Toplanın: Saçlara Kış Bakımı Yapıyoruz | Saç | Pudralı Venüs

Toplanın: Saçlara Kış Bakımı Yapıyoruz

Ceylan Ertem “Kış Suçlu Çok” isimli eğlenceli şarkısında ne diyor: Ekim, kasım, aralık, /pencereler bulanık/Bak bak bak, kapılar açılmakta/Dert boşluğunu bulmakta/Vah vah vah, hah hah hah/Eyvah o gelmekte! Gelsin tabii, safalar getirsin. Battaniye-ıhlamur-film üçlüsünü severiz. Ama cildimiz gibi saçlarımız da soğuktan etkilenir. Saçlara nasıl kış bakımı yaparız, bana eşlik edin.

Kışın Saç Bakımına Dair:

* Hava çok soğuk deyip saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın efem. Aman diyeyim. Saç derinizi koruyan tabakaya zarar vermek istemezsiniz.

*Islak saçla dışarı çıkmayın. Güzelce kurutun.

*Saçlarınızı soğuktan koruyun. Bere, atkı, eşarp gibi aksesuarlar kullanın.

*Saçlarınıza uygun şampuan ve saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

*Saçınızı koruyucu nitelikteki saç şekillendiriciler kullanın.

*Saçlarınız boyalıysa bu mevsimde nemsiz kalır ve rengi solabilir. O nedenle mutlaka boyalı saçlara özel şampuanı ve saç bakım kremi kullanın.

*Saçlarınızın nem dengesini korumak için maske yapmayı ve doğal yağlardan yardım almayı unutmayın.

*Saçlarımızı dıştan beslemeliyiz sevgili okur ama elbette vücudumuza gerekli vitamin ve mineralleri de almamız gerekir. Çinko, biyotin, selenyum, A vitamini, B1, B6, B12, E ve D vitaminleri… Eğer saçlarınız olması gerekenden fazla dökülüyorsa vitamin eksiliğinden mustarip olabilirsiniz. Böyle durumlarda doktorunuza danışın efem.

Kışın Yağlı Saçlar için Saç Bakımı

Saçlarınız kuruysa kışın daha da kurur, yağlıysa daha da yağlanır. Artık biliyoruz. Eğer mümkünse saçlarınızı her gün yıkamayın. Bere takmak belki saçlarınızı daha da yağlandıracaktık ama bu bir döngü efem. Siz yıkadıkça daha da yağlanacaktır. Kuru şampuan burada işinize yarayacaktır. Bir günü öyle kurtarabilirsiniz.

Saç spreyi, saç köpüğü, wax gibi ürünleri daha az kullanmaya çalışın. Kullandığınız saç ürünleri mutlaka saç tipinize uygun olsun. Kil maskeleri yağı arındırmak için iyi olacaktır. Elbette yüksek ısıdan kaçınmayı, belirli aralıklarla kırıklarınızı aldırmayı da ihmal etmeyin. Kalbinizin kırıklarını da tabii, Teoman gibi 🙂

Kışın Kuru Saçlar için Saç Bakımı

Biliyorsunuz kışın kullandığımız ısıtıcılar saçlarımızın daha da kurumasına neden olur. O nedenle mutlaka haftada 1-2 kez nem maskesi yapın. Saç ürünlerinizin içinde saçlarınızı kurutacak içerikler olmamasına dikkat edin. Avokado yağı gibi doğal çözümlerden destek alın.

Elbette saç tellerinizi soğuktan koruyun.  Fön, maşa gibi işlemleri daha seyrek uygulayın. Azıcık kendi haline bırakın saçları efem:)

Sizin kış önlemleriniz neler? Bana yazın. Hayatınızdan zarafet eksik olmasın. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − altı =

Henüz Yorum Yok

Önceki
Uzm. Est. Gülşah Karakaçan ile Röportaj
Toplanın: Saçlara Kış Bakımı Yapıyoruz