Rujlar Yanaklara | Sen de Dene | Makyaj |Pudralı Venüs

Rujlar Yanaklara!

Şarkıda da dediği gibi, ‘’bir sahne var aklımda, oyuncular sanki biziz…’’ Belki birçoğumuzun hatıralarında yer eden bir sahne. Annemizin ayna karşısında makyaj yaptığı anlar. Hele ki düğün dernek varsa görün siz telaşı!

Şimdilerde evlerde toplanılmıyor pek. Eskiden özel günlerde mahallenin kadınları önlerine aynayı alır makyaj yaparlardı birlikte. Özellikle ruj sürme hareketi benim çok ilgimi çekerdi. Dudaklara ruj sürülmeden önce rujun rengi ile uyumlu bir dudak kalemi sürülürdü. Sonra efendim renkli renkli rujlar önce alt dudağa sürülür sonra da dudaklar birbirine sürtülerek ruj iyice yedirilirdi. Bu esnada bazı kadınlar dudaklarını büzer, şekilden şekle girerlerdi. Küçük Pudralı Venüs de bir köşede olanları izleyip kıkırdardı. Ne günlerdi…

O günlerden aklımda kalan bir şey var sevgili okur: Ruju allık olarak kullanmak. Pudra, rimel, göz kalemi, far derken makyaj bittikten sonra şöyle bir aynaya bakılır, her şeyin kusursuz olduğu düşünülecekken allık akla gelirdi. Ortalıkta allık yoksa özellikle beyaz tenli hanımlar, çok solgun görünüyorsun şekerim, hasta mısın, soruları ile muhatap olmamak için dudaklarına sürdükleri rujdan elmacık kemiğine iki benek kondurulur, sonra da elle yanaklarına dağıtırlardı.  Sonra yüzler gülerdi.

Yani sevgili okur, allık olmadan, yanaklarınızı çimdiklemeden de al yanaklı olabilirsiniz. Bir sır vereyim, böyle durumlarda yanımdan hiç ayırmadığım kırmızı rujumu kullanıyorum. Deneyin, derim. Hatta bana al yanaklı fotoğraflarınızı gönderin. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on + on üç =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Pudra Çeşitleri Ve Baking Yöntemi
Rujlar Yanaklara!