Makyaj | Doğru Makyajın Püf Noktaları |Pudralı Venüs

Makyaj

Makyaj yapmanın ince noktaları, makyaj ürünlerinin doğru kullanımı, güncel uygulamalar, güzellik günlerinden anlar, makyaja dair pratik bilgiler.

Düşük Göz Kapakları için Makyaj Önerileri

Merhaba sevgili okur. İyi haftalar dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Bazı gözlerde kaş kemiğinin altındaki deri, göz kapağına doğru sarkık durur. Bu durumda gözler daha küçük, kısık ve çekik görünür. Yüzde yorgun bir ifade oluşur. Ama elbette makyaj hileleri ile gözleri daha açık, badem formunda ve kalkık göstermek mümkün. Limonlu çaylar hazırsa  düşük göz kapakları için makyaj önerilerine geçelim efem.

Düşük Göz Kapaklarına Nasıl Makyaj Yapılır?

 • Makyaja başlamadan önce göz kapaklarınıza mutlaka far bazı ve concealer uygulayın. Çünkü bu tür göz kapaklarında en büyük problemlerden biri de makyajın bulaşmasıdır.
 • Açık renklerde far tercih edin. Krem farlar da iyi bir seçenek olacaktır.
 • Göz boyutlandırmaya katlanma çizgisini gölgelendirerek başlayın. Başka bir koyu renk farla gözün uç kısmını farla geçin. Ters bir V elde edin. Bu uygulamayı gözün ortasına kadar yapın.
 • Gözün iç kısmını daha açık ve parlak bir farla geçin. Böylece dikkatler daha aydınlık olan bu bölgede toplanacaktır.
 • Göz pınarınızı aydınlatın.
 • Çok koyu renkte farlar ve kalın çizgiler yerine göz ucunda ince çizgiler tercih edin. Ürünü dağıtın. Suya dayanıklı göz kalemleri kullanın.
 • Kirpiklerinizi kaldırmak için eye lash kullanın. Maskara ile kirpiklerinizde daha yoğun bir görünüm elde edin.
 • Gözün düşük kısmında değil ortalarında tekli kirpikler kullanın. Yine yoğunluk göz kapağının dışında olsun.

Düşük Göz Kapaklarına Nasıl Eyeliner Çekilir?

Eğer küçük gözleriniz ve düşük göz kapaklarınız varsa daha ince bir eyeliner çekmeniz önerilir. Çok uzun kuyruklar yerine gözünüzün ucundan kaşın bittiği yerden ince bir çizgi çekin. Ardından göz dibine de ince bir çizgi çekin. Bu çizgileri birleştirin. Eyelinerı tek seferde çekebileceğiniz gibi kesik hareketlerle de bu işlemi yapabilirsiniz. Eyeliner çekerken göz kapaklarını çok çekeleştirmeyin ve kuyruk kısmını şekillendirirken mutlaka karşıya bakın.

Düşük göz kapağına sahip olanlar dumanlı göz makyajı yapamazlar mı, elbette yapabilirler. Yukarıda anlattığım şekilde koyu-açık iki farla daha büyük görünen gözler mümkün. Düşük göz kapakları için makyaj önerilerinin işinize yarayacağını umuyorum. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Makyaj Temizliğinin Püf Püf Noktaları

Merhaba sevgili okur. Güzel bir hafta olsun, dilerim. Ve size sorarım, akşam makyajla uyumadınız değil mi? Harika bir makyaj sonrası harika bir makyaj temizliği de sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı. Aksi takdirde makyaj kalıntıları ciltte sivilcelere, kırışıklıklara neden olur. Erken yaşlanmak mı, bunu hiç istemeyiz! O halde makyaj temizliğinin püf püf noktalarına birlikte göz atalım.

Makyaj Nasıl Temizlenir?

 • Üşenmek yok, derinlemesine bir temizlik var. İşe cilt tipinize uygun bir makyaj temizleme suyu ile başlayın. Hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz alkol içeren ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Mesela acı badem sütü, hem iyi bir temizleyici hem de besleyici bir yardımcıdır. Doğal içeriklerle cilt temizliği, işte bunu seviyoruz!
 • Kullandığınız makyaj temizleme ürünlerinin güvenilir olduğundan, cildinizin ph dengesini koruduğundan emin olun.
 • Makyaj temizleme sularının üzerinde hangi bölgeler için kullanılması gerektiği yazar. Eğer bu su tüm yüzünüzü temizlemek için formüle edilmediyse göz için ayrı, dudaklar için ayrı, cilt için ayrı makyaj sularını kullanın efem.
 • Makyaj temizliği sırasında sert hareketlerden kaçının. Bir pamuk yardımıyla yüzünüzü, gözlerinizi, dudaklarınızı nazikçe temizleyin.

Gözler Makyajı Nasıl Temizlenir?

Gözlerimiz, yüzümüzde en hassas yer. Temizliği de buna uygun yapılmalı elbette. Makyaj temizleme suyunu iki adet disk pamuğa dökün. Sonra bu pamukları gözlerinizde 15 saniye kadar bekletin. Ardından tek yönde, ovalamadan kaş, kirpik ve göz kapaklarınızı temizleyin.  Çift fazlı (yağ ve su bazlı) ürünleri tercih edin. Bu ürünleri kullanmadan önce şişeyi güzelce çalkalayın.

Cilt Temizliği

Etkili bir cilt temizliği için bir parça cilt temizleme sütünü pamuğa dökün ve cildinizi yavaşça silin. Eğer kalıcı ve yoğun ürünler kullandıysanız makyajınız ilk seferde çıkmayabilir. Bunun ardından yüzünüzü bir kere daha silip bol su ile durulayın. Bu işlemin ardından gözeneklerinizi sıkılaştırmak ve makyaj kalıntılarından tamamen arınmak için cilt tipinize uygun bir ürün kullanın. Kâğıt havlu ile yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Tüm bunların yanında makyaj fırçalarınızı, süngerlerinizi sık sık temizlemeyi de unutmayın. Güzellik için önce temizlik şart efem!

Güzellik döngümüzü sürdürmek için makyaj temizlemek ve ince noktaları atlamamanız dileğimle bugünkü yazımı sonlandırmak isterim sevgili okur. Nefes alan bir cilt için makyaj temizleme rutinine ince dokunuşlar yapmaya dikkat edin.  Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Simli Oje Nasıl Sürülür

İyi haftalar sevgili okur. Nasılsınız, umarım afiyettesinizdir. Geçtiğimiz hafta sonu  Leda ile görüntülü konuştuk, yeni simli ojeler almış, gösterdi. Ben çok tercih etmiyorum ama deneyeceğim sanırım. Çünkü Alix Avien’in harika renkleri beni de cezbetti. Eğer espressolar hazırsa simli oje nasıl sürülür, bana eşlik edin efem.

Simli Oje Sürmenin Püf Noktaları

 • Adım adım simli oje uygulamasına geçmeden önce sizin nasıl bir görünüm istediğinizin önemli olduğunu söylemek isterim efem. Daha yoğun bir görünüm için iki kat oje sürebilirsiniz.
 • Önce tırnaklarınızı oje sürmeye hazır hale getirin. Güzel zemin, istenen sonuç, diyelim. Manikür sonrası tırnak bakım yağı, işlem tamamsa da base coat adı verilen şeffaf oje sürün.
 • Simli oje sürerken simin yeterince dağılmaması ya da bir yerde toplanması sorunu olur. Bunu engellemenin püf püf noktası var. Uygulamayı direkt tırnağınıza yapmak yerine, ojeyi, önceden tırnaklarınız için hazırladığınız süngere sürün. Daha canlı bir görünüm için süngere birkaç kat uygulama yapabilirsiniz. Çok basit efem, simli oje sürmeden önce her tırnağınız için küçük sünger parçaları kesin.
 • Süngeri tırnaklarınıza dokundurup çekerek yani tampon hareketlerle ojeyi uygulayın. Böyle daha kolay değil mi?
 • Tırnağınızda asimetrik çizgiler oluşturmaya ne dersiniz? Siz hangi şekil isterseniz. İster nail art bantlarını kullanın ister evde küçük küçük keseceğiniz para bantlarını kullanın. Yaratıcılık serbest efem.
 • İşlem tamamlandıktan sonra tırnaklarınızın üzerine de tırnak koruyucu oje sürerseniz harika olur.

Simli Oje Nasıl Çıkar?

Simli oje sürmesi keyifli ama çıkarması birazcık zor olabilir. Ama her şeyin olduğu gibi simli ojeyi çıkarmanın da püf püf noktası var. Her tırnağınız için pamuk parçaları hazırlayın. Hepsine aseton dökün. Ardından tırnağınızı hazırladığınız bu pamuklarla sarın. 8-10 dakika bekleyin. İsterseniz pamuğun üzerini folyo ile de kaplayın.

Evet, bugün de Pudralı Venüs’e ayrılan sürenin sonuna geldik. Simli oje sürme rehberine katkı yapmak isterseniz yorumlarda buluşalım sevgili okur.  Pazartesiniz sendromsuz geçsin diye size bir şarkı armağan ediyorum. O zaman dans! Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

 

Kaş Laminasyonu Nedir

Merhaba sevgili okur. Brooke Shields’i sever misiniz? Mavi Göl filmiyle hafızalara kazınan oyuncu 90’lı yılların güzellik ikonuydu ki kendisi hala çok güzel. Bu konuya nereden geldiğimiz soracak olursanız, anlatayım. Bugün kaşlarda doğal, gür ve hacimli bir görünüm vaat eden kaş laminasyonundan bahsetmek istiyorum. Limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

Kaş Laminasyonu Nasıl Yapılır?

Kaş liftingi adı da verilen işlem, yanlış yönde çıkan kaşların yukarı doğru taranarak sabitlenmesini, yeni form kazanmasını ve dolgun görünmesini sağlar. Aşağıya doğru uzanan sert ve asimetrik kaşlar yüze yorgun ve mutsuz bir ifade verir. Kaş laminasyonu ile daha genç ve dinamik bir görünüm kazanabilirsiniz. Kalıcı makyaj yaptırmak istemeyenler için iyi bir kaş şekillendirme yöntemidir.

Kaş laminasyonu genelde şu adımlar takip edilerek yapılır:

 • Öncelikle nasıl bir kaş istediğinize karar vermelisiniz. Bu işlem hakkında araştırma yapmanızda “öncesi/sonrası” fotoğraflarına bakmanızda fayda var efem.
 • Güzellik merkezine gitmeden önce yüzünüzü ve kaşlarınızı güzelce temizleyin. Kaşlarınızda makyaj olmasın.
 • Güzellik merkezinde, kaş laminasyonu setinde bulunan malzemeler sırasıyla uygulanır. Kaşlar beslenir, keratin yüklemesi, protein botoks bakımı yapılır.
 • Kaş laminasyonunda ilk adım kaşların yukarı doğru taramaktır. Ardından kaşları sabitleyen yapıştırıcı sürülür.
 • Genel olarak üçer solüsyon sırayla sürülür ve kaşlar folyo ile kaplanarak 15’er dakika beklenir. İşlem bitiminde gerekirse kaş araları doldurulabilir, kesilip şekil verilebilir, boyanabilir.
 • İşlem bittikten sonra 24 saat kaşlara su sürülmez. Günlük hayata devam edilebilir. Yanma ve acı olmaz. Alerjik bir cildiniz varsa biraz kızarıklık oluşabilir.

Kaş Laminasyonu İşlemi Ne Kadar Dayanır?

Bu işlem kalıcı değildir, hatırlatmak isterim. 2 ay boyunca dayanır. İşlem süresi ise yaklaşık 1 saattir.  Kaşlarınızın rengi yarım ton açılabilir ve işlem sonrası aynaya ilk baktığınızda kaşlarınız size yapay görünebilir. Birkaç gün sonra doğal görünümüne kavuşacaktır.

Kaş laminasyonu yaptırmak istediğinizde profesyonel ellere teslim olduğunuzdan emin olun. Danışmanınıza, aklınıza gelen her şeyi mutlaka sorun, işlem öncesi kaşlarınızın sorununu ve yüzünüze uygun kaş modelini birlikte bulun.

Uzmanlar “kaşın modası olmaz” diyorlar. Önemli olan yüz hatlarınızla uyumlu doğal duruşu bulmak. Siz kaş laminasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Sahte Çil Nasıl Yapılır

Merhaba sevgili okur. Size iyi haftalar ve güzel başlangıçlar diliyorum.  Bugün makyajla çil yapımından bahsedeceğim efem. Çiller yüze çok hoş ve doğal bir görüntü veriyor, değil mi? Hafif makyaj, biraz allık ve aydınlatıcı ile farklı yüze kavuşabilirsiniz.  Limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin. Sahte çil yapımına dair yöntemlere göz atalım.

Mat Ruj ile Çil Yapımı

Eğer kahverengi tonlarında bir ruj ve ince uçlu fırçanız varsa yüzünüze kolayca çil yapabilirsiniz. Bunun için makyaj fırçanızı mat rujun fırçasına hafifçe değdirin ve yanaklarınıza, burnunuza ve alnınıza dokundurup çekin. Nokta gibi çok muntazam yuvarlaklar yerine açıklı- koyulu, gelişigüzel çizilmiş çiller elde edin. Ardından elinizle bastırın. Sabitlemek için transparan pudra ile üzerinden hafifçe geçin.

Kaş Ürünleri ile Çil Yapımı

Cilt renginizle uyumlu bir kaş farı, kaş kalemi ya da diğer kaş ürünleri ile yüzünüzde küçük dokunuşlar yaparak yaz güneşinin belirginleştirdiği çil görünümüne kavuşabilirsiniz.  Bu işlemden sonra nemli bir makyaj süngeri ve sabitleyici sprey yüzünüzün üzerinden geçmeyi unutmayın. Bunu kahverengi göz kalemi ile de yapabilirsiniz. Bunun için son günlerde makyaj artistleri ve influcerların da övgü dolu sözlerle bahsettiği Alix Avien Eyeliner Pencil Brown’a göz atabilirsiniz efem.

Püskürtme Yöntemi ile Çil Yapımı

Küçük bir kabın içine cımbız yardımıyla sıyırdığınız bir parça bronzer ve kahverengi far koyun. Biraz da su ekleyerek güzelce karıştırın. Karıştırma fırçası yardımıyla biraz uzaktan yüzünüze püskürtün.

Doğal Görünümlü Çil Yapmanın Püf Noktaları

 • Rutin cilt bakımınızı yapın ve yüzünüzü mutlaka nemlendirin.
 • Ten makyajınızı yapın. Çok katmanlı bir görünüm yerine daha doğal bir makyajı tercih edin.
 • Bu çillerin bir yerde kümelenmesi yerine dağıtmaya özen gösterin.
 • Bu noktaların üzerinden transparan pudra ile geçin.
 • İrili- ufaklı aynı boyda olmayan çiller çizin.
 • Daha şirin bir görüntü için allık da uygulayabilirsiniz.

Siz sahte çil makyajını denediniz mi sevgili okur? Bu konudaki püf püf noktalarınız neler, bana yazın. Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

DD Krem Nedir

Merhaba sevgili okur. Gün geçmiyor ki yeni bir ten ürünü makyaj çantamıza eklenmesin. BB krem, CC krem derken şimdi de DD krem revaçta.  Bu makyaj ürünleri çok sık fondöten uygulamak istemediğimiz yaz günlerinde oldukça kurtarıcı oluyor. Peki DD krem nedir, ne işe yarar, çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

DD Krem Nedir?

“Daily Defense”in (Günlük Bakım) kısaltılmışı olarak karşımızı çıkan DD krem, BB ve CC kremin geliştirilmişi olarak piyasaya sürülen ten makyajı ürünüdür. Anti-aging gibi özellikler eklenerek cildi daha ferah ve sağlıklı göstereren, cilt tonunu eşitleyen ürünlerdir. Bu hafif yapılı ürünler, günlük makyajımızın vazgeçilmezleri arasında olacaktır, değil mi efem.

DD Krem Nasıl Kullanılır?

DD kremler yoğun nemlendirme sağladığından ve bazı markalar içeriğine primer eklediğinden bir nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz.  Bu ürünleri elinizle, makyaj fırçasıyla ya da nemli makyaj süngeriyle uygulayabilirsiniz. İnce tabaka halinde, yüzünüze eşit şekilde dağıtın. Makyajınıza devam etmek için 2-3 dakika bekleyin. Tabii her zaman olduğu gibi cildiniz mutlaka temizlenmiş ve toniklenmiş olsun. İşte bu kadar basit efem.

DD Krem Ne İşe Yarar?

 • Gün boyu nem dengesini korur.
 • Dış etkenlere karşı ciltte koruma kalkanı oluşturur.
 • İçeriğindeki SPF ile güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korum altına almaya yardımcı olur.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi ile cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlar.
 • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Hafif lekeleri kapatır.
 • Cilt tonunu eşitler.
 • Yüzde olduğu kadar bacak, kol gibi vücudun diğer kısımlarında da kullanılır.

BB, CC, DD Krem Farkı Nedir?

Aslında aralarında çok büyük farklar yok, sevgili okur. Teknolojinin gelişmesiyle cilde faydalı yeni özellikler ekleniyor. En iyi DD kremi bulup kullanmaya başlayabileceğiniz gibi CC kreminiz de sizin için vazgeçilmez olabilir. Renkli nemlendiriciden daha yoğun bir kapatıcılık istediğinizde ya da fondötenin altına baz olarak kullanabilirsiniz. Yine de aralarındaki farka kısaca değinmek isterim.

BB Krem:  Cildinizi nemlendirir ve renk tonunu eşitler. Yüze aydınlık bir görünüm kazandırır. Gözenek görünümünü azaltır ve yağ dengesini düzenler.

CC Krem: Renk tonunu eşitlemek konusunda BB kremden biraz daha üstün teknolojiye sahiptir. Sivilce, kızarıklık gibi izleri kapatmaya yardımcı olur. Anti-aging etkisi sayesinde kırışıklık görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. Kuru ce karma ciltlerin nem dengesini korur.

DD krem ise tüm bunları yaparken daha yoğun şekilde nemlendirir, güneş koruması sağlar ve baz ihtiyacını ortadan kaldırır. DD krem kullananlar oldukça memnun görünüyor efem, sizin favoriniz hangisi?

Evet efem, bugün de Pudralı Venüs’e ayrılan sürenin sonuna geldik. DD krem nedir, nasıl kullanılır, size anlatmaya çalıştım.  Umarım faydalı olmuştur. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.