Saç Bakımı| Doğal Çözümler | Maskeler |Öneriler | Pudralı Venüs

Saç

Saç bakımı ile ilgili pratik bilgiler, maske tarifleri,  doğal uygulamalar, saç kozmetik ürünlerinin kullanımı, püf noktaları ve evinizde kolayca uygulayabileceğiniz saça dair birçok şey bu köşede.

Amerikan Fönü Nedir

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Lepiska saç nedir bilir misiniz? Bakın TDK bu konuda ne diyor: Uzun, sarı ve yumuşak saç. Evet, sarı olmasa bile dümdüz saçlara sahip olmak istiyoruz. İşe giderken saçlarımızın her daim bakımlı görünmesini. İşte bu nedenle kalıcı çözümlerin peşine düşüyoruz.

Amerikan Fönü

Son yılların trendleri arasında yer alan bu işlem, daha az kimyasal içeren saç bakım ürünleriyle saçın kısa süreli kalıcı olarak düzleştirilmesidir. Bir nevi keratin bakım uygulamasıdır.

Amerikan Fönü Evde Yapılır mı?

Aslında yapılabilir ama yanlış bir uygulama yapmamaya çok dikkat etmeniz gerekir Daha çok profesyonel ellerde yapılması tercih edilir efem. Çünkü ürünler doğal içerikler barındırdığından biraz yüksek fiyatlı, boşa giden bir uygulama bizi üzer:) Ayrıca ürün gramajları saç uzmanlarının uygulama yapabileceği biçimde tasarlandığından profesyonellere yönelik bir işlem diyebiliriz.

Amerikan Fönü mü Brezilya Fönü mü?

Söyleyeyim efem. Brezilya fönünde keratin solüsyonunun içinde saça zarar verdiği anlaşılan formeldehit isimli bir madde bulunuyordu. Fakat Amerikan fönünde kullanılan ürünlerin içeriğinden bu madde çıkarıldı.  Ama yapılan işlemler arasında pek fazla fark yoktur.

Amerikan Fönü Nasıl Yapılır?

Saç Amerikan fönü şampuanı ile iki kez yıkanır. Her yıkamada şampuan saçta 2 dakika bekletilir.

Islak saç test edilerek hangi bakıma ihtiyaç duyulduğu tespit edilir. Bir tutam saç  alınır, iki-üç tel saç düğümlenir saç ucu çekilerek saçın esnekliği saptanır. Sonuca göre kullanılacak ürünler seçilir.

Çok işlem görmüş, yıpranmış ve koparak dökülen saçlara protein spreyi sıkılır. Bu işlemin ardından saçın her tutamına özenle Amerikan keratini likit losyonu sürülür. Daha sonra da saç, fön makinesi ile kurutulur. Keratinin içinde bulunan nanomoleküllerin saça hapsolması için saç düzleştirici ile geçilir. Bu işlemden 2 gün sonra Amerikan fönü şampuanı ve maskesi ile evde saçlarınızı yıkayabileceksiniz efem.

Amerikan Fönü Ne İşe Yarar?

 • Saçlarınızın dümdüz ve parlak görünmesini sağlar.
 • Saç tellerine yeni bir katman oluşturur, bakım yapar.
 • Saç renginizin belirginleştirir ve ortaya çıkarır.
 • İçeriğindeki keratin ile bakım yapar ve nem verir.
 • Saçların daha hacimli ve havalı gözükmesini sağlar.
 • Zor şekil alan çok kabarık ve kıvırcık saçları yatıştırarak şekilli dalgalara yaratılmasına olanak sağlar.

Amerikan Fönü Ne Kadar Dayanır?

Bu aslında sizin saçınızın yapısına bağlı efem. Ortalama 3-4 ay dayandığı söyleniyor. Ama saçlarınız çok kıvırcıksa kalıcılık süresi azalabilir. Düz ve dalgalı saçlar Amerikan fönünü daha uzun süre kullanabilir.

Amerikan Fönü Boyalı Saça Uygulanır mı?

Evet, uygulanabilir. Hatta kuaförlerin söylediğine göre saç telleri kalınlaşır ve derinlemesine bakım yapılan saçların rengi daha da belirgin olur. Saç telleri kalınlaşır ve daha sağlıklı olur. Elbette sağlıklı ürünlerle ve doğru kişilerce yapıldığı sürece!

Evet efem, bugün de bana ayrılan sürenin sonuna geldik.Saç bakımınızı ihmal etmeyin diyor ve size kocaman sarılıyorum. Fönünüz hiç bozulmasın, hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Hamilelikte Saç Bakımı

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Gününüz aydın olsun. Hamilelik heyecanlı bir yolculuk, değil mi? Güzelliğinin yanında bazı zor tarafları da olabiliyor elbette. Bugün size hamilelikte saç bakımından bahsetmek istiyorum. Limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin efem.

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi her hamile kadında görülmez. Bazı kadınlar saçlarının daha sağlıklı olduğunu ve kalınlaştığını söylerken bazı kadınlarda 4. aydan itibaren dökülme görülebilir. Bunun elbette farklı nedenleri olabilir. Hormonel değişimler, besin eksikliği, kadın hastalıkları, tiroit bozuklukları, saç derisi hastalıkları… Anormal dökülmelerde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin sevgili okur.

Hamilelikte Sağlıklı Saçlar için Neler Yapmalı

Saçlarınızı olabildiğince ısı ile şekillendirmekten kaçının. Çünkü hamilelik döneminde saç kurumaya ve matlaşmaya meyillidir.

Kullandığınız saç bakım malzemelerinin organik olmasına özen gösterin.

Doğal yağlarla saç diplerinize masaj yapın. Argan yağı, ceviz yağı, badem ve susam yağı tercih edebilirsiniz. Hamilelikte saç bakım yağları kullanılır mı derseniz, elbette organik olmak kaydıyla.

Bol bol sıvı tüketin. Kalsiyum ve demir açısından zengin ürünleri beslenme düzeninize ekleyin. Eğer vücudunuz için gerekli vitaminlerde eksiklik varsa doktorunuzun önerdiği takviyeleri kullanın.

Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte saç boyamak tehlikeli mi, saçlarımı boyatırsam bebeğime zarar gelir mi? Bu sorular birçok anne adayının aklına kurcalayan sorular, değil mi? Doktorlar hamilelikte saç boyatmanın bebeğe zarar vermediğini söylüyor. Çünkü kana karışan kimyasal miktarının tolore edilebilecek kadar küçük miktarda olduğunu söylüyorlar. Eğer saç derisi hastalığınız yoksa saçlarınızı boyatabileceğinizi belirtiyorlar.

Peki hamilelikte saç boyarken nelere dikkat etmeli?

Bebeğin doğumuna olumsuz etki edecek somut bir sonuç olmasa da saç boyamak için 10. haftayı bekleyin.

Saç derisine değmeden sadece uçları boyamak da bir çözüm olabilir.

Normal boyalar yerine organik boyaları tercih edebilirsiniz.

Kullandığınız boyanın içinde amonyak olmamasına, kaş ve saç diplerine boya değdirmemeye özen gösterin.

Saçlarınızı evde kendiniz boyayacaksanız mutlaka eldiven kullanın ve bulunduğunuz odanın havadar olmasına dikkat edin.

Hamilelikte saç bakımı ile ilgili ince noktalar için anne adaylarını yorumlara bekliyorum. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın. Birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ömrünüz olsun. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Sepet Saç Örgüsü Nasıl Yapılır

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Umarım afiyettesiniz. Yaz gelsin ama ensemiz pişmesin, yaz gelsin ama saç modelimiz bozulmasın. En iyisi saç örgüsü modellerini denemek efem.  Şöyle püfür püfür, hem şık hem salaş, oh mis! Geçtiğimiz günlerde balıksırtı nasıl örülür onu anlatmıştım bugün de  sepet saç örgüsü nasıl yapılır ondan bahsediciim, latteler hazırsa bana eşlik edin.

Saçlara Adım Adım Sepet Örgü

-Öncelikle krepe tarağınızı, lastik tokalarınızı ve saç spreyinizi yanınıza alın. Bunlar bize lazım olacak.

-Ardından saçlarınızı argan yağı ile yatıştırın. Veya saç şeklinizin daha uzun süre korunması için wax, dax gibi saç şekillendirici ürünler kullanın.

– Kulak arkanıza gelecek şekilde yandan bir tutam alın.

-Tutamı üçe bölün.

-Yukarıdan saç almaya devam ederek örgüyü tamamlayın ve uç kısmını lastik ile tutturun.

-Klasik örgü yapabileceğiniz gibi balıksırtı örgü ile saç modelinizi tamamlayabilirsiniz.

Sepet Örgü Saç Modelleri

Yukarıda bahsettiğim adımları takip ederek birçok sepet örgü saç modeli elde edebilirsiniz efem. Saçlarınız kısaysa önlerden tutamlar çıkarabilir, örgünüzün ucunu içeri ittirip tel toka ile tutturabilirsiniz.

Saçlarınızın bir yanını ördükten sonra önden ince bir tutam ayırıp örebilirsiniz. İkili örgüyü serbest bırakabilir ya da arkada birleştirebilirsiniz.

Sepet örgünüzü gevşetebilirsiniz. Siz nasıl isterseniz efem.

Saç örmek biraz pratik gerektiriyor. Eliniz alışınca siz de kolaylıkla kendi kendinize saç örgüsü modellerini deneyebilirsiniz.

Mısır Örgü Nasıl Yapılır

sari-sacli-misir-sac-orgulu-kadin-417X626-pudrali-venus-200x300-Sepet Saç Örgüsü Nasıl Yapılır-Saç -pudralivenus

Bu model de saçlarda oldukça hoş duruyor efem. İster sımsıkı, ister bohem, ister topuz mısır örgü yapabilirsiniz. Peki, mısır saç örgüsü yapmanın püf noktası nedir? Söylüyorum sevgili okur: çok ince tutamlar almak ve örgüyü sıkı tutmak!

-Saçlarınız uzunsa mısır örgü harika duracaktır. Saçlarınızı tepeden toplayın ve ince bir tutamı etrafından dolayın.

-Topladığınız tutamı ikiye bölün.

-Sağdan ve soldan tutamlar alarak sıkı sıkı örgü yapın.

-Örgünüz bittikten sonra ucunu lastikle tutturun ve çıkan saçları su ile yatıştırın.

Evet efem bugün de güzel güzel saçlarımızı ördük, yeni saç modelleri denedik. Çok da güzel iyi oldu? Sizin favori saç örgünüz ne? Pudralı’ya yazın. Yorumlarda buluşalım.

Balıksırtı Nasıl Örülür

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Önlüklü hallerinizi hatırlar mısınız? Saçlarımız örülü, cebimizde kumaş mendil, burnumuzda arı maya silgi kokusu… Pudralı çok derinlere dalma dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız efem. Ben saç örgüsü modellerini evde denemeyi, bunları Leda ve Vera’da uygulamayı severim. Bu ısısız saç şekillendirme için kolay ve pratik bir yol. Saçlarını geceden ör, sabah aç, saçlar kıvır kıvır, oh, mis! O halde balıksırtı nasıl örülür, limonlu çaylar hazırsa bana eşlik edin.

Kolay Şekilde Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır

-Örgüye başlamadan önce hazırlık şart. Ağırlaştırmayan bir saç bakım kremi ya da saç bakım yağları ile saçlarınızı yatıştırın. Örerken tutamların birbirine geçmesini, parmaklarımıza dolanmasını istemeyiz, değil mi?

-Saçlarınızı geriye doğru tarayın. Ön kısımdan bir tutam ayırın.

-Ayırdığınız bu tutamı da 3 eşit tutama ayırın ve klasik örgüde olduğu gibi örün.

-Bu esnada sağdan ve soldan tutamları da örgüye katın. Örgünüzün gergin olmasına özen gösterin.

-Saçlarınızın uç kısmını toka yardımıyla bağlayın ve spreyle tutturun.

Kendi Kendine Balıksırtı Nasıl Örülür

Evet efem evde tek başınıza da balıksırtı örebilirsiniz. Olmuyor demeyin, hemen pes etmeyin. İşinizi kolaylaştırmak için video da bırakıyorum.

Öncelikle yine önden bir tutam saç ayırın. İsterseniz alnınıza yakın isterseniz daha geriden başlayın. Daha sık mı yoksa salaş bir görüntü mü istiyorsunuz, karar sizin. Bu tutamı üçe ayırın. Bir elinizde iki tutam, bir elinizde tek tutam kalacak. Tek tutamla tuttuğunuz elinize alttan saç alarak örmeye devam edin. Bunu başınızın sağ ve sol tarafında devam ettirin.

 

Çift Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır

Saçlarınızı ortadan ikiye bölün. Örmeye yanlardan başlayın. Klasik balıksırtında olduğu gibi örün.  Bu kez daha az saç olacağı için daha küçük örgülerle ilerleyeceksiniz.

French braid adı da verilen balıksırtı örgü sever misiniz efem? Bunun için püf püf noktalarınız var mı? Bana yazın efem. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Saç Maskesi Nasıl Uygulanır

Merhaba sevgili okur. Gününüz aydın, saçlarınız parlak, kekiniz hep kabarık olsun. Biliyorsunuz saça doğru şampuan ve bakım kremi kullanmanın yanında, saç maskesi uygulamak da saç sağlığı için elzem. Özellikle işlem görmüş ve yıpranmış sağlar dıştan da müdahaleye ihtiyaç duyar. Doğal yağlar ve minerallerle saç sağlığını desteklemek gerek. O zaman saç maskesi nasıl uygulanır, bana eşlik edin efem.

Saç Maskesi Nasıl Sürülür

-Saç maskeleri saç dipleri için ayrı, saç derisi için ayrı üretilirler. Önce hangisine ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin ve saç tipinizle uyumlu bir ürün tercih edin.

-Saç dibinize maske uygulamak için bir fırça ve taraktan yardım alın. Saçlarınızı tarağın arkasıyla aldırarak uygulama yapın.

-Saç uçları içinse saç tellerinizi tutamlara ayırarak, bir fındık büyüklüğünde ürünü güzelce yedirin.

-Saç maskenizin saçlarınızda ne kadar süre kalacağını ve nasıl yıkanacağını öğrenmek için mutlaka uygulama talimatlarına bakın ve orada yazılan talimatları yerine getirin efem, aman diyeyim.

-Eğer ürün içeriğinin saça nüfuz etmesi için ısı gerekiyorsa bir bone, havlu ya da streç film kullanabilirsiniz.

-Alerjik reaksiyonlardan korunmak için önce küçük bir bölgede deneme yapın, bekleyin. Ters etki gözlemiyorsanız saç maskesini eşit şekilde dağıtın.

-İhtiyaca göre haftada 1 ya da 2 kez saç maskesi uygulayın. Burada yine sizin saçlarınızı tanımanız ve ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekliliği devreye giriyor efem.

Saç Maskesi Ne İşe Yarar

 -Saça derinlemesine bakım yapar ve besler.

-Kırılma ve kopmaların önüne geçerek saçların sağlıkla uzamasını sağlar.

-Maskeler saçınızın ihtiyacı olan bakımı yapar diyebiliriz. Besleyici, onarıcı, nemlendirici, boyalı saçlar için… İhtiyacınız olan bakımı yapar.

-Elektriklenme ve kabarmaları engeller.

-Saç derisini güçlendirir.

-Kuru saçlara nem desteği sağlar.

Saç Kremi ve Saç Maskesi Arasındaki Fark Nedir

Ever efem, ikisi de saç besliyor fakat saç kremi her şampuanlamadan sonra kullanılırken saç maskesi haftada bir ya da ikiz kez uygulanır. Ayrıca saç kremi saça yumuşaklık verip daha kolay taranmasını sağlarken saç maskeleri daha yoğun bir bakım yaparak, saçın ihtiyacına yönelik olarak geliştirilirler.

Siz saç maskesini nasıl kullanıyorsunuz efem? Saç bakım sırlarınızı bana yazın efem.  Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Saç Parlatma Yöntemleri

Merhaba sevgili okur. Nasılsınız? Evde güzellik günleri düzenlemeye devam mı? Bugün size saç nasıl daha parlak görünür ondan bahsediciim.  Saç parlatma yöntemleri nelermiş, bakalım. Kahveler hazırsa bana eşlik edin.

*Şampuan seçiminde saç tipi ve ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı, sülfat, paraben alkol içermeyen, bitkisel içeriklerle zenginleştirilmiş saç bakım ürünleri tercih edin.

*Saçlar doğal nemini kaybettiğinde matlaşır efem. Bu nedenle saçı içten ve dıştan beslemek gerekir. Saç için gerekli vitamin ve mineraller yönünden zengin gıdaları soframızdan eksik etmemek ve jojoba, argan, hindistan cevizi gibi organik yağlardan destek almak gerek.

*Özellikle boyalı saçlar saç düzleştirici, maşa gibi aletlerle şekillendirildiğinde rengin solması ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle bu işlemler yapılırken saç mutlaka ısı önleyici bakım ürünleri ile destekleyin ve fönü soğuk ayarda çalıştırın.

*Durulama suyuna saçlar için üretilmiş sirke eklemek de saç parlatmanın yollarından biri.

*Mevsim geçişlerinden etkilenen sadece psikolojik durumumuz olmuyor efem. Saçlarımızı yazın güneşin yıpratıcı etkilerinden kışın da soğuk havadan korumak gerek.

*Eh madem evdeyiz sevgili okur. O halde evdeki malzemelerle doğal maske yapabilirsiniz. Birkaç tarifi burada paylaşayım.

 • 2 adet muz
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Muzları püre haline getirin. Ardından Hindistan cevizi yağı ve balı ekleyin. 10 dakika saçınızda beklettikten sonra durulayın.

 • 1 adet avokado
 • 1 çorba kaşığı badem yağı

Avokadoyu püre haline getirin. Badem yağını ekleyip saç diplerinden uca kadar masaj yapın ve 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Yazımın sonuna geldiğimde bir kez daha hatırlatayım efem. Saçın parlaklığını korumak demek aslında onun nem dengesini korumak demek. Ne yapıyoruz, saçımızı içten ve dıştan besliyoruz, onu seviyor ve üzmüyoruz. Sizin saç parlatma yönteminiz ne? Yorumlarda buluşalım. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.