Toplanın: Allık Sürüyoruz | Allık |Makyaj | Pudralı Venüs

Toplanın: Allık Sürüyoruz

Benim gibi beyaz tenliyseniz, makyaj yapmadığınızda ‘’Aa geçmiş olsun, hasta mısın, çok solgun görünüyorsun,’’ cümlesini duymanız çok olası.  Gel de laf anlat, sevgili okur. Bu nedenle ben de tüm yüzüme makyaj yapmasam bile birazcık allık sürüyorum. Yüzüme renk geliyor. Araştırdım, çok çeşitli allıklar var. Bir göz atalım.

Toz Allık: Klasik, aşina olduğumuz allık türü. Genelde her cilt tipine uygundur, kolay dağıtılabilir bir yapıdadır. Püf püf noktası: Yüzünüze uygun boyutta doğru fırçayı seçmek.

Likit Allık:  Kuru ciltler için ideal bir allık türü. Likit allıkların içinde küçük bir fırça bulunur. Ama daha rahat bir kullanım için makyaj süngeri veya parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Veya allık fırçanızın ucuna yayarak da sürebilirsiniz. Ama akneli bir cildiniz varsa likit allık uygulamak zordur, aman diyeyim. Likit allığı nasıl mı süreceksiniz? Gülümseyin. Evet biraz daha, elmacık kemikleriniz belirginleşsin. Sonra minik bir parçayı elmacık kemiklerinize kondurun. Elinizle dağıtın. Renklendiniz!

Krem Allık: Adından da anlaşılabileceği gibi kremsi bir yapıdadırlar. Kuru ve normal ciltlerde uygulanabilirler. Yağlı ve akneli bir cildiniz varsa, krem allık kullanmaktan kaçının derim.

Kalem Allık: İşte yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz ve günlük kullanıma uygun bir allık çeşidi, sevgili okur. Çantanızdan çıkarıp hoop yanaklarınıza uygulayabilirsiniz. Şunu da ekleyeyim, eğer cildiniz çok kuruysa, kalem allığı dağıtmak çok zor olacaktır. Bu noktayı aklınızın bir yerine iliştiriyorum.

Köpük Allık: Çok hafiftir, her cilt tipi için uygundur. Yapısı itibari ile kuru ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

 Jel Allık: Baştan söyleyeyim, saydığım allık türleri içinde kullanımı en zor olandır. Saydamdır. Pürüzsüz bir cilt ister. Yüzünüze yapışmaması için, jel allığı hemen dağıtmalısınız. Benim cildim bebek gibidir Pudralı Venüs, diyorsanız kullanın gitsin.

 

Hangi Renk Allık Tercih Etmeliyim

Makyaj uzmanları şöyle diyor: Yorulduğunuzda, spor yaptığınızda yanaklarınızda oluşan renk sizin allık renginizdir. Daha basit bir şey söyleyeyim. Yanağınızdan makas alın, azıcık kızartın. Gülmeyin, işe yarıyor.

Çok beyaz tenliyseniz, soft pembeler, şeftali tonları tercih edebilirsiniz. Kahverengi tonlardan kaçınmanızı öneririm.  Kumral veya buğday tenliyseniz kahve tonlu pembeleri kullanabilirsiniz. Esmer iseniz çarpıcı, mat pembe renkler size göre. Bir nokta daha var. Allığınızı yaptığınız makyaja göre seçmelisiniz. Mesela göz makyajınızda hangi rengi kullandıysanız, allık da o tonlara uygun renkler kullanmalısınız. Rica ediyorum cilt renginize uymayan koyu koyu allıkları yüzünüze boca etmeyin. Şöyle size ferahlık katacak, yüzünüze hafif ışıltı katacak renkleri tercih edin. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sekiz − bir =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Küçük Bir Işıltı Meselesi
Toplanın: Allık Sürüyoruz