

*Cam şişelerin içini renkli taşlarla doldurup eviniz için dekoratif ürünler hazırlayabilirsiniz. Suyu gıda boyası ile renklendirmek de bir seçenek.

*Cam her zaman iyidir. Başka bir deterjandan kalan fısfısı ve cam şişeyi birleştirip çiçeklerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.

*Evinizin mis gibi kokması için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Hem de nemlendirici niyetine su dolu gazoz şişelerini evin her köşesine koyabilirsiniz. Bu şişelerin içine de sevdiğiniz kokuları koydunuz mu, tamadır. Bu ara vanilya kokusuna taktım. Baygınlık geçirmezsem iyidir. Haftaya da lavantaya geçeyim diyorum.

*Alt kısmını kestiğiniz şişelerden tatlı bir abajur yaratabilirsiniz. İçince tasarruflu lambalardan ekleyip üzerini de halatla dolayın. Bu benim aklıma gelen bir öneri. Siz eminim daha yaratıcı eserler ortaya koyacaksınız.

*Bunlar iyi hoş da geri dönüşüm için neler yapıyorsunuz sevgili okur, sorarım size. Kağıtlarınızı, cam şişelerinizi geri dönüşüm kutularına atıyor musunuz? Bu konuda dikkatli ve hevesli olmanızı dilerim. Doğa hepimizin. Ona faydalı olacak her şey için biraz çaba gösterse, fena mı olur. Mesajımı da verdiğime göre Behlül gibi kaçabilirim. Sevgiyle kalın, zarif kalın, hoşça kalın.

Aşkın Nur Yengi ‘nin meşhur klibini buraya bırakıyorum. 90’lar çocuklarına gelsin.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on iki − 4 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Nedir Bu Dipliner
Gazoz ve Soda Şişelerini Atmıyoruz