Makyaj | Doğru Makyajın Püf Noktaları |Pudralı Venüs

Makyaj

Makyaj yapmanın ince noktaları, makyaj ürünlerinin doğru kullanımı, güncel uygulamalar, güzellik günlerinden anlar, makyaja dair pratik bilgiler.

Eski Rimel Fırçaları Nasıl Kullanılır

Merhaba sevgili okur. Gününüz güzel olsun. Pudralı bugün yine çöpe atmak yerine dönüştürün, yeniden kullanın diyor. Evde vaktimizin olduğu şu günlerde hem elişi hem de cilt bakım rutinimiz için zamanımız var, değil mi efem? Siz de eski rimel fırçaları nasıl kullanılır, bitmiş rimel nasıl değerlendirilir, öğrenmek istiyorsanız bana eşlik edin.

Rimel Fırçası Nasıl Temizlenir

-Kirpiklerin tel tel ayrılması için rimel fırçasında topaklanma olmaması gerek. Aynı zamanda göz sağlığı için her kullanımdan sonra kâğıt havluyla rimel fırçasını temizleyin.

-Göz makyajınızı temizlemek için kullandığınız misel makyaj temizleme suyu pamuğa dökün ve nazik hareketlerle fırçayı temizleyin.

-Eğer uzun süredir temizlemeyi unuttuğunuz bir maskara fırçanız varsa bir süre göz makyaj temizleyicisi eklediğiniz ılık suda göz makyaj temizleyicisi katın ve içinde 5-10 dakika bekletin. Ardından güzelce durulayıp kurumaya bırakın.

-Pamuklu çubuk da temizlik için size yardımcı olacaktır.

Biten Rimel Fırçası Nasıl Değerlendirilir

-Hep söylenir, kaşlar yüzün ifadesini belirler. O halde kaşlara özen göstermek gerek. Biten rimel fırçasıyla kaşlarınızı tarayın ve sabitleyin.

-Kirpikleri beslemek için kullandığınız bakım yağlarını fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

-Fön çektikten sonra elektriklenen saç telleri ve bebek saçları sinirimizi bozar değil mi? Bu saçları yatıştırmak için temizlenmiş maskara fırçasına sprey sıkın ve saçlarınızı yatıştırın.

-Derzler, pencere kenarları, ulaşması ve temizlemesi zor yerlerdir. Bu kısımları bu küçük fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

-Lavaboyu açmak için ve lavabo deliklerinde biriken saçları temizleyebilirsiniz.

-Tırnak etlerini kesmek yerine aparat yardımıyla ittirin. Ardından tırnak bakım yağı sürmek eski rimel fırçasını kullanın.

Siz eski rimel fırçalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaratıcı fikirlerinizi bekliyorum efem. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Kırılan Makyaj Malzemeleri Nasıl Onarılır

Merhaba canım efendim. Nasılsınız? Makyaj malzemelerimizin düşüp kırılması, korkulu rüyalarımızdan biri değil mi? Ah, en sevdiğimiz far, hem de indirimden aldığımız, paramparça olmuş bize üzgün üzgün bakıyor. Ama üzülmeyin efem. Her şeyin bir ince noktası var. Kırılan makyaj malzemeleri nasıl onarılır,  limonlu çaylar hazırsa devam edelim.

Presleme Yöntemi

Pudra, bronzer, highlighter, far gibi kırılan toz ürünleri yeniden birleştirebiliriz sevgili okur. Nasıl mı, hemen gerekli malzemeleri söylüyorum.

-Kaşık

-Tabak

-Alkol

-Kolonya

Kırılan makyaj ürününüzü iyice ezerek toz haline getirin. İçine bir miktar alkol ekleyin. Sevdiğiniz bir kokuyu -mesela portakal, mandalina yasemin, bu size kalmış- da karışımın içine ekleyin. Macun kıvamına gelen karışımı kendi ambalajına yerleştirin ve bir ağırlık yardımıyla üstüne bastırın. Ardından kurumaya bırakın. Ve yepyeni olan ürününüzü güle güle kullanın.

Göz Kalemi Sağlamlaştırma

Bazen sakarlığımız tutar ve göz kalemimiz pat diye yere düşer değil mi sevgili okur ama çaresi var. Bu sorunu yaşamamak için göz kaleminizi kullanmadan önce 15 dakika buzdolabında bekletin.

Kırılan Ruj Nasıl Kurtarılır

Bunun için iki yöntemden bahsediciim. Birincisi, eğer rujunuz ikiye ayrıldıysa kırılan parçanın tabanını çakmakla yakın ve diğer parçayla birleştirin. Bunu yaparken nazik olun. Ardından rujunuzun kapağını kapatmadan buzdolabında bekletin.

Eğer rujunuz sıcaktan eridiyse ve birleştirilecek gibi değilse o halde yeni krem rujunuzu yapmaya başlayın efem. Rujunuzu bir mum üstünde, kaşığın içinde eritin. Ardından buzdolabında donana kadar bekleyin. Bunun için far paletlerini ya da küçük lip balm kavanozlarını kullanabilirsiniz.

Evet efem siz kırılan makyaj malzemelerinizi nasıl onarıyorsunuz? Püf püf noktalarınızı bana yazın.  Atmak yok, dönüştürmek var efem. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Yeni Başlayanlar için Makyaj

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Ne zaman makyaj yapmaya başladığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da yaptığınız makyaj hatalarını? Ama cildimizi tanıdıkça ve elimiz alıştıkça işler daha kolaylaşıyor değil mi? Bir pudralivenus.com okuyup püf püf noktalarını öğrendikçe tabii:) O zaman yeni başlayanlar için makyaj yazımıza geçelim. Limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

Makyaj adımları ne olmalı?

Cildinizi Hazırlayın

Pudralı hep söyler, cildimizi tanımak ve ona uygun cilt bakım ürünleri seçmek en önemli adımdır. Cildinizi temizleyin ve güzelce nemlendirin. Makyaj bazı kullanmak da makyajınızın oturmasını ve daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Fondöten Seçimi

Her gün fondöten kullanmak yerine günlük makyaj için renkli nemlendirici ya da BB krem kullanabilirsiniz. Cilt renginize uygun ürünü seçmek için boynunuza uygulama yapın ve mağazada biraz dolaşın. Oksitlenme olmadığından veya yüzünüzde pul pul bir görünüm olmadığından emin olun. Cilt renginizle uyumlu ürünü tercih edin.

Yağlı bir cildiniz varsa pudra içeren, kuru bir cildiniz varsa nemlendirici özellikli ten makyajı ürünlerini kullanın. Gözeneklerinizin tıkanmaması için mutlaka makyajınızı temizleyin ve asla makyajla uyumayın, aman diyeyim.

Makyaj Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

-Fondöteninizi bir fırça ya da sünger yardımıyla yüzünüze eşit olarak dağıtın. Kullanacağınız kaliteli makyaj fırçaları işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü makyaj ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun doğru uygulama yapılmadığında sizi mutlu edemezler efem.

-Allık sürmek için gülümseyin ve elmacık kemikleriniz ortaya çıksın. Az miktarda ürünü fırça yardımıyla tampon hareketlerle cildinize yedirin ve ardından yukarı aşağı hareketlerle yüzünüze oturtun. Gözenekli bir cildiniz varsa mat allık tercih edin.

-Makyaja yeni başladıysanız açık renk farları tercih edebilirsiniz. Baz renk ve üzerine süreceğiniz diğer farı far fırçası yardımıyla, tampon hareketlerle, gözünüzün katlanma bölgesine kadar uygulayın. Ardından karıştırma fırçası ile iki farı karıştırın.

-Çok yoğun ürün uygulamak yerine gölgelendirme tekniğiyle yüzünüzü boyutlandırın. Hafif bir bronzer yüzünüze sıcaklık verirken, aydınlatıcılar da yüzünüzü daha ferah gösterecektir.

-Kapatıcı satın alırken cilt renginizden 1-1,5 ton koyu bir ürün seçebilirsiniz. Aparatlı kapatıcıları direkt sivilcenizin üzerine uygulamak yerine elinize alıp öyle dağıtın.

-Rimelinizi zigzag hareketlerle, karşıya bakarak sürün.

-Kaşınızda boşluklar varsa, çok sivri açılmamış kaş kalemi veya kaş farı ile boşlukları doldurun. Kaş kalemini dik değil yan tutun.

-Rujunuzu sürmeden önce bir dudak nemlendiricisi ile dudaklarınızı nemlendirin. Daha kolay uygulama ve kalıcılık için rujunuzla uyumlu dudak kalemi kullanın.

Evet efem, makyaja yeni başlayanlar için sizin önerileriniz neler, bana yazın. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

 

Pratik Makyaj Tüyoları

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım orada her şey yolundadır. Vaktimiz olduğunda yeni makyaj trendlerini denemeyi, yüzümüzü bir tual gibi kullanmayı seviyoruz değil mi? Hayır, ben sade ve doğal makyajı severim, diyenleri de duyar gibiyim. Malum sabah erkenciler ve işe yetişmek zorunda olanlar için pratik makyaj tüyoları candır. Limonlu çaylar hazırsa pratik makyaj tüyolarına buyurun efem.

-Eyeliner çekmekte zorlanıyorsanız küçük bantlardan veya tel tokadan yardım alın.

-Dudaklarınızın daha dolgun gözükmesini istiyorsanız dudaklarınızı tarçın yağı ile fırçalayın.

-Yine dudaklarınızı daha dolgun göstermek için dudağınızın ortasına daha açık renk bir ruj sürün.

-Burun kanatlarınız genişse daha ince göstermek için burnunuzun iki yanına kontur uygulayın.

-Eğer rujunuzun daha kalıcı olmasını istiyorsanız dudaklarınızın üstüne ince bir peçete koyun ve üzerinden transparan pudra sürün.

– Gözlerinizin daha büyük gözükmesi için içine beyaz kalem çekin.

-Rimeliniz kuruduysa içine birkaç damla badem yağı ekleyin.

-Eğer cildiniz çok kuruysa fondöteninizi biraz nemlendirdiğiniz makyaj süngeri ile uygulayın.

-Göz kaleminizin daha kalıcı olması için gözaltınıza önce biraz far sürün. Üzerine kalem çekin. Dumanlı bir görünüm için far fırçası ile kalemi dağıtabilirsiniz.

-Ojenizin çabuk çıkmaması ve soyulmaması için tırnaklarınızın ucuna enine oje sürmeyi unutmayın.

-Allık sürmek için gülümseyin ve en yanağınızın en üst bölgesine uygulayın. Bronzer için ise yüzünüzde güneş değen kısımlara uygulama yapın.

-Eğer alt kirpiklerinize rimel sürecekseniz ve bulaşmasını istemiyorsanız bir kaşıktan yardım alın.

Sizin pratik makyaj tüyolarınız neler efem? Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın.

Şeffaf Rimel Nasıl Kullanılır

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım orada herkes iyidir. Bazı günler makyajımızın yok gibi gözükmesini isteriz, değil mi?  Ama güzelliğimizden ve doğallığımızdan da katiyen ödün vermeyiz.  Cildimize biraz renkli nemlendirici, belki BB Krem süreriz, yanaklara hafif pembelik, dudaklarımıza bir lipstick sürdük mü oh, mis! İşte bu durumda şeffaf rimeller göz makyajımızın imdadına yetişir. İtiraf edeyim efem pazar günleri yürüyüşe gittiğimde ben de sürüyorum. Limonlu çaylar hazırsa devam edelim.

Şeffaf rimel (renksiz rimel) ne işe yarar?

-Güzelce cilt bakımınızı yaptınız, renkli nemlendirici, hafif bir allık, nude tonlarda bir ruj sürdünüz. Güzel gözlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

-Jel formunda, renksiz ürünlerdir. Özellikle koyu renk kirpikleriniz varsa, bunu vurgulamak adına bu makyaj ürünü tam size göre.

-Kirpiklerinize daha dolgun bir görünüm verir. Ve şeffaf rimeli alt kirpiklerinizde de kullanabilirsiniz.

-Maskaranızın altına baz olarak sürebilirsiniz. Böylece kat kat maskara uygulamadan da kirpikleriniz daha dolgun görünecektir.

-Efem, Pudralı’dan hatırlatması: şeffaf rimeller daha çok kaş şekillendirmek için kullanılıyor. Kaşlarınızı doldurduktan sonra sabitlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca beyefendiler tarafından da tercih ediliyor.

– Makyaj yapmaya yeni başlamışsak annelerimiz makyaj malzemelerini kullanmamızı istemez değil mi? İşte şeffaf maskara makyaj yapmaya yeni başlayan ve okula belirgin makyajla gitmek istemeyen gençler için de faydalı efem.

Peki maskara nasıl sürülür, konu buraya gelmişken bir kez daha hatırlatayım efem. Öncelikle rimelinizi daha uzun süre kullanmak istiyorsanız kapağı açtıktan sonra fırçayı tek harekette yerinden çıkarın. Tekrar geri koymayın.

Kirpiklerinizi dipten uca kavrayın. Aşağıya bakarak zigzag hareketlerle kirpiklerin çıkış yönüne doğru sürün. Ceylan gözler için kirpiğinizin uç kısımlarına, rimeli yana doğru çekerek sürün.

Bugün de Pudralı Venüs’e ayrılan sürenin sonuna geldik. Siz şeffaf rimel kullanır mısınız? Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

2021 Makyaj Trendleri

Merhaba sevgili okur. Şu pandemi, günlük alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirdi değil mi? Alışkanlıklarımızın dışına çıktık. Maskenin altından kalıcı makyajın sırlarının peşine düştük. Glossy rujların yerine mat rujlar aldı, makyaj sabitleyici spreyler vazgeçilmezimiz oldu. Bazı kozmetik firmaları maskeye bulaşmayan fondötenler üretti. Dolayısıyla bu durum 2021 makyaj trendlerini belirledi. Hazırsanız yazının devamı için bana eşlik edin efem.

Işıl Işıl Doğal Ten

Kat kat fondötenler ve renkli yanaklar yerine bakımı ihmal edilmemiş temiz ciltler ön planda efem. Allık yerine highlihgter ile cildinize hafif bir ışıltı verebilirsiniz. Birçok ünlü marka defilelerinde modellerine bu makyajı uyguladı. O zaman cilt bakımını ihmal etmiyoruz, aman diyeyim.

Büyük ve Renkli Gözler

Bu sene de badem gözler revaçta! Kiremit rengi, bakır tonlarda farlar öne çıkıyor. Ve çok sevdiğimiz lila, turuncu, pembe tonlarda makyaj da geri dönüyor. Ayrıca göz çevresine kristal taşlar yerleştirmek ve parıldamak serbest:) Günlük makyajda tercih edilmeyecek gibi dursa da davetlere giderken neden olmasın? Ayrıca renkli grafik eyeliner da pek moda. Glitterlarınızı da  olduğu yerden çıkarmayı unutmayın sevgili okur!

Taranmış Kaşlar

Bu yıl kaşlarınızı yoğun şekilde doldurmak yerine doğal olarak şekillendirin. 2021’de kaşlar yukarı doğru taranacak. Kaş maskarasıyla sabitlenecek.

Koyu Boyanmış Dudaklar

Evet gotik olduğumuz gençlik zamanlarından kalma bordo ruj da geri dönüyormuş efem. Pudralı Venüs bunu beğendi:) Siz de koyu renk rujları tek başına ya da dudak parlatıcısı ile kullanabilirsiniz. Eh tabii maske altında daha uzun süre dayanması için likit mat ruj çantamızdan eksik olmasın.

2021 makyaj trendleri hakkında ne düşünüyorsunuz sevgili okur? Bana yazın, yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.