Fondöten Seçiminde Püf Püf Noktaları |Makyaj| Pudralı Venüs

Fondöten Seçiminde Püf Püf Noktaları

Merhaba sevgili okur. Doğruyu bulmak her zaman o kadar da zor değil. Biraz gözlem, biraz araştırma bizi; sonuca ulaştırır. Mesela fondöten seçimi, mühim mesele. Yüzümüzde bir maske ile dolaşıyormuş hissi vermek istemeyiz değil mi? O zaman püf püf noktalarına buyurun.

Fondöten Seçmeden Önce;

*En önemli kural: sen seni bil sen seni, sen iyi tanı cildini! Çünkü cilt tipinize ve cilt renginize göre fondöten seçeceksiniz.

*Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir terim: alt ton! Cilt alt tonunuzu doğru belirlerseniz işleriniz kolaylaşır.

Cilt alt tonu 3’e ayrılır.

  • Soğuk: Cilde rengini veren pigmentleriniz pembe veya kırmızı ise siz soğuk alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir. Mavi, mor, yeşil gibi renkler size daha çok yakışacaktır.
  • Sıcak: Renk pigmentleriniz yeşilse, sıcak alt tona sahipsiniz. Sarı, turuncu, kırmızı gibi sıcak renkler, cildinizi daha sağlıklı gösterecektir.
  • Nötr: Damarlar mavi-yeşil renktedir. Bu alt tonu nadiren görülür. Genelde tüm renkler, bu alt tona sahip kişilere yakışır.

 

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir

*Birkaç yöntemi var. Damarlarınıza bakın. Genelde kolumuzda net olarak görülürler. Gün ışığında bileğinize bakın. Damarlarınız yeşil ise sıcak, mavi-mor ise soğuk, ne renk olduğuna karar veremiyorsanız nötr alt tonlusunuz demektir.

*Boynunuza bir altın bir gümüş takı koyun. Altın size yakışıyorsa sıcak, gümüş daha çok yakışıyorsa soğuk alt tonlusunuz.

*Kullandığınız aksesuarlarda sıcak renkler cildinizi daha sağlıklı gösteriyorsa sıcak, soğuk renkler daha sağlıklı gösteriyorsa soğuk alt tonlu olduğunuz anlamına gelir. Boynunuza bir eşarp takıp bunu test edebilirsiniz.

Fondöten Seçerken:

*Acele etmemenizi öneririm. Öncelikle mağazaya gitmeden önce yüzünüzü nemlendirin. Seçtiğiniz tonları yüzünüzde değil boynunuzda deneyin. Biraz dolaşın. Boynunuza en çok uyum sağlayan renk, sizin fondöteniniz.

*Hatta şöyle yapın. Seçtiğiniz fondöteni tüm yüzünüze uygulayın. Birkaç saat sonra gün ışığında rengi kontrol edin. Böylece tonunuzu tam olarak kestirebilirsiniz.

*Kuru bir cilde sahipseniz, içinde pudra barındırmayan, nemlendirici özellikli, su bazlı fondötenleri tercih edin. Kuru ciltler kırışmaya elverişli olduğundan güneş koruma özelliği de olursa şahane olur.

*Yağlı bir cilde sahipseniz T bölgenizde parlama yapmayacak mat fondötenleri tercih edin. Pudra barındıran ürünler sizin için iyi bir seçim olacaktır. Kompakt pudralar, yağlı ciltler için uygun değil.

*Karma cilde sahipseniz, mat bitişli, pudra tanecikli fondötenler tercih edin.

*Akneli bir cilde sahipseniz, yağsız, hafif, nem dengesini sağlayan fondöten tercih edin. Çok problemli bir cilde sahipseniz öncelikle cilt doktoru ile doğru tedaviyi bulmak gerek sevgili okur. İstemediğiniz görüntüyü örtmeye çalışırken fondöteni yüzünüze boca etmek, daha kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Cilt rengini doğru belirlediğinizde güzel sonuçlar elde edeceksiniz sevgili okur. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iki × 4 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Tarak ve Saç Fırçalarımızı Temizliyoruz
Fondöten Seçiminde Püf Püf Noktaları