Toplanın: Cam Kavanozları Değerlendiriyoruz |Pudralı Venüs

Toplanın: Cam Kavanozları Değerlendiriyoruz

Çocukluğumdan beri bizim evde konserve hazırlığı yapılır, sevgili okur. Kışlık domates sosları, kahvaltılıklar, reçeller, turşular… Eh, bu iş için cam kavanoz lazım. Bu nedenle olacak, annem cam kavanozları atmaz, yıkayıp kullanırdı. Bu huy bana da geçmiş olacak, evim cam kavanoz doldu. Bunları nasıl değerlendiririm diye düşünmeye koyuldum. Ballı portakal sularınız hazırsa yazımıza devam edelim.

*Bu cam kavanozlardan güzel bir mumluk yapmaya ne dersiniz. Bir jüt ipi ile kavanozun dışını düşleyin. Örümcek ağları, örgüler, nasıl isterseniz… İçine küçük yuvarlak mumlardan yerleştirin. Bahçeniz varsa, bu tasarıma hasırdan bir tutacak ekleyip fener yapabilirsiniz. Ah ne hoştur yaz akşamları bahçede kurulan sofralar, edilen sohbetler…

*Sevdikleriniz hep yanımda olsun diyorsanız, işte cam kavanozlar, mutfakta da yanınızda. Fotoğrafınıza nasıl bir çerçeve yapacaksanız kavanozun üst kısmını bantla kaplayın. (kare, dikdörtgen, kalp) Kalan kısımları cam ya da akrilik boya ile boyayın. Boya kuruduktan sonra üzerine vernik çekerseniz, mis gibi olur. Kavanozun içine de fotoğrafı yerleştirin. Çok tatlı oldu derim.

* Reçel yapmayı seviyorsanız cam kavanoza da ihtiyacınız var demektir. Ben kapakları süslü kavanozlara bayılıyorum. Pötikareli kumaşlarla süslediğiniz kavanozlara reçelleri ya da tarifini Pudralı Venüs’ten aldığınız fındık ezmelerinizi koyabilirsiniz. Tam eşe dosta dağıtmalık!

*Bu kananozların içinde tatlış tatlış teraryumlar yapıp evinizin her köşesini süsleyebilirsiniz. O zaman yazdan kalma çakıl taşları konuldukları yerden çıksınlar!

*Ben bozuk para biriktirmeyi pek severim. Bu nedenle boy boy cam kavanozları kumbara olarak kullanırım. Ama bu kavanozların üzerine, o parayı hangi amaçla biriktiriyorsam onu yazarım. ‘’2020 Eskişehir Seyahati’’ ‘’Sipariş Vereceğim Kitaplar için…’’ Bu sene planlar değişse de güzel günleri beklemeye devam!

*Bir ponpon fırça ve boya ile harikalar yaratanlar, dekoratif boyama yapanlar var. Aşağıdaki videoda bunun bir örneği var. Siz de çeşitli figürlerle boyamalar, kalemlikler, vazolar, şekerlikler yapabilirsiniz. Böyle durumlarda ne der Pudralı Venüs: içinizdeki Derya Baykal’ı ortaya çıkarın! Sizin de tasarımlarınız varsa bana fotoğraf atın. Eh, boşuna demiyoruz sen de de diye, sevgili okur. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

 

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sekiz − 7 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Sağlıklı Saçlar için 7 Pudralı Öneri
Toplanın: Cam Kavanozları Değerlendiriyoruz