Tarak ve Saç Fırçalarımızı Temizliyoruz |Saç | Pudralı Venüs

Tarak ve Saç Fırçalarımızı Temizliyoruz

Sık kullandığımız eşyaların temizliğini ihmal etmiyoruz değil mi, sevgili okur? Bence etmiyoruz, etmiyoruzdur, değil mi? Bugün saç fırçası temizliğinden bahsetmek istiyorum. Eh, başlayalım o zaman.

Tarakta haliyle toz, kir ve ölü deriler birikir. Saç şekillendirici kullanıyorsak onlar da tarakta kalıntı bırakır. Temizlenmeyen bu kirler saçımıza zarar verir. Aman diyeyim, saç mantarına sebebiyet verebilir. Siz siz olun, hijyenden ödün vermeyin. Ayda 1-2 kez saç fırçalarınızı temizleyin, der Pudralı Venüs.

Saç Fırçaları Nasıl Temizlenmeli

*Tarağınızda biriken saçları dişli bir tarak veya diş fırçası ile temizleyin.

*Organik sirke, o bir kahraman! Bu konuda da imdadımıza yetişiyor. Bir kaba ılık su koyun ve içine bir miktar sirke koyun. Taraklarınızı bu kapta bir süre bekletin. Sonra kurumaya bırakın.

*Sirke yerine ılık suya saç şampuanı da ekleyebilirsiniz. Bu da saç fırçalarınızın temizlenmesine ve yumuşak olmasına yardımcı olur.

*Ben genelde genişçe bir leğene ılık su dolduruyorum. İçine de bir çorba kaşığı karbonat atıyorum. Sonra taraklarımı bu suyun çok değil, en fazla yarım saat bekletiyorum. Yumuşayan saç artıklarını bir mendille temizliyorum. Üstünden de bebe yağı ile cilalıyorum. Oh, mis!

* Çok iyi bir temizlik için sirke ve karbonatı birlikte kullanabilirsiniz. Bir kavanozun içinde 10-15 dakika bekletip çıkardığınızda saç fırçalarınız tertemiz olacaktır.

*Dilerseniz tüm bu işlemleri doğal bir beyaz sabunla da yapabilirsiniz, sevgili okur. Temiz temiz.

Püf Püf Noktaları

  • Bu işlemleri yaparken suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Evet, sıcak su mikropları yok eder diye düşünüyorsunuz sevgili okur ama bu saç fırçalarınızın yapısına zarar verecektir.

 

  • Yıkama işleminden sonra taraklarınızı temiz bir bezin üzerine alıp mutlaka kurutun. Doğal yöntemlerle kuruması tercih edilse de bu konuda saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz.

 

  • Ayda 1-2 kez bu temizliği yapın dedim yazının başında ama siz ihtiyacınıza ve saç fırçalarınızı kullanım sıklığına göre bir rutin belirleyebilirsiniz.

 

Evet, bugün yine temizlendik, paklandık. Ferahladık. Umarım faydalı bir hatırlatma olmuştur, sevgili okur. Zarif kalın, hoşça kalın.

 

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

on yedi − 9 =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Sosyal Medyada Yorum Yapmadan Önce…
Tarak ve Saç Fırçalarımızı Temizliyoruz