Boyalı Saçlara Bakım Önerileri |Saç | Pudralı Venüs

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

Saçlarımızı seviyoruz değil mi sevgili okur? Bazen de sıkılıyoruz onlardan, modelini değiştiriyoruz. Perma yapıyoruz, düzleştiriyoruz (neydi adı, Brezilya fönü, ne havalı isim), boyuyoruz. Elbette bu işlemler sonrası saçlarımız yıpranıyor, bazen de bize küsüyorlar. Ne yapmalı ne etmeli onları canlı tutmalı? Boyalı saçlara bakım önerilerini sıralamaya başlamalı.

Saçlar Narindir Yüksek Isıyı Sevmez

Boyalı ya da değil, saçlar çok sıcak suda yıkanmak istemez. Kirlerden arındıracağım diye kaynar suyu kafanızdan aşağı boca etmeyin, rica ediyorum. Ha bir de ıslak saçı hemen kurutmayın. Islak saça fön, maşa, düzleştirici kullanmak saçlarda yıpranmaya ve kırıklara neden olur. Aman dikkat. Yeri gelmişken söyleyeyim, saçları her gün yıkamak  sağlıklı değil sevgili okur. Onların da bir dengesi var. Aman bozmayın derim ben. Her banyoda saçınızı şampuanlamayın ya da saçınızı es geçin, yıkamayın. Boyanın daha uzun süre dayanması, saçların canlı ve parlak kalması açısından, boyalı saçları haftada birkaç kez yıkamak yeterli olacaktır. Kuru şampuan kullanmak da bir seçenek.

Evde de Bakım Yapabilirsiniz

Burada da bitkisel yağlar devreye giriyor. Argan, badem, fındık yağı…Eczaneden alacağınız ampul vitaminlerle  doğal maskenizi zenginleştirirseniz mis gibi olur. Bakım yapmak elbette önemli ama şunu da hatırlatmakta fayda var. Doğal ürünler dışında farklı markaların boyalı saçlar için olan şampuanlarını, saç bakım kremlerini, yağlarını kullanıyor olabilirsiniz. Elbette bu da saç bakımının bir parçası. Fakat saçı çok şampuanlamak  doğru değil sevgili okur. Avuç avuç saç bakım kremi kullanmak da saçı ağırlaştıracaktır. Dikkat ederseniz bazı ürünleri kullandıktan sonra saçınız temiz olsa bile, kirli ve yağlı bir görünüm alır. Nahoş bir durum, değil mi? Böyle bir görüntü ile karşılaşmamak için bakım ürünlerini  dozunda kullanmak gerek. Mesajımı da verdiğime göre şuraya boyalı ve yıpranmış saçlar için maske tarifi bırakayım da tam olsun. Kozmotolog Pervin BULGOK şöyle bir saç maske tarifi veriyor.

  • 2 yemek kaşığı fındık yağı
  • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 ampul B vitamini

Karışımı en az 15 en fazla 20 dakika saçınızda tutun. Daha çok saç uçlarına (diplere uygulanmamalı) uygulayın. Sonra saçınızı şampuanlayın. Ardından da soğuk suyla durulayın. Özellikle seyahatlerde bu karışımı yanınıza alabilirsiniz. Cam şişede, güneş görmeyen bir yerde saklayın ama. Bozulmasın. Zarif kalın, hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × iki =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Yeni Yıl İçin Alternatif Ağaçlar Yapıyoruz
Boyalı Saçlara Bakım Önerileri