Orman Haftasında Sevdiklerine Fidan Hediye Et! |Pudralı Venüs

Orman Haftasında Sevdiklerine Fidan Hediye Et!

Dikili bir ağacınız var mı, sevgili okur? Mecaz anlamda değil, sahiden soruyorum. Orman mı kaldı Pudralı, diyebilirsiniz. Ama ben de size şunu diyorum. Bir adım atmak bizim elimizde. Yakınlarınıza fidan hediye etmeye ne dersiniz? Malum, 21-26 Mart Orman Haftası olarak kutlanıyor. Bu vesile ile yakınlarda doğum günü, evlilik yıl dönümü vs. olan tanıdığınız varsa, onun için bir ağaç dikebilirsiniz.

Ben bir arkadaşımın minik kızının ilk doğum günü için TEMA’dan fidan hediye etmiştim. Gerçekten çok mutlu oldular. Hatta o kâğıdı çerçeveletip miniğin odasının duvarına astılar. Fidanlar ağaca, sen de dene! Olmaz mı sevgili okur? Bence çok kıymetli bir hediye. Hem birinin anısını yaşatacak hem de doğaya biraz yeşillik katacaksınız. Dilerseniz fidan bağışı için şu linke göz atabilirsiniz:

TEMA Vakfı Fidan Bağışı

Bu hafta çocuklara ormanların yararları anlatılacak, belki kompozisyon, şiir, resim yarışmaları düzenlenecek. Vallahi duygulandım. ‘’Belirli Günler ve Haftalar’’ kitabını karıştırdığım günlere döndüm. Kırmızı kurşun kalemim, çizgili dosyalarım… Ay iyice ağlak oldum, sizi de baydım nostalji romantizmimle. Eh bu aralar Firuze gibi hep evdeyim, eski fotoğrafları kurcalıyorum, düşünüyorum…

Konumuza dönelim ve biraz da ormanın faydalarını hatırlayalım. Hayat Bilgisi dersini özlemişsinizdir, sevgili okur. Ege Orman Vakfı’nın sitesinde ormanların faydaları şöyle sıralanmış:

  • Ormanlar, oksijen kaynağıdır.
  • Su varlığını korur ve düzenlerler.
  • Erozyonu önler.
  • Hayvanlara yuvadır.
  • Birçok ikincil ürün verir. (Tıp, kozmetik sektöründe kullanılmak üzere…)
  • Beden ve ruh sağlığına katkıda bulunur.

Detaylı bilgi için Ege Orman Vakfı Ormanların Faydaları web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hatta hazır çocuklar da evdeyken birlikte belgesel izleyebilir, ağaçları tanıyabilirsiniz. Eminim bu,biz yetişkinlere de iyi gelecek.

Vallahi bu yazıda kendimi öğretmen gibi hissettim, sevgili okur. Ama ne yapayım, Orman Haftası vesilesi ile size küçük bir hatırlatma yapmak istedim. Şu fidan bağışlama ve hediye etme işini bir düşünün der, Pudralı Venüs. Kendinize ve bulduğunuz ağaçlara sarılın. Aman sağlığınıza dikkat edin. Bağışıklığınızı sevin, onu güçlendirin. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beş × 1 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
FOX’tan Sürükleyici Bir Dizi: Öğretmen
Orman Haftasında Sevdiklerine Fidan Hediye Et!