Saç Bakımı| Doğal Çözümler | Maskeler |Öneriler | Pudralı Venüs

Saç

Saç bakımı ile ilgili pratik bilgiler, maske tarifleri,  doğal uygulamalar, saç kozmetik ürünlerinin kullanımı, püf noktaları ve evinizde kolayca uygulayabileceğiniz saça dair birçok şey bu köşede.

Kızıl Saç Bakımı

Kızıl saçlara bayılıyoruz değil mi sevgili okur? Çarpıcı, canlı, harika tonlar… Ama bir yandan da kızıl saç çabuk akıyor, diye hayıflanıyoruz. Eh, hayatta her şey emek ister efem. Saç renginizi korumak için kızıl saç bakımı nasıl yapılır, püf püf noktalarına geçelim. Limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin.

*Hep söylerim. Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Hele ki kızıl gibi çabuk akan ve matlaşan tonlarda. İnanın saçlarınız rutine alışacak ve eskisi gibi yağlanmayacak.

*Yıkanacağınız su ılık olsun efem. Sıcak değil. Dayanabiliyorsanız soğuk su ile durulama yapın.

*Sülfatsız şampuan ve boyalı saçlara özel saç bakım ürünleri kullanın. Hatta kızıl saçlara özel kırmızı pigmentli şampuanlar var. Deneyebilirsiniz. Saç rengini kilitlemek için bu konuyu atlamayın, aman diyeyim.

*Saçlarınızın kırılmasını önlemek için havlu yerine pamuklu bir tişört kullanarak nemini alabilirsiniz.

*Ve elbette haftada bir ya da iki kez maske uygulamayı ihmal etmeyin. Saçlarınızın matlaşmasına izin vermeyin efem.

*Elbette kızıl saç renginizin solmaması için ısı ile şekillendirmeyi azaltmanız gerekir. Isıdan koruyucu ürünler, çift fazlı fön suyu kullanabilirsiniz. Bitkisel özlü saç şekillendiricilerden yardım alabilir, saçlarınızı örüp uyuyabilir ya da Pudralı Venüs gibi evin içinde bigudilerle dolaşabilirsiniz:)

*Saçlarımız kızılsa parlak görünmelerini isteriz. Günlük olarak doğal bakım yağlarını şöyle uçlara biraz süreriz, mis gibi! Üzüm çekirdeği yağı kızıl saçlarınız için iyi bir seçenek olacaktır.

*Saçlar yazın ayrı kışın ayrı bakım ister. Saçlarınızı yazın sıcaktan, havuz ve deniz suyundan, kışın ise soğuktan koruyun sevgili okur.

Evet efem, bugün kızıl saç bakımına dair konuştuk. Sizin bu konuda önerileriniz var mı? Leda yeniden bakır saç rengine dönmek istiyordu. Kendisine iletirim. Kızıl saçın akmaması için neler yapmamız gerektiğini anlatırım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Pandemide Saç Bakımı

Merhaba sevgili okur. Geçen gün Sözcü Gazetesi’nde bir haber okudum. Covid-19 salgınının etkisiyle strese bağlı olarak saç dökülmesi problemini tetikleyebiliyormuş. Dermatoloji Uzmanı Doç. Gülşen Tükenmez Demirci şöyle diyor:

Stres altında kalan bireylerde vücut bir savunma mekanizması olarak stres hormonları üretmeye başlıyor. Stres hormonlarının saçların fizyolojik olan yaşam döngüsüne ve saçların oluştuğu saç kök hücrelerine etki ederek saç dökülmesini arttırdığı, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır”

Eh, o zaman ne yapmak gerekiyor, pandemide saç bakımına, beslenmeye ve uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor efem. Peki neler yapabiliriz?

*Bağışıklık sisteminizi mutlaka güçlü tutun. Saçı içten ve dıştan beslemek önemli efem. Gün içinde hareket edin, egzersiz yapın, gün ışığından olabildiğince yararlanın. Elbette iyi uyumaya ve stres seviyenizi kontrol etmeye çalışın.

*Pudralı’nın her zaman söylediği gibi bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

*Çinko ve demir açısından zengin gıdalarla beslenin. Tam tahıllı ekmekler iyi bir seçenek olacaktır.

*Ara öğünlerinize ceviz, badem, fındık gibi gıdaları ekleyin.

*Folik asit, çinko, biotin ve D vitamini saç sığlığınız için oldukça önemli efem. Sofranıza ve diyetinize ekleyin. Yoğurt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.

*Bu dönemde saçlarınızı dinlendirin derim. Fön ve kimyasal işlemler yerine doğal şekillendirme yapın.

*Saçlarınızı sürekli lastik tokalarla sıkı sıkı bağlamayın. Daha gevşek örgüleri deneyin.

*Fön, maşa, kaş alma gibi işlemleri kuaföre gitmeden halledebiliyorsanız ne ala efem. Bu daha sağlıklı gibi görünüyor şimdilik. Ama itiraf edelim özledik.

*Kuaföre gittiğinizde maskenizi çıkarmayın efem, aman diyeyim.

*Saç bakım rutininizde yer alan keratin bakımınızı ihmal etmeyin. Elbette saçınızı güçlendirecek ve nemlendirecek doğal yağlardan yardım alın.

Evet efem koronavirüs hayatımızı her yönden etkiledi, elbette saç bakımına da daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Saç Simülasyonu Nedir

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Bugünkü yazım saçı dökülenler, deride bölgesel açılma yaşayanlar ve saç ektirmekten çekinenler için. Pudralı sizin için araştırdı ve yazdı. Saç simülasyonu nedir, limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

Saç simülasyonu ya da saç dövmesi olarak adlandırılan işlem saç derisine makyaj efekti vermek olarak düşünülebilir. Kellik giderme yöntemidir. Bir nevi kalıcı makyaja benzer.  Cerrahi olmayan, kellik görünümünü ortadan kaldırmayı amaçlayan özellikle bölgesel saç dökülmelerinde etkili olan tamamlayıcı bir müdahaledir. Uzaktan bakıldığında –kaş aralarına kıl atmak gibi- saç derisinde saç varmış gibi görünür.

Saç Simülasyonu Nasıl Yapılır

Altın iğnelerle ve özel olarak geliştirilmiş boyalarla saça efekt verilerek bu işlem tamamlanır. Tekrarlayalım efem, burada saç ekimi yapılmıyor. Ama saç ekimi ile birlikte kullanılabiliyor. Saçınız varmış gibi bir görüntü yaratılıyor. Köklere kadar inilmiyor.  Saç uzmanlarının dediğine göre acı hissedilmiyor ve kişi bu işlemden sonra hayatına o gün devam ediyor. Duş alabiliyor.

İşlem süresi uygulama alanına göre değişir efem. Kalıcılığının ise 3-5 sene olduğu söyleniyor. Saç simülasyonu yağlı ciltlerde daha kısa süre dayanırken kuru ciltlerde daha uzun süre dayanıyor.  Elbette sonuçtan memnun kalmak için işin uzmanlarına başvurmak gerekiyor. Aman diyeyim.

Saç simülasyonu yaptırdıktan sonra bir süre saçlarınızı o renk kullanmak zorundasınız. Böyle bir dezavantajı da var. Ayrıca saç derinizi güneşten korumanız gerekiyor. Yine bir saç uzmanından okuduğuma göre tekrarlanan işlemler neticesinde lekeler oluşabiliyormuş. Pudralı’dan hatırlatması.

Kimler Saç Simülasyonu Yaptırabilir

Saç dökülmesi yaşayan kadın ve erkekler yaptırabilir. Kendini saç seyrelmesi konusunda mutsuz hisseden herkes kullanabilir.

Evet efem, bugün de saç problemlerimize çözüm bulduk sanırım. Saç simülasyonu nedir, anlatmaya çalıştım. Belki sorununuza çözüm arayışında bir vesile olur. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Kabaran Saçlar için Öneriler

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Umarım afiyettesiniz. Bugün düşündüm de banyodan sonra hemen dışarı çıkabilenler çok şanslı değil mi? Yıka ve çık. Oh mis gibi! Ama her zaman öyle olmuyor. Hele ki dalgalı, kıvırcık ve elektriklenen saçlarınız varsa hayat biraz daha zorlaşıyor. Ama merak etmeyin efem. Çözüm her zaman var. Espressolar hazırsa kabaran saçlar için öneriler için bana eşlik edin.

*Saçlarınız kuruysa kabarır. O nedenle çok sık yıkamamak ve saç bakım ürünleriyle, haftada bir yapacağınız nem maskesiyle nem dengesini korumak gerekir.

*PH dengesi bozulan saç kurur, matlaşır ve elektriklenir. O nedenle saçın dengesini koruyacak ve saçı yatıştıracak saç bakım ürünleri kullanın. Alkolsüz ve sülfatsız şampuanlarla işe başlayabilirsiniz efem.

*Gür, kalın telli ve çabuk kabaran saçlarınız varsa saçlarınızı kuruyken değil, duşta elektriklenmeyi önleyen şampuan kullandıktan sonra kremleyin ve tarayın.

*Duştan sonra saçlarınızı kuruturken çok sıkmayın. Mikrofiber bir havlu veya penye bir tişört işinize yarayacaktır.

*Statik elektriklenmeyi önleyen tahta taraklar kullanın.

*Duştan sonra saçınıza saç bakım serumları kullanmayı ihmal etmeyin efem. Çok kıvırcık ve inatçı saçlarınız varsa argan yağı kullanmak saçlarınızı yatıştıracaktır.

*Saçlarınızı çok kurutmayın ve nemli bırakın.

*Saçlarımı durduramıyorum Pudralı, kabartma tozu dökmüş gibi oluyorlar diyorsanız saçınız hafif ıslakken tepeden topuz yapın.

*Saçlarınız uzunsa kat vermeyi deneyin. Çok katlı değil, uçlarda yoğun katlar verin. Saçlarınızı iki üç ayda bir kestirmeyi ihmal etmeyin.

*Çok kalın, kıvırcık ve kabarık saçlarınız varsa önce fön ardından düzleştirici yardımıyla saçlarınızı düzleştirin. Bunu yaparken ısıya karşı koruyan ürünler kullanın. Ve bu işlemi çok sık tekrarlamayın efem, aman diyeyim.

Evet sevgili okur. Saçlarınız neden kabarır, kabaran saçlar nasıl yatıştırılır bugün bundan bahsettik. Bence güzel oldu. Çok da güzel iyi oldu:) Sizin bu konuda önerileriniz varsa yorumlarda buluşalım. Paylaşalım, çoğalalım. Zarif kalın.

Saçlarınız Nasıl Daha Gür Görünür

Merhaba sevgili okur, nasılsınız. Gününüz güzel geçsin diyerek başlamak istiyorum. Evet, bugünkü yazım ince, çabuk yağlanan ve sönük saçlara sahip olanlar için. Saçlarınız nasıl daha gür görünür, saçlar nasıl kabartılır, Pudralı size bunlardan bahsetmek istiyor. Hazırsanız bana eşlik edin.

*Öncelikle yeniden hatırlatayım efem. Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa her gün yıkamayın. Merak etmeyin, döngüye alışınca her şey daha güzel olacak.

*Her yıkamada saçı bir kez şampuanlamaya ve saç bakım kremi kullanmamaya dikkat edin. Önce bakım kremi, sonra saç şampuanı kullanın. Hacim ve dolgunluk veren saç bakım ürünlerini tercih edin.

*Saçlarınıza ağırlık yapmayan saç ürünlerini seçin. Eğer sprey, saç köpüğü gibi ürünler kullanıyorsanız saçınızdan mutlaka güzelce arındırın.

*Saçlarınızı başınızı öne eğerek kurutun. Böylece daha havalı gözükeceksiniz efem. Saça hacim veren serumlar kullanmak da işe yarayacaktır.

*Krepe yapın. Hatta özel günler için krepe tozu kullanın. Ama saç diplerinizi tıkamamak için bunu sık tekrarlamayın efem, aman diyeyim.

*Saçınızı hangi yöne ayırıyorsunuz? Genellikle sağa mı, tamam şimdi sola yatırın. Daha yoğun gözüktüğünü fark edeceksiniz.

*Saç diplerinize masaj yapın. Bu kan dolaşımını hızlandıracaktır. Yine fönü kullanırken bir yandan elinizle saçlarınıza şekil verin.

*Saçlarınızı şekillendirmeden önce diplere kuru şampuan sıkmak da işe yarayacaktır.

*Saçlarınız çok ince telli ise ısı kullanarak şekillendirmek de zor olacaktır, muhtemelen. Bunun yerine geceden saçlarınızı bigudi ile sarın. Bukleli saç daha gür gözükecektir.

*Benim lise yıllarımdan beri yaptığım bir yöntem de balıksırtı örmek. Hatta ikili örüyorum ki sabah açtığımda saçım daha da kabarsın.

*Saçlarınızı uzatmak yerine kısa ve bol katlı kestirmek de saçı gür gösteren diğer bir püf noktası. Kuaförünüzle belirleyeceğiniz modeli günlük olarak da rahatlıkla kullanabileceksiniz.

*Saçlarda açık-koyu gölgelendirmeler yapmak da daha gür bir görünüm verecektir.

Efem bu satırları yazarken aklıma Banu Alkan’ın Yeşilçam filmlerinde saçını yana atması geldi. Ben açık pembe rujumu sürmeye gidiyorum. Serbest çağrışım:) Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Saç Maskarası Nedir

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Afiyettesiniz umarım. Biliyorsunuz şu sıralar Firuze gibi hep evdeyiz. Kuaföre gidemiyoruz pek, evde güzelleşiyoruz. Eh, saçlarımız da uzuyor, varsa beyazlarımız görünüyor. Bizim Leda saç dipleri gözükmeye başlayınca hemen boyar, böyle görünmeyi hiç sevmez. Fakat o da saçlarını kendi haline bırakmış bu sefer. Beyazlarım için saç maskarası kullanıyorum Pudralı Venüs’çüğüm. Bunu blogda yaz, okurlarınla paylaş dedi. Eh, arkadaş hatırı, kırılır mı? Saç maskarası nedir, nasıl kullanılır, bana eşlik edin.

Saç Maskarası

Bazen acil çözümlere ihtiyaç duyarız. Zoom toplantısına katılacağız ya da kısa süreliğine ofise gitmemiz gerekiyor ama beyaz saçlarımızla gözükmek istemiyorsak, görünümü de bildiğiniz rimellere benzeyen saç maskaralarını deneyebiliriz.

Şakaklarına, alnına karlar düşen kadın ve erkekler bu bir nevi geçici boyayı kullanabilirler efem. Saç renginize uygun olan tonu seçip kolayca uygulama yapmanız yeterli oluyor. Ben saçımı boyanayayım, gerekli durumlarda geçici çözümler bulayım, diyenler için de kendileri çok pratik. Kalıcılıkları konusunda markaların çeşitli vaatleri var. Leda en fazla iki gün kullandığını söyledi.

Saç Maskarası Nasıl Kullanılır

*Efem uygulamaya geçmeden önce saçlarınız kuru olsun. Ve saçlarınızı tarayın.

*Ardından saçınızı tutamlara ayırın. Diplerinize, beyaz saçlarınızın olduğu kısımlara saç maskarasını uygulayın.

*Saçınızda boyadıktan sonra ürünün yüzeye eşit olarak dağılması için saçlarınızı nazikçe tarayın.

*Ve 5-10 dakika arası kurumasını bekleyin.

*Talimatlar ürünün üzerinde yazıyordur zaten, istediğiniz sonucu almak için mutlaka bu kullanım kılavuzuna uyun, Pudralı’dan hatırlatması!

Evet efem bugün de bana ayrılan sürenin sonuna geldik. Saç diplerine ve beyazlara karşı güzel, kolay bir çözüm sunan ve günü kurtaran saç maskarası nedir, ondan bahsettik. Sizin bu konudaki deneyimlerinizi duymak isterim. Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.